PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Merynosy dostarczają ciepło i komfort w czasie niskich temperatur

Merynosy dostarczają ciepło i komfort w czasie niskich temperatur

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-14 23:00:00
merynosy

Merynosy dostarczają naturalne włókno, które chroni przed niskimi temperaturami. Natomiast w lecie zapobiega przegrzaniu się organizmu.

Owce merynosowe są rasą owiec, która wywodzi się z Azji. Zamieszkują górzyste tereny Nowej Zelandii, gdzie panują tutaj niezwykle trudne warunki atmosferyczne, które wymagają doskonałego przystosowania się do zmiennego klimatu. Popularna wełna merino jest niezwykle wytrzymała. 

Merynosy w Europie

Owce te mają białe umaszczenie i silnie karbowaną wełnę. Pierwotnie wywodzą się z Azji i dopiero w XII w. dotarły na Półwysep Iberyjski. Stamtąd dopiero w XVIII w. zostały sprowadzone do innych krajów Europy. W Europie możemy spotkać się z merynosami bezrogimi. Ich wysokość w kłębie wynosi 80-90 cm. Masa ciała u tryka to 120-140 kg, a u maciorki 80-90 kg. Najliczniejsze pogłowie występuje w Australii  (merynos australijski, merynos saksoński, merynos południowoaustralijski, peppin i Booroola). W USa występują: merynos północnoamerykański i rambouillet amerykański. W Argentynie, Urugwaju oraz w RPA możemy spotkać m.in. merynosy dohne, letelle i afrino.

Stado barwnych merynosów wytworzono w latach osiemdziesiątych (XX wieku) w Zootechnicznym Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka. W początkowym etapie pracy pozostawiano do chowu pojedyncze barwne osobniki (głównie tryki) rodzące się w zarodowych stadach merynosa polskiego, które kojarzono między sobą, a przede wszystkim z osobnikami o białym runie.

merynosy wełna

Drogocenna wełna merino 

Merynosy są dobrze znane ze względu na runo. Ich wełna znana jako wełna marino, jest gęsta, ale jej włókna są bardzo cienkie i delikatne. Runo tych owiec doskonale chroni zarówno przed niskimi temperaturami, jak i nie powoduje dyskomfortu w trakcie upałów. Wełna ma bardzo wiele zalet. Możemy wymienić tutaj m.in. lekkość, pochłanianie wilgoci, odporność na zapachy, termoregulacyjność, elastyczność, antystatyczność. Warto wiedzieć, że merynosy mają wełnę ognioodporną. Nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Jest najmniej łatwopalna i najbezpieczniejsza – jest samogasząca i w razie kontaktu z ogniem nie stopi się i nie przyklei do skóry. Ponadto wełna merino posiada filtr UPF o minimalnej wysokości 50, który zapewnia całkowitą ochronę przeciwsłoneczną. 

Sprawdź również: Strzyżenie owiec – fach, którego podstawy nie zmieniają się od lat

pl.wikipedia.org/bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Coraz więcej pszczół w Polsce. Pszczelarstwo może liczyć na pomoc


Autor: Świat Rolnika

Zima czy wiosna? Kiedy powinno się przeprowadzać krycie klaczy?


Autor: Polska Agencja Prasowa

Samorząd wielkopolski przekaże 2 mln zł na zakup pokarmu dla pszczół


BULT SMOGOWICZE