O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Dezynteria świń, czyli niebezpieczna choroba atakująca trzodę chlewną

Dezynteria świń

Dezynteria świń to choroba spowodowana przez krętki zwane „Brachyspira” i powoduje ciężkie zapalenie w jelita grubego i pochodnych.

Choroba ta występuje głównie u świń wieku od 2 do 6 miesiące, gdy trzoda waży między 12 a 75 kg, ale ciężkie przypadki występują sporadycznie u macior i ich prosiąt. Podczas trwania choroby zwierzęta mniej jedzą, tracą na wadze, jednocześnie długotrwałe rozwolnienie powoduje odwodnienie, co może skutkować śmiercią.

Charakterystyka choroby

Dezynteria świń jest spowodowana krętkiem, który jest wyjątkowo odporny na warunki klimatyczne, w tym niskie temperatury. Może ona przetrwać ponad 100 dni w kale trzody chlewnej, w temperaturze wynoszącej około 10 stopni Celsjusza. Są przypadki, kiedy krętek potrafi przetrwać w rozwodnionym kale nawet 10 lat.

Choroba przenosi się przez kał spożywany przez zwierzęta. Sama infekcja rozszerza się drogą pokarmową. Dodatkowymi nosicielami bakterii mogą być muchy i różnego rodzaju gryzonