PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków wykryta u przydomowych zwierząt na Ukrainie!

Grypa ptaków wykryta u przydomowych zwierząt na Ukrainie!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-10 09:30:00
Grypa ptaków

Ukraina dołączyła do listy państw mających kłopoty z powodu grypy ptaków. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) otrzymała od ukraińskich władz zgłoszenie, że grypa ptaków została potwierdzona u zwierząt utrzymywanych przydomowo w południowej części kraju. Jest to wysoce zjadliwy wirus serotypu H5. Ukraiński raport został przekazany do OIE dnia 5 grudnia 2020 roku.

Grypa ptaków rozprzestrzenia się po Europie

Grypa ptaków bardzo szybko rozprzestrzenia się w Europie. Analiza lokalizacji przypadków HPAI H5 wskazuje, że wirus dotarł do Europy od północnego-wschodu razem z ptakami dzikimi migrującymi pobrzeżem Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, prawdopodobnie z rejonów północno-zachodniej Rosji. Aktualnie krążące w Europie wirusy można podzielić na trzy grupy. W przeważającej ilości przypadków zakażeń mamy do czynienia z wirusem podtypu H5N8, ale pojawiły się również podtypy: H5N5 i H5N1. Najczęściej występujące wirusy H5N8 wywodzą wszystkie swoje geny bezpośrednio od wirusów H5N8 występujących w Europie w sezonie 2016/2017, są natomiast odmienne od wirusów H5N8 z ostatniej epidemii z 2019/2020 roku.

W Europie począwszy od jesieni 2020 potwierdzono łącznie ponad 40 ognisk grypy ptaków podtypu H5 u drobiu ogółem i aż 503 przypadki u dzikich ptaków. Na chwilę obecną najbardziej poszkodowani pod względem liczby zakażeń na fermach drobiu są: Holendrzy, Niemcy i Brytyjczycy. Porażająca jest liczba zgłoszeń zakażeń wirusem u dzikich ptaków w Niemczech – aż 331 przypadki.

Czytaj też: Grypa ptaków zaatakowała Francję. Hodowcy boją się wirusa

Grypa ptaków – ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce należy uznać za bardzo wysokie

Eksperci z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w PuławachGrypa ptakow 028 potwierdzają, że w Polsce ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa u drobiu i w populacji ptaków dzikich należy uznać za bardzo wysokie. Na dzień 2 grudnia, grypa ptaków podtypu H5N8 w Polsce została potwierdzona w dwóch ogniskach tegorocznym sezonie jesienno-zimowym. Wirusa potwierdzono w województwie wielkopolskim w stadzie towarowych kur niosek i w województwie mazowieckim w stadzie indyków rzeźnych.

Z opublikowanego przez ekspertów z PIWet w Puławach raportu wynika, że analiza całego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na jego wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8 występujących aktualnie w Europie, co wskazuje na ich wspólne pochodzenie i brak zagrożenia dla zdrowia ludzi. Uzyskane wyniki nie pozwalają jednak na precyzyjne określenie obszaru geograficznego, z którego grypa ptaków trafiła do Polski, gdyż identyczny poziom podobieństwa genetycznego występuje zarówno w sekwencjach wirusów wykrytych w państwach leżących na zachód od Polski (tzn. w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii), jak również na wschód od naszego kraju (Rosja).

kipdip.org.pl/fot.Pixnio/Pikist


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


Autor: Emilia Gromczak

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy


Autor: Michał Rybka

Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga


BULT SMOGOWICZE