O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Chiny wprowadzają nowe środki do walki z wirusem

ASF

Chiny zamierzają powstrzymać nielegalny transport świń z jednego zainfekowanego obszaru do drugiego i ogłosić nowe środki zwalczania ASF. Od lutego 2021 r. Chiny zgłosiły ogniska w sześciu prowincjach oraz w Hongkongu. Podczas gdy urzędnicy przewidują pełne wyzdrowienie świń w tym roku, zagraniczni analitycy mówią o kolejnej 20% redukcji świń w Chinach.

ASF w Chinach

Po wybuchu afrykańskiego pomoru świń w Chinach kontynentalnych w sierpniu 2018 r. transport świń do niektórych części kraju, zwłaszcza nielegalnymi drogami, był postrzegany jako poważne zagrożenie dla przyspieszenia rozprzestrzeniania się ASF. Aby rozwiązać ten problem, 2 czerwca w Jinan City w prowincji Shandong (północno-wschodnie Chiny) odbyło się pierwsze wspólne spotkanie na temat zapobiegania i kontroli wirusa i innych poważnych chorób zwierzęcych w regionie wschodnim.

Podczas tego spotkania łącznie sześć prowincji, w tym Shandong, Szanghaj, Jiangsu, Zhejiang, Anhui i Henan, podpisało umowę ramową o wspólnym zapobieganiu i kontroli ASF i innych poważnych chorób zwierzęcych w regionie wschodnim, co oznacza, że ​​produkcja trzody chlewnej we wschodnim regionie Chin rozpocznie nową fazę w obszarze prewencji i kontroli.

Od lutego 2021 r. Chiny zgłosiły ogniska ASF w sześciu prowincjach oraz w Hongkongu. Podczas gdy urzędnicy przewidują pełne wyzdrowienie świń w tym roku, zagraniczni analitycy mówią o kolejnej 20% redukcji świń w Chinach.

Sylwia Spurek atakuje hodowle zwierząt! Będziemy jeść kamienie?

ASF w Polsce - drugie ognisko u świń w tym roku!

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanychASF w dniu 28 maja br. w godzinach wieczornych z PIWet - PIB Puławy, stwierdzono drugie w 2021 r. ognisko ASF u świń. Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach utrzymujących świnie.

W związku z tym polskie resort rolnictwa zaapelował do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Hodowcy świń powinni przede wszystkim ograniczyć ich kontakt ze zwierzętami dzikimi, trzymać je w oddzielnych pomieszczeniach od tych, w których znajdują się inne zwierzęta kopytne. 

Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową świń domowych i dzików oraz innych gatunków wolnożyjących świniowatych. Zwalczanie ASF odbywa się poprzez wybijanie zwierząt chorych oraz wprowadzanie szeregu ograniczeń na obszarach dotkniętych chorobą. Jest ona niegroźna dla ludzi, ale powoduje duże straty ekonomiczne dla hodowców.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023