PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Apetyt na polskie mrożone truskawki rośnie, a eksport maleje. Dlaczego?

Apetyt na polskie mrożone truskawki rośnie, a eksport maleje. Dlaczego?

Autor: Świat Rolnika 2016-11-24 09:26:33
Apetyt na polskie mrożone truskawki rośnie, a eksport maleje. Dlaczego?

W tym roku nie uda się pobić rekordu z poprzedniego, gdy do krajów unijnych wyeksportowano aż 110 tys. ton polskich mrożonych truskawek. Skąd ten spadek, skoro zainteresowanie produktem wciąż rośnie?

 

Główna przyczyna paradoksalnej sytuacji to mniejsze zbiory. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczne plony truskawek wyniosły 196 tysięcy ton. To o 5 proc. mniej niż w roku 2015. Spadek produkcji wiąże się z kolei ze wzrostem cen. Na europejskim rynku koszt truskawek uplasował się na poziomie 1,5 euro za kilogram, a to aż o 40 proc. wyższa stawka niż w poprzednim sezonie.

 

Także w Maroko i Hiszpanii produkcja truskawek odnotowała znaczące spadki. Bez wątpienia ten czynnik również wpłynął na radykalny wzrost cen owoców.

 

Pocieszeniem może być fakt, że polskim hitem eksportowym wciąż pozostają mrożone warzywa. W tym sezonie triumfy świecą kalafior, brokuł, fasolka i groszek. Za granicę trafia aż 60 proc. produkcji. Jednym z czołowych odbiorców mrożonych warzyw z Polski stał się pozaunijny klient – Stany Zjednoczone.

 

TVP/McD/Fot. freeimages.com