PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Krowy padają jak muchy. Upał zabił tysiące sztuk bydła

Krowy padają jak muchy. Upał zabił tysiące sztuk bydła

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-17 08:45:00
krowy

W ostatnich dniach w Kansas w USA rolnicy mierzyli się z falą rekordowych upałów. Stres cieplny zabił krowy. Padły tysiące sztuk bydła. 

Intensywnym upałom, które nawiedziły miniony weekend Kansas, przypisuje się śmierć tysięcy sztuk bydła. Informował o tym w czwartek Departament Zdrowia i Środowiska w tym stanie. Temperatura sięgała tam ok. 38 stopni Celsjusza.

Krowy padły przez temperaturę

"Departament Zdrowia i Środowiska (DHE) w Kansas zna co najmniej 2000 przypadków śmierci bydła, które miały miejsce w południowo-zachodniej części stanu Kansas" – powiedział amerykańskiemu radiu publicznemu (NPR), dyrektor ds. komunikacji Matt Lara dodając, że zaistniałe warunki "utrudniały chłodzenie się", w wyniku czego krowy masowo padały. 

Według obserwatorów skalę strat trudno jest ocenić. Dane DHE odzwierciedlają tylko przypadki podane przez gospodarstwa, które zwróciły się o pomoc w usunięciu zwłok zwierząt.
Potwierdził to stanowy Departament Rolnictwa. Jak zauważył jego rzecznik "kilka czynników pogodowych doprowadziło do stresu cieplnego u bydła”. Ponieważ jednak hodowcy utrzymujący krowy nie są zobowiązani do zgłaszania strat, nie wiadomo ile zwierząt padło ofiara upałów. Wartość każdego szacuje się na dwa tys. dolarów.

Kansas jest jednym z głównych producentów bydła w Ameryce. Prawie cała zachodnia część stanu jest obecnie oceniana jako nienormalnie sucha lub dotknięta suszą.

„Nowe zagrożenia pojawiają się, gdy rolnicy z regionu Wielkich Równin już zmagają się z suszą i silnymi wiatrami, a także ze zwiększonym ryzykiem związanym z pożarami” – zauważyło NPR.

krowy

Czytaj także: Stres cieplny u drobiu – jak sobie z nim radzić i przeciwdziałać skutkom?

PAP/fot. pixabay