Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 08-08-2020 20:56:17

Problemy z przewodem pokarmowym u psów

Problemy z przewodem pokarmowym

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest niezbędne do właściwego rozwoju naszego psa. Aby przewód pokarmowy funkcjonował prawidłowo pies powinien otrzymywać 2-3 posiłki w ciągu doby.

Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana.

Zwierzę powinno otrzymywać odpowiednią dawkę ruchu oraz stały dostęp do świeżej wody. Każdy z odcinków, zaczynając od jamy ustnej a kończąc na jelicie grubym, ma swoje określone funkcje które musi spełniać by cały przewód pokarmowy funkcjonował prawidłowo. Jama ustna służy pobieraniu pokarmu, jego wstępnej obróbce mechanicznej oraz wstępnemu trawieniu. Przełyk jest drogą transportu pokarmu do żołądka, gdzie ulega on dalszemu rozdrobnieniu i trawieniu. Dalej pokarm trafia do jelita cienkiego, gdzie kontynuowane są procesy trawienia przy pomocy enzymów wydzielanych przez trzustkę oraz kwasów żółciowych pochodzących z wątroby i rozpoczyna się wchłanianie substancji odżywczych. Jelito cienkie przechodzi w jelito grube zakończone odbytem, w którym to dochodzi do wchłaniania wody oraz zagęszczania niestrawionych resztek pokarmowych. W zależności od tego, w którym odcinku przewodu pokarmowego dojdzie do patologii, możemy obserwować różnego rodzaju zaburzenia.

Najczęściej obserwowane objawy wynikające ze schorzeń przewodu pokarmowego to: 

• brzydki zapach z jamy ustnej,
• brak apetytu lub nadmierny apetyt,
• utrata masy ciała,
• ból brzucha,
• wymioty,
• biegunka,
• zaparcia,
• krew lub śluz w kale,
• powiększenie obrysu jamy brzusznej.

bult szczenie problemy 01To że pies odczuwa ból można poznać po tak zwanej podkasanej postawie gdy pies ma wciągnięty, twardy przy dotyku brzuch i wygięty do góry grzbiet. Czasem chore zwierzę popiskuje, dyszy, turla się, jest osowiałe lub pobudzone. Gdy zaobserwujemy takie objawy u naszego psa należy niezwłocznie udać się z nim do lekarza weterynarii, aby ten zbadał zwierzę, postawił rozpoznanie oraz wdrożył odpowiednie leczenie. Niekiedy do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne są badania dodatkowe, takie jak:

• badanie krwi,
• badanie kału,
• USG jamy brzusznej,
• zdjęcie RTG
• badanie endoskopowe.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wizytą u lekarza weterynarii jest to, iż objawy z przewodu pokarmowego nie zawsze muszą wynikać bezpośrednio z chorób z nim związanych. Wymioty mogą się pojawiać np. podczas gorączki, przy ropomaciczu czy przy chorobie nerek.

Zaparcia mogą być wynikiem chorób prostaty lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Biegunki mogą być np. wynikiem problemów behawioralnych. Pamiętajmy, że im szybciej rozpocznie się prawidłową terapię, tym większa szansa na jej powodzenie, szybsze dojście do zdrowia pupila, a tym samym niższe koszty. Nie warto zatem zwlekać z zabraniem zwierzęcia do przychodni weterynaryjnej szczególnie, że takie zaniedbanie może się zakończyć nawet śmiercią. Nigdy nie należy też podawać na własną rękę zwierzęciu leków stosowanych w medycynie ludzkiej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że niektóre z nich są dla psa toksyczne i ich podanie może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Schorzeń przewodu pokarmowego mamy całą gamę.

Najczęstsze z nich to:

– alergia/nietolerancja pokarmowa, np. przy nagłej zmianie diety, przy nieodpowiedniej, źle zbilansowanej diecie

– zatrucie w przypadku, gdy zwierzę zje coś toksycznego lub starego. Należy pamiętać, że psu absolutnie nie wolno dawać starego czy spleśniałego jedzenia. Psy, które na spacerach zjadają śmieci należy wyprowadzać w kagańcu fizjologicznym umożliwiającym otwarcie pyska i zianie.

– zapalenie żołądka/jelit na tle infekcji bakteryjnej, wirusowej (np. parwowiroza) lub grzybiczej

– zarobaczenie – u psów należy raz na 4-6 miesięcy wykonać badanie kału w kierunku obecności pasożytów i w razie potrzeby dać leki przeciwpasożytnicze. Zarobaczenie może być bezobjawowe, może powodować ból brzucha, wymioty, biegunki, zaparcia, krew w kale, utratę masy ciała. Bardzo często obserwowane u szczeniąt.

