PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Pszczela Europejska Pasieka Miejska otwarta we Wrocławiu

Pszczela Europejska Pasieka Miejska otwarta we Wrocławiu

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-30 12:24:00
pasieka

Osiem uli ma Europejska Pasieka Miejska otwarta w środę na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. To już druga pasieka na tej uczelni. 

Wrocławska pasieka liczy kilka rodzin pszczelich – a w nich znalazło się łącznie kilkaset tysięcy pszczół. W przesłanym przez służby prasowe uczelni komunikacie podano, że obiekt powstał w ramach projektu Europejska Pasieka Miejska (European Bee Garden), który doskonale wpisuje się w strategię uczelni i w unijną strategię na rzecz bioróżnorodności.

Specjalna pasieka na Uniwersytecie Przyrodniczym

"Zamieszkało u nas osiem pszczelich rodzin, którym stworzyliśmy idealne warunki. Przed pasieką wysialiśmy łąkę kwietną, by nie zabrakło im pożywienia, obok mają minipark, dzięki czemu nie będzie im za gorąco, bo ule stoją w zacienionym miejscu. A dodatkowo studenci skupieni w Studenckim Kole Naukowym Pszczelarzy APIS zapewniają im stały nadzór i opiekę" – powiedział cytowany w komunikacie opiekun koła dr Paweł Migdał. Pasieki powstają w ostatnim zcasie w nieoczekiwanych miejscach. 

Jak podano, na terenie uczelnianej pasieki w najbliższych dniach powstanie ścieżka dydaktyczna "Pszczeli Zakątek", sfinansowana przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus Plus z międzynarodowego projektu dydaktycznego "Beegen. Łączenie pokoleń pszczelarzy". Projekty tablic dydaktycznych opracowane zostały przez studentów Koła Naukowego APIS, a ścieżka dydaktyczna służyć będzie zarówno studentom, jak i okolicznym spacerowiczom.

"„Zależało nam również, aby kampania o roli pszczół w ekosystemie trafiła do najmłodszych, dlatego zorganizowaliśmy praktyczne warsztaty dla 140 uczniów szkół podstawowych Dolnego Śląska. Liczymy, że udało ma się wzbudzić w najmłodszych nie tylko zaciekawienie światem owadów, ale uwrażliwić ich na przyrodę" – powiedziała prof. Barbara Król z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dodała, że podczas warsztatów dzieci budowały hotele dla owadów zapylających, z czego część została w ich szkołach, a 14 zainstalowano na terenie Europejskiej Pasieki Miejskiej. Pasieka będzie teraz dumnie pełnić swoją miejską powinność wobec zapylaczy. 

Pomysłodawcą i fundatorem Europejskiej Pasieki Miejskiej jest Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

pasieka

Czytaj także: Pszczoły – jak rozpocząć przygodę z pszczelarstwem

PAP/fot. pixabay