O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Hodowla gęsi – 5 najczęściej popełnianych błędów

Hodowla gęsi

Hodowla gęsi, po przejściowych problemach związanych z koronawirusem, wciąż pozostaje opłacalna. Zachęca do niej także minister Krzysztof Jan Ardanowski razem z Fundacją Hodowców Polskiej Gęsi Białej – została nawet wdrożona niezbędna dla hodowców pomoc. Opłacalna jest zwłaszcza przydomowa, mała hodowla gęsi, która wydaje się relatywnie prosta. Jakich błędów natomiast nie możemy popełniać, aby hodowla gęsi była efektywna?

Hodowla gęsi – nieodpowiednia pasza

Hodowla jeśli chodzi o ich żywienie, wydaje się najmniej problemowa ze wszystkich rodzajów drobiu. Gęsi chętnie pobierają bowiem pokarm, który będzie ciężkostrawny na przykład dla kurczaków. Może to powodować pułapkę, w którą łatwo wpaść i przestać przykładać wagę do tego, co jedzą nasze gęsi. Należy przede wszystkim zadbać o to, żeby pasza była sprawdzona i dobrze przebadana – w nieoczyszczonej paszy łatwo bowiem przenieść do stada choroby. Mowa tutaj zwłaszcza o chorobach grzybiczych, jak te wywołane przez grzyby z rodziny Candida albicans, czy wirusowych, jak choroba Derzsyego. Jeśli chodzi o efektywne karmienie, niezbędne jest także odpowiednie rozmieszczenie poideł i stały dostęp do wody.hodowla gęsi

Hodowla gęsi – nieprawidłowo przeprowadzone i nadmierne podskubywanie

Hodowla gęsi może być bardziej efektywna, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję pierza, jeśli przeprowadzimy tak zwane podskubywanie – gęsi w okresie wzmożonego pierzenia można właśnie lekko podskubać. Niedopuszczalne jest natomiast praktykowanie tego częściej niż raz do roku. Może to powodować u zwierzęcia trudno gojące się rany, a nas narazić na odpowiedzialność karną – praktyka taka wyczerpuje bowiem znamiona znęcania się nad zwierzętami.

Czytaj także: Jabłka: podaż na naszym rynku będzie rosła, a ceny powinny spadać

Hodowla gęsi – nieodpowiedni okres wykupu piskląt

Bardzo ważny jest czas, w jakim wykupimy pisklęta do planowanej hodowli – powinno się to odbyć wraz z końcem okresu lęgowego, aby ceny piskląt były optymalne, a ptaki do uboju gotowe były mniej więcej w okresie listopada. Hodowla jest dzięki temu efektywna, a pisklęta bardziej odporne – nie sposób nie wspomnieć o tym, że zapłacimy wtedy za pisklęta najmniej.

Hodowla gęsi – niewłaściwe przygotowanie miejsca pod hodowlę

Hodowla wymaga odpowiednich warunków – budynki i maszyny przeznaczone do tego celu powinny być odpowiednio zdezynfekowane. Jeśli nie zrobimy tego bardzo wnikliwie, grozi to rozprzestrzenieniem się chorób wśród gęsi. Bardzo istotne są także parametry takie jak temperatura (która powinna oscylować wokół 30 stopni) a także wilgotność w okolicach 70% (+/- 5%). Hodowla gęsi powinna dysponować odpowiednim wybiegiem – minimum 10 metrów kwadratowych przypadających na jednego ptaka. Niezbędna jest także odpowiednia wentylacja. Jeśli warunki te nie będą spełnione, szybko zauważymy to na podstawie zachowania zwierząt, które będą na przykład osowiałe lub zaczną otwierać dzioby.

Hodowla gęsi – niedopasowane oświetlenie

Hodowla musi być odpowiednio oświetlona, zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju gęsi – błędem jest na przykład nieoświetlanie piskląt przez całą dobę. Skutkuje to tym, że zwierzęta dopiero uczące się pobierać pokarm, po prostu go nie widzą. W późniejszym okresie wystarczy, abyśmy w pełni oświetlali hodowlę przez 14 godzin.

Cdr/improfarm/fot. pixfuel

 

swiatrolnika.info 2023