PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Brexit uderzył w brytyjskich hodowców drobiu i firmy drobiarskie

Brexit uderzył w brytyjskich hodowców drobiu i firmy drobiarskie

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-07-12 15:04:51
Brexit

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, przez Brexit ucierpiały brytyjskie firmy drobiarskie. Brytyjskie firmy klasyfikowane są obecnie jako kraj trzeci i podlegają wielu wymogom nałożonym na przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich. Według oficjalnych statystyk Wielkiej Brytania eksportuje około 19 proc. całkowitej produkcji drobiu, z czego około 70 proc. trafia do UE. Zdecydowana większość eksportowanego mięsa to mięso ciemne, ponieważ Brytyjscy konsumenci preferują  mięso z piersi kurcząt rzeźnych.

Brexit uderzył w hodowców drobiu

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, brytyjscy eksporterzy mięsa drobiowego do UE w pierwszym  kwartale 2021 roku ponieśli ogromne straty. Od stycznia do marca tego roku całkowity eksport drobiu spadł o 69%. Brytyjczycy sprzedali w państwach unijnych o 62 proc. mniej mięsa kurcząt niż w roku 2020. W ujęciu wartościowym spadek był jeszcze wyższy i  wyniósł minus 67 proc. (z około 90 mln funtów do zaledwie 30 mln funtów). Za główne powody tak złej sytuacji w handlu z UE wymienia się utrudnienia biurokratyczne spowodowane przez Brexit oraz problemy na granicy UE - UK.

Brytyjskie firmy klasyfikowane są obecnie jako kraj trzeci i podlegają wielu wymogom nałożonym na przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich. Brytyjskie organizacje  reprezentujące producentów i eksporterów drobiu wzywają rząd do negocjacji z UE, aby zająć się tym  problemem i wypracować sprawnie działający system współpracy handlowej.

Ustawa odorowa – samorząd rolniczy protestuje przeciwko ustawie

Bexit uderzył w eksport drobiu

Według oficjalnych statystyk Wielkiej Brytania eksportujeBrexit około 19 proc. całkowitej produkcji drobiu, z czego około 70 proc. trafia do UE. Zdecydowana większość eksportowanego mięsa to mięso ciemne, ponieważ Brytyjscy konsumenci preferują  mięso z piersi kurcząt rzeźnych. Brexit miał ogromny wpływ na ten segment.

Według danych za jedenaście miesięcy 2020 roku produkcja mięsa drobiowego ogółem w Wielkiej Brytanii wyniosła 1752,28 tys. ton, z czego 1618,69 tys. ton stanowiła  produkcja mięsa kurcząt rzeźnych. Taki wynik produkcyjny czynił Brytyjczyków trzecim największym producentem drobiu w europejskim obszarze celnym (po Polsce i Turcji).

kipdip.org.pl/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


Autor: Emilia Gromczak

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy


Autor: Michał Rybka

Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga


BULT SMOGOWICZE