PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków coraz dotkliwiej uderza we francuską branżę drobiarską

Grypa ptaków coraz dotkliwiej uderza we francuską branżę drobiarską

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-10 10:00:00
Grypa ptaków

Francuska branża drobiarska, której przez długi czas nie dotykała grypa ptaków, odczuwa coraz większe skutki przedostania się wirusa na komercyjne fermy.

Nie udało się uchronić największego zagłębia produkcyjnego wyspecjalizowanego w przemyśle foie gras, czyli gospodarstw utrzymujących kaczki w południowo-zachodniej części kraju. Najnowsze informacje potwierdzają, że Francja dokonała uboju ponad 600 tysięcy sztuk drobiu w przeciągu ostatniego miesiąca. W poprzednim sezonie  wirus zmusił francuskich drobiarzy do uboju około 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek.

Grypa ptaków po raz czwarty uderza we Francję

Służby weterynaryjne obawiają się, że obecnyGrypa ptakow 023 sezon grypowy może stać się czwartą poważną w skutkach epizoocją grypy ptaków od 2015 roku. Francuscy urzędnicy donoszą, że grypa ptaków pojawiła się na 26 fermach przemysłowych i najbardziej dotknął producentów na południowym zachodzie Francji. W regionie o najwyższym zagęszczeniu ferm kaczych – gdzie obecnie stwierdzono najwięcej zakażeń – wirus pojawił się po raz pierwszy 16 grudnia 2021 roku.

Francuskie drobiarstwo ma już za sobą kilka dotkliwych epizoocji HPAI. W poprzednim sezonie zimowym grypa ptaków doprowadziła do uboju około 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek. Masowe likwidacje ptaków miały miejsce także w latach 2015 - 2016 i 2016 - 2017.

Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064 tysięcy ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że obecna fala wirusa, która rozprzestrzenia się po Europie, jest jedną z największych w historii.

Czytaj też: Bioasekuracja gospodarstw z poważnymi zmianami. Musisz to wiedzieć

kipdip.org.pl/fot.Pixabay