O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Owady jadalne – nowa publikacja FAO o bezpieczeństwie żywności

Owady jadalne

Wydanie w 2013 roku pionierskiej publikacji Organizacji Wyżywienia i rolnictwa (FAO) „Owady jadalne – perspektywy na przyszłość w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i paszowego” wywołało znaczne zainteresowanie hodowlą owadów.

Owady jadalne – na świecie notuje się wzrost zainteresowania tym alternatywnym źródłem pożywienia

Podczas gdy owady jadalne były częścią normalnej diety wielu kultur w różnych regionach na przestrzeni wieków, praktyka ta nie jest szeroko rozpowszechniona w świecie zachodnim. Jednak wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi wpływu produkcji żywności na środowisko, idea zrównoważonego rolnictwa zyskuje coraz większe poparcie. Notuje się wzrost zainteresowania wykorzystaniem owadów jako dodatkowego źródła pożywienia w żywności dla ludzi i paszy dla zwierząt, co wpływa na rozwój działalności badawczej, jak również możliwości biznesowych na całym świecie.

Do niedawna owady były zbierane głównie w środowisku naturalnym, ale hodowla owadów przeznaczonych do spożycia przez ludzi i zwierzęta jest obecnie coraz bardziej popularna. Ogólnie rzecz ujmując, owady jadalne są dobrym źródłem białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, choć profil odżywczy zależy od gatunku owada. To czyni je potencjalnym źródłem żywności dla zdrowej diety człowieka. Owady mogą być również odżywczym i zrównoważonym źródłem paszy dla zwierząt.

Jednak korzyści z tego nowego źródła żywności muszą być rozważone w kontekście wszystkich możliwych wyzwań, w tym problemów z bezpieczeństwem żywności, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Czytaj też: Winniczki można zbierać do końca maja. Sezon już trwa

Owady jadalne – nowa publikacja FAO na temat bezpieczeństwa żywności

Nowa publikacja FAO pod tytułemOwady jadalne 02Owady jadalne z perspektywy bezpieczeństwa żywności – wyzwania i szanse dla sektora” opisuje wybrane zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności, które powinny być brane pod uwagę, w tym czynniki biologiczne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze), jak również zanieczyszczenia chemiczne (np. pestycydy, metale ciężkie).

Innym zagrożeniem są alergie. Owady jadalne i skorupiaki (np. krewetki) należą do rodziny stawonogów. Reakcje alergiczne na skorupiaki są dobrze znane. Jednak potencjalne ryzyko alergii związane ze spożywaniem jadalnych owadów wymaga dalszych badań.

W tegorocznej publikacji omówiono również inne wyzwania stojące przed tym rozwijającym się sektorem. Obejmują one ogólny brak krajowych przepisów dotyczących owadów, brak wymagań regulujących produkcję i handel owadami jako żywnością i paszą, kwestie związane ze zwiększeniem produkcji owadów oraz negatywnym nastawieniem i uprzedzeniami niektórych konsumentów.

gov.pl/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023