O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-04-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Hodowla owadów ma być motorem napędowym przemysłu spożywczego w Korei Południowej

Hodowla owadów

Władze Korei Płd. chcą rozwijać rynek owadów jako alternatywnego, bardziej przyjaznego dla środowiska źródła białka dla ludzi. Hodowla owadów ma się stać motorem napędowym krajowego przemysłu spożywczego – ogłosiło w czwartek ministerstwo rolnictwa w Seulu. Zgodnie z planem resortu południowokoreański rynek owadów ma się do 2025 roku powiększyć do 140 mld wonów (124 mln dolarów), czyli o 55 proc. w porównaniu z rokiem 2019 – przekazała agencja prasowa Yonhap.

Hodowla owadów rozwinie się w Korei

„Planujemy dodatkowo przyspieszyć wzrost tej branży i rozwinąć nowe, przyjazne dla środowiska źródła białka, używając insektów, co w przyszłości może się przyczynić do rozwiązania niedoborów pożywienia” – napisano w komunikacie ministerstwa rolnictwa, żywności i spraw wsi.hodowla owadow 5678

Podkreślono również, że liczba gatunków owadów dopuszczonych do spożycia w Korei Płd. wzrosła z trzech w 2016 roku do dziewięciu w roku 2020. Liczba ferm hodujących insekty w celach spożywczych powiększyła się natomiast w ciągu ostatnich pięciu lat z 908 do ponad 2,5 tys.

Czytaj także: Rzymkowski: powinna być wpajana podmiotowa rola człowieka, a nie lewicowa idea praw zwierząt

Hodowla owadów na chłonnym rynku

Jedzenie owadów nie jest dla Koreańczyków zupełną nowością. Jedną z popularnych przekąsek sprzedawanych na południowokoreańskich ulicach są beondegi – gotowane poczwarki jedwabnika, serwowane często w papierowych kubkach i spożywane przy użyciu wykałaczek.

Zapowiedzi władz w Seulu wpisują się w globalny trend zainteresowania owadami jako pożywieniem przyszłości. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na świecie udokumentowano ponad 1,9 tys. gatunków owadów jadalnych dla ludzi.

Eksperci przekonują, że owady są zdrową i pożywną alternatywą dla mięsa i ryb, są bogate w białka i mikroelementy i znajdują się już w jadłospisach wielu ludzi na świecie. Ich hodowla uznawana jest również za bardziej przyjazną dla środowiska niż hodowla świń, kur czy krów.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023