O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Herbicyd glifosat wpływa negatywnie na trzmiele i pszczoły

glifosat

Najnowsze wyniki badań niemieckich naukowców wskazują, że herbicyd glifosat zagraża trzmielom w takim samym stopniu jak pszczołom.

Według niemieckich badań herbicyd może przyczyniać się do tego, że ciemne trzmiele są mniej zdolne do utrzymywania temperatury w swoich gniazdach. To naraża potomstwo na niebezpieczeństwo. Sprawa dotyczy głównie sytuacji, kiedy w gniazdach brakuje pożywienia.

Herbicyd niebezpieczny również dla trzmieli

Według niemieckich badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, glifosat zagraża sukcesowi lęgowemu trzmieli, utrudniając im utrzymanie temperatury w gnieździe, gdy brakuje pożywienia. Bez ciepła czerw jest zagrożony, a wraz z nim przetrwanie całej kolonii dzikich pszczół.

W ostatnich latach badania wielokrotnie dostarczały dowodów na to, jak herbicyd wpływa na pszczoły miodne (Apis mellifera) – na przykład na zdolności poznawcze lub układ odpornościowy. Herbicyd ten osłabia florę jelitową pszczół miodnych, czyniąc je bardziej podatnymi na infekcje. Mówi się również, że zakłóca zachowanie orientacji pszczół.

glifosat

Glifosat przebadany przez Uniwersytet w Konstancji

Jednak niewiele wiadomo na temat wpływu herbicydu na prawie 20 000 gatunków dzikich pszczół. Zespół badawczy z Uniwersytetu w Konstancji zbadał obecnie trzmiela ciemnego (Bombus terrestris), jednego z największych i najpospolitszych gatunków trzmieli w Niemczech.

Naukowcy założyli laboratorium z 15 koloniami trzmieli, z których każda podzielona jest na pół za pomocą siatki: jedna połowa pudełka z paszą zawierała czystą wodę z cukrem, podczas gdy druga połowa zawierała wodę z cukrem z dodatkiem glifosatu.

Naukowcy byli w stanie udowodnić, że całkowity herbicyd glifosat zmienia florę jelitową owadów, czyniąc je bardziej podatnymi na niektóre patogeny. Według Uniwersytetu w Konstancji zespół odkrył również, że ciemne trzmiele mają problemy z utrzymaniem gniazda w równomiernym i wystarczającym cieple, gdy wchodzą w kontakt z glifosatem, a jednocześnie w pobliżu gniazd jest mało nektaru i pyłku.

Czytaj również: Glifosat – czy znajduje się w mące? Są wyniki badania!

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023