– ciało obce w przewodzie pokarmowym np. fragment zabawki, patyka, kamień czy fragment kości. Pamiętajmy, tych ostatnich nie wolno podawać psom. Bardzo często prowadzą do zaparć i nierzadko są przyczyną perforacji ściany przełyku, żołądka lub jelit.

– upośledzone wchłanianie

– zespół jelita drażliwego, szczególnie u psów żyjącym pod wpływem stresu. Pojawiają się nawracające biegunki, kał z domieszką śluzu, czasem wymioty i ból brzucha.

– ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki

– przyczyną może być nieodpowiednia dieta, zakażenia, niektóre leki. Objawy mogą są niespecyficzne. Może pojawić się brak łaknienia, wymioty, apatia, biegunka, ból brzucha, czasami również gorączka.

– zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

– niedobór enzymów trzustkowych. Często spotykana u owczarków niemieckich i owczarków szkockich collie. Objawy to przewlekłe biegunki, kał przypomina krowi placek, jest tłusty i często o szarym lub jasnym zabawieniu. Niekiedy można w nim zaobserwować niestrawione fragmenty pokarmu. Z uwagi na upośledzone wchłanianie składników pokarmowych, psy mają duży apetyt, tracą na masie, mają matową sierść, są osłabione.

– zapalenie wątroby lub dróg żółciowych

– owrzodzenie ściany żołądka lub jelit

– rozszerzenie i skręt żołądka

- nagły, często śmiertelny stan, dotykający przede wszystkim psy ras dużych. Należy unikać karmienia psów dużymi porcjami pokarmu oraz wystrzegać się aktywności fizycznej po posiłku. Podczas rozszerzenia a potem skrętu żołądka u psa dochodzi do powiększenia obrysu brzucha, silnej bolesności, często też do tzw. pustych wymiotów, bez treści pokarmowej. Gdy zaobserwujecie
państwo takie objawy należy natychmiast zabrać psa do lekarza weterynarii.

– wgłobienie jelita
– przełyk olbrzymi
– przebudowa nowotworowa

Niestety wszystkie schorzenia układu pokarmowego charakteryzują podobne objawy kliniczne. Dlatego właśnie wizyta u lekarza i wykonanie odpowiednich badań jest kluczowe dla skuteczności terapii. Posiadając lub nabywając psa konkretnej rasy warto dowiedzieć się, czy mają one predyspozycje do wystąpienia pewnych schorzeń. Pamiętajmy, że zdecydowanie łatwiej i korzystniej dla naszego psa oraz taniej jest zapobiegać, niż potem leczyć.

 

Agnieszka SiedleckaAutor: Sebastian Wroniewski 27-11-2021 13:00:00

Pasze dla świń – jakie wybierać dla poszczególnych grup zwierząt?

Pasze dla świń gospodarskich nadal odgrywają kluczową rolę w żywieniu tych zwierząt w Polsce. Zboża są podstawową paszą treściwą w żywieniu świń.

Najlepszym zbożem jest jęczmień, który stosuje się bez ograniczeń w mieszankach dla loch i tuczników oraz w dużym stopniu dla prosiąt i warchlaków. Najczęściej stosuje się jednak pszenicę, którą przeznacza się dla wszystkich grup zwierząt.

Pasze dla świń – jak prawidłowo je wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej paszy należy zwracać uwagę, której grupie zwierząt ją podamy i które składniki są dla niej odpowiednie.

  • Zielonki z lucerny i koniczyny zawierają białko, związki mineralne i witaminy; są cenną paszą dla loch, knurów i tuczników.
  • Kiszonki z ziemniaków parowanych i CCM stosuje się głównie dla tuczników.
  • Okopowe to przede wszystkim parowane ziemniaki, które stosuje się dla loch i tuczników. Są one jednak paszami typowo tuczącymi
  • Susze z lucerny i koniczyny, jak również płatki ziemniaczane są również cennym dodatkiem do pasz trzodowych.

Podstawowe pasze dla świń powinna zawierać w sobie zboża. Najlepszym ziarnem jest jęczmień, który stosuje się bez ograniczeń w mieszance dla macior i tuczników oraz głównie dla prosiąt i warchlaków. Najczęściej jednak pszenicę stosuje się dla wszystkich grup zwierząt.

Kukurydza jest dobrym surowcem do produkcji mieszanek, ale obniża jakość tuszy. Pszenżyto może zawierać pewną ilość składników antyodżywczych, dlatego jest stosowane specjalnie dla tuczników oraz w mniejszym stopniu dla świń odsadzonych od maciory. Ze względu na wysoką zawartość substancji antyodżywczych, żyto powinno być stosowane w ograniczonych ilościach, najlepiej w formie mieszanej dla tuczników.

Na co zwracać uwagę przy zakupie paszy?

Owies jest rzadko wykorzystywany do żywienia świńPasze dla swin 02 ze względu na bardzo wysoką zawartość błonnika, należy również wspomnieć o otrębach pszennych, które mają bardzo wysoką wartość odżywczą i wydajność mleczną, dlatego jest często stosowany jako składnik mieszanek paszowych dla loch.

