PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Import drobiu z Holandii został wstrzymany przez Filipiny

Import drobiu z Holandii został wstrzymany przez Filipiny

Autor: Emilia Gromczak 2021-12-02 09:00:00
Import drobiu

Władze filipińskie zdecydowały się wstrzymać import drobiu, mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i jaj z Holandii. 

Filipiny podjęły decyzję o wstrzymaniu importu drobiu, mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i jaj z Holandii. Powodem tej decyzji, jest wystąpienie w Królestwie Niderlandów grypy ptaków. Sytuacja może namieszać na rynku filipińskim, ponieważ Holandia odpowiadała za około jedną piątą rocznego importu drobiu oraz jest jednym z najważniejszych dostawców MOMu z kurczaka wykorzystywanego przez filipińskich przetwórców mięsa.

Filipiny wstrzymały import drobiu z Holandii 

Filipiny podjęły decyzję o wstrzymaniu importu drobiu, mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i jaj z Holandii. Wszystko przez występującą tam ptasią grypę. Jak na razie nie jest do końca jasne, jak zarządzenie odnosi się do mięsa odkostnionego mechanicznie. W zeszłym roku Filipiny wprowadziły zarówno zakaz importu produktów drobiarskich z Holandii, jak i zakaz importu mięsa odkostnionego mechanicznie. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przekazuje, że lampka ostrzegawcza dla Holendrów pojawiła się niecałe trzy miesiące po zniesieniu przez Filipiny poprzedniego zakazu przywozu holenderskich produktów drobiarskich, wprowadzonego w styczniu 2021 r. import drobiu z holandii 1

Import drobiu z Holandii jest istotny dla Filipin. Królestwo Niderlandów jest jednym z najważniejszych dostawców MOMu z kurczaka wykorzystywanego przez filipińskich przetwórców mięsa. Import MOM z Holandii na Filipiny wyniósł 115,0 tys. ton w 2020 roku, co stanowi 42 % całkowitego importu. 

Lobby filipińskie domaga się całkowitego zakazu importu

Jak na razie Filipiny wstrzymały import drobiu i produktów drobiarskich pochodzących z Holandii, ale przedstawiciele grupy rolniczej Samahang Industriya ng Agrikultura (SINAG) domagają się od rządu wprowadzenia zakazu importu wszelkiego drobiu przez Filipiny. Powołują się w tej kwestii na dynamiczne rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków w Europie i w Azji. Wskazują również, że stanowi to ryzyko przedostania wirusa do lokalnej produkcji drobiarskiej.

„Spekulujemy, że blokada Holendrów oraz ewentualne zaostrzenie polityki filipińskiego rządu wobec zagranicznych dostawców na wniosek SINAG może być jedną z ważnych przyczyn osłabienia pozycji Filipin na liście kluczowych odbiorców mięsa drobiowego z UE ” – wskazuje KIPDIP.

Sprawdź: Ptasia grypa – kolejne ognisko wykryte na holenderskiej fermie kurcząt

kipdip.org.pl/fot.pixabay.com