PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków w Wielkopolsce. Wykryto kolejne ogniska w tym regionie

Grypa ptaków w Wielkopolsce. Wykryto kolejne ogniska w tym regionie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-03 12:05:06
Grypa ptaków

Grypa ptaków nie daje za wygraną. Jak poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, w ostatnich dniach potwierdzono kolejne ogniska.

Kolejne ogniska ptasiej grypy potwierdzono w Wielkopolsce. W miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim, ptasie grypa pojawiła się w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 620 tys. sztuk kur niosek. Jak poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, w ostatnich dniach potwierdzono kolejne w regionie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków m.in. na terenie powiatów: ostrzeszowskiego, ostrowskiego oraz kępińskiego.

Grypa ptaków w Wielkopolsce 

Jak poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, w ostatnich dniach potwierdzono kolejne w regionie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków m.in. na terenie powiatów: ostrzeszowskiego, ostrowskiego oraz kępińskiego. grypa ptaków kolejne ogniska

Grypa ptaków wystąpiła w Wielkopolsce. W miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim, ptasie grypa pojawiła się w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 620 tys. sztuk kur niosek.

Ptasia grypa w powiecie wolsztyńskim

Grypa ptaków została potwierdzona także na terenie powiatu wolsztyńskiego. Jak poinformowano, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wynik dodatni wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N1 w próbkach pobranych w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim.

„Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 627 126 szt. kur niosek. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków” – wskazano.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, w ubiegłym roku w regionie potwierdzono łącznie 122 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Sprawdź również: Ptasia grypa u drobiu potwierdzona w powiecie bielskim

fot.pixabay.com