Kupne pasze dla świń, to mieszanki pełnoporcjowe i uzupełniające oraz koncentraty, superkoncentraty, premiksy oraz dodatki paszowe.

  • Mieszanki pełnoporcjowe to śruty zbożowe uzupełnione komponentami białkowymi i premiksami lub superkoncentratami, produkowane w postaci sypkiej lub granulowanej.
  • Mieszanki uzupełniające pasze gospodarskie: PW dla prosiąt, warchlaków, L dla loch i T dla tuczników.
  • Koncentraty białkowe i superkoncentraty służą do produkcji mieszanek pełnoporcjowych. Koncentraty stanowią 15 do 30% składu mieszanki i nie wymagają uzupełnienia komponentem białkowym, natomiast superkoncentraty stanowią 10% składu mieszanki i wymagają uzupełnienia komponentem białkowym, najczęściej śrutą sojową.
  • Premiksy stanowią od 1 do 2,5% składu mieszanki. Zawierają związki mineralne, witaminy, aminokwasy egzogenne, a także antybiotyki i enzymy. Służą do wzbogacania mieszanek treściwych.
  • Dodatki paszowe to stymulatory wzrostu, probiotyki, enzymy i preparaty zakwaszające.

Przypomnijmy, że pasze dla świń GMO będzie można stosować do końca 2023 roku.

Czytaj też: Białko owadzie do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej wzmocni rozwój HiProMine

wmodr.pl/fot.Flickr/Pixabay


Autor: Tomasz Racki 26-10-2021 20:07:53

Żywienie kota po sterylizacji – jak zrobić to dobrze?

Większość właścicieli decyduje się na sterylizację swojego pupila. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko chcemy zatrzymać niekontrolowany proces prokreacji. Jednocześnie kotki w okresie cieczki potrafią być naprawdę nieznośne i dają się we znaki nie tylko swoim właścicielom, ale i sąsiadom. Sterylizacja kota wiąże się jednak ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi zwierzaka. Jak poprawnie go karmić? Która karma dla kota po sterylizacji będzie najlepsza? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak wygląda zabieg sterylizacji?

Sterylizacja to bardzo inwazyjny zabieg. Prowadzi bowiem do pozbawienia kota narządów rodnych. Samicom usuwa się najczęściej jajniki, a czasem również całą macicę. Samcom z kolei jądra. Proces rekonwalescencji po takiej operacji trwa dość długo, mimo że dzisiaj wykonuje się go przy użyciu najnowocześniejszych technologii oraz nie rozcinając całego brzucha kotek. Efektem zabiegu sterylizacji jest natomiast nie tylko to, że koty nie mają popędu płciowego i nie mogą płodzić potomstwa. Jednocześnie duże zmiany zachodzą w ich gospodarce hormonalnej. Kocury zatem przestają znaczyć teren. Dla wielu właścicieli kończy się zatem problem obsikanych mebli. Kotki natomiast nie przechodzą okresu rui – nie nawołują zatem żałośnie potencjalnych partnerów do rozrodu. Po zabiegu pupilom potrzebna jest jednak specjalna karma dla kota po sterylizacji.

Dlaczego koty po sterylizacji potrzebują specjalnej karmy?

Koty po sterylizacji wymagają szczególnego żywienia, ponieważ ich metabolizm znacząco zwalnia. Jedząc tyle, ile jadły przed zabiegiem, łatwo zyskują nadmiarowe kilogramy. Należy zatem przywiązać szczególną uwagę do doboru odpowiedniej karmy, a także jej dawkowania. Nasz kot na pewno będzie ciągle wołał o więcej, ponieważ jego apetyt wzrośnie. Nie należy jednak ulegać tym naciskom. Wszystko rzecz jasna dla zdrowia pupila. Jak zatem skonstruować koci jadłospis? Lepsza jest mokra czy sucha karma dla kota po sterylizacji? Warto postawić przede wszystkim na specjalistyczne karmy dedykowane kotom po zabiegu. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producenta. Polecamy w szczególności produkty sygnowane marką Dolina Noteci.

Lepsza karma mokra czy sucha?

To, czy lepiej wybrać karmę mokrą czy suchą, tak naprawdę jest sprawą indywidualną. Należy w tym zakresie kierować się preferencjami naszego zwierzaka. Najbardziej optymalnym wariantem jest bowiem ustanowienie jako bazy żywienia karmy mokrej oraz raz po raz uzupełnianie jej karmą suchą. Warto przy tym stawiać na produkty o dużej zawartości mięsa. Preferowane są te karmy dla kota po sterylizacji, które mają w swoim składzie przynajmniej 50 procent mięsa. Szacuje się przy tym, że wysterylizowane koty potrzebują około 1/3 kalorii mniej, niż koty niewysterylizowane. Te proporcje należy brać pod uwagę serwując swojemu pupilowi jedzenie.


