PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Gigant mleczarski Fonterra sprzedaje farmy mleczne w Chinach

Gigant mleczarski Fonterra sprzedaje farmy mleczne w Chinach

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-10-06 15:00:00
Gigant mleczarski Fonterra

Nowozelandzki gigant mleczarski Fonterra sprzedaje swoje gospodarstwa mleczne w Chinach. W ten sposób spółdzielnia wytycza linię swojej przygody z uruchomieniem własnej produkcji mleka na miejscu w Państwie Środka. Nowozelandzka międzynarodowa spółdzielnia mleczarska, której właścicielem jest około 10 500 rolników, skupi się teraz na krajowej produkcji.

Gigant mleczarski Fonterra nie będzie już produkować mleka w Chinach

Co prawda gigant mleczarski Fonterra po dwóch latach odnotowywania wielomilionowych strat, ponownie osiągnął znaczący zysk przed opodatkowaniem w roku obrotowym 2019/20. Jednak ucierpiała baza kapitałowa, a na koniec ostatniego roku obrotowego zadłużenie netto wyniosło 2,7 mld euro.

W tej napiętej sytuacji nowozelandzcy rolnicy domagają się, aby ich spółdzielnia skoncentrowała się na potrzebach krajowego przemysłu mleczarskiego. Nie chcą już akceptować tego, że ich cena wypłaty cierpi z powodu nierentownych inwestycji w zagraniczną produkcję mleka. Dlatego gigant mleczarski Fonterra sprzedaje obecnie dwa centra mleczarskie w Ying i Yutian za równowartość 290 mln euro chińskiej firmie mleczarskiej z Mongolii Wewnętrznej.

Ponadto Nowozelandczycy rozstają się ze swoim 85-procentowym udziałem w centrum mleczarskim Hangu. Kupującym jest Beijing Sanyuan Venture Capital Co. Ltd. Wpływy ze sprzedaży wynoszą 23,8 mln euro. Sanyuan wcześniej posiadał 15 procent gospodarstwa mlecznego i skorzystał z zagwarantowanego w umowie prawa pierwokupu większościowego pakietu.

Piątka dla Zwierząt. Kamiński (PSL): to bubel prawny. Poza tym brak tu notyfikacji KE

Gigant mleczarski Fonterra skupi się na krajowej produkcji

Według prezesa Fonterra Milesa Hurrella, Gigant mleczarski Fonterra dochody ze sprzedaży centrów bydła mlecznego zostaną przeznaczone na zmniejszenie zadłużenia. Jeśli wierzyć nowozelandzkim „Dairy News”, gigant mleczarski Fonterra zainwestował w ciągu ostatnich dziesięciu lat około 565 milionów euro w budowę farm mlecznych w Chinach, ale osiągnął jedynie skromne zyski.

Hurrell powiedział, że sprzedaż umożliwia firmie Fonterra priorytetowe traktowanie obszarów działalności, w których spółdzielnia ma przewagę konkurencyjną. Sprzedaż jest zgodna z decyzją o „skupieniu się na naszych rolnikach mleczarskich z Nowej Zelandii”.

Gigant mleczarski Fonterra to nowozelandzka międzynarodowa spółdzielnia mleczarska, której właścicielem jest około 10 500 rolników z Nowej Zelandii. Firma odpowiada za około 30% światowego eksportu produktów mleczarskich, a jej przychody przekraczają 17,2 miliarda dolarów nowozelandzkich,.

Firma powstała w październiku 2001 r. w wyniku połączenia dwóch największych spółdzielni mleczarskich w kraju, New Zealand Dairy Group and Kiwi Cooperative Dairies z the New Zealand Dairy Board. Nazwa Fonterra pochodzi od łacińskiego fons de terra, co oznacza „źródło z ziemi”. Gigant mleczarski Fonterra jest największą firmą w Nowej Zelandii.

agrarheute.com/fot.facebook


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Dopłaty do nawozów będą wypłacone w ciągu kilku tygodni


Autor: Świat Rolnika

Antybiotyki w hodowli zwierzęcej – obalamy mity


Autor: Sebastian Wroniewski

PIORiN podejmuje działania w związku z wojną na Ukrainie


BULT SMOGOWICZE