PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny

Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny

Autor: Świat Rolnika 2022-05-21 22:00:00
Jaja od kur zielononóżek

Jaja od kur zielononóżek różnią się pod wieloma względami od tradycyjnych. Jednakże są to przede wszystkim pozytywne różnice zdrowotne oraz smakowe. 

Te niezwykłe jajka pochodzą od rasy o nazwie kury zielonej kuropatwianej. Rasa tychże kur jest szalenie poszukiwana przez wielu hodowców drobiu, ponieważ ich jaja można sprzedać za trzykrotność ceny oferowanej za jaja tradycyjne. 

Zielononóżka jest odporna na wiele chorób

Żeby powstało jajko, to na początku musi być kura, a  kura zielona kuropatwiana charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby i wytrzymałością na niskie temperatury.  

Mają również dobrze rozwinięte umiejętności poszukiwania pokarmu. To powoduje, że ich hodowla nie musi być prowadzona w olbrzymich stadach. Idealnie nadaje się do chowu w średnich i małych gospodarstwach. Warto zaznaczyć, że zielononóżka rozpoczynają nieśność już w okolicach piątego miesiąca życia. Zobacz też inną nietypową rasę kur – gołoszyjkę.

Jaja od kur zielononóżek

Jaja od kur zielononóżek zalecane w diecie dla każdego człowieka

Przejdźmy do samych jaj, bo te posiadają w swoim składzie niesamowite właściwości. Według ekspertów jaja zielononóżek stanowią najwyższej jakości produkt wśród jajek.

Są bogatym źródłem witamin, związków mineralnych aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych. Ich skład aminokwasowy uważany jest za najdoskonalszy na świecie produkt żywnościowy pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, mają w sobie mało cholesterolu i są polecane do stosowania w diecie dla osób z nadciśnieniem i dzieci. Powinni je spożywać także sportowcy, kobiety w ciąży oraz cukrzycy.

Czytaj także: Ceny jaj są szalone. Poznaj przyczyny globalnych podwyżek cen

źródła: kalendarzrolnikow.pl/ fot. wikipedia.org, pixabay