Autor: Monika Faber 24-07-2021 06:07:33

Koty z nadwagą? Azjaci wiedzą jak z nią walczyć

Ponad połowa domowych kotów ma nadmierną masę ciała. Problem, choć w mniejszym stopniu, dotyczy również psów. Nowe technologie pomagają walczyć z otyłością i nadwagą pupili. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do śledzenia aktywności zwierząt. Inteligentny podajnik jedzenia np. ocenia wymagania żywieniowe jakimi charakteryzują się koty i tworzy spersonalizowany schemat żywienia. Powstała niedawno aplikacja i urządzenie The Little Cat to z kolei inteligentne koło do ćwiczeń dla kotów, którym opiekunowie mogą sterować za pomocą smartfona.

Grube koty

Zwierzęta domowe potrzebują ruchu. Psy mogą wyjść na spacer i pobiegać, natomiast jeśli właściciel nie ma czasu, aby pobawić się z kotem, zwierzę nie będzie ćwiczyło, co ma oczywiście niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Naszą intencją było zadbanie o zdrowie oraz rozrywkę kotów, aby mogły ćwiczyć w sposób, który ich nie irytuje, ale przynosi radość – mówi agencji Jiwon Kwak z The Little Cat.koty nadwaga

The Association for Pet Obesity Prevention szacuje, że w 2018 roku w USA 60 proc. kotów i 56 proc. psów miało nadwagę lub otyłość. Powodem jest niewystarczająca ilość ruchu lub zbyt duże porcje jedzenia w stosunku do potrzeb energetycznych. Dlatego na rynku nie brakuje urządzeń, które mają pomóc pupilom zachować zdrowie, a przy okazji zapewnić odpowiednią ilość ruchu.

W przypadku psów sprawdzą się specjalne szelki i smycze, które informują właściciela o dystansie, jaki przeszedł pupil, straconych kaloriach czy tempie spaceru. Tailio to prosty system monitorowania, który znajduje się pod kuwetą, śledzi wagę i nawyki żywieniowe kota. PetNet, czyli inteligentny podajnik jedzenia, ocenia wymagania żywieniowe zwierzaka i tworzy spersonalizowany schemat żywienia. Powiadomi również, gdy zwierzę zostało nakarmione lub gdy trzeba kupić więcej jedzenia. Podajnik śledzi spożycie kalorii w trybie dziennym, tygodniowym lub miesięcznym.

Czytaj także: Mączka rybna – wartościowy odpad produkcji rybnej

Koty i inteligentne zabawki

Na rynku pojawiają się także inteligentne zabawki, które zachęcają do ruchu. Koreański start-up The Little Cat zaprojektował inteligentne koło do ćwiczeń dla leniwych kotów.

Nasze urządzenie przeznaczone dla kotów jest połączone z aplikacją mobilną. Wewnątrz kołowrotka znajduje się kolorowe światełko. Gdy je przesuwamy za pomocą aplikacji, kot za nim podąża, próbując je złapać. Skacze, wspina się po kołowrotku, bawi się i zaczyna biegać. W ten sposób zachęcamy go do ćwiczeń. Urządzeniem można sterować zdalnie i bawić się z kotem, nawet gdy nie ma nas w pobliżu – tłumaczy Jiwon Kwak.

Little Cat to sprytne koło do ćwiczeń dla kotów, którym opiekunowie mogą sterować za pomocą smartfona. Zawiera tryby automatyczny i ręczny. Koło ma diody LED, aby zwrócić uwagę kotów, wyświetla też przebiegnięty dystans czy spalone kalorie.

W naszej aplikacji mobilnej dostępne są także inne informacje na temat zdrowia kota. Są to spersonalizowane dane, dzięki czemu właściciel kota otrzymuje sugestie, jak ma postępować ze swoim pupilem w zależności od stanu jego zdrowia – wskazuje ekspertka.

W przyszłości urządzenie może przekazywać kompleksowe informacje o stanie zdrowia kota i jego potrzebach żywieniowych. Zaalarmuje również, jeśli konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Konstrukcja urządzenia została zaprojektowana z myślą o zdrowiu kotów. Gdy kot się rozciąga lub biegnie, jego ciało znacząco się wydłuża. W trosce o uniknięcie urazów i bólów kręgosłupa opracowaliśmy minimalną dopuszczalną wielkość kołowrotka – zapewnia Jiwon Kwak.

Urządzenie kosztuje 1,8 tys. dol. i na razie można je kupić w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii, Katarze i Dubaju. Po prezentacji na tegorocznych targach Mobile World Congress w Barcelonie wkrótce powinno się pojawić ,również w Europie.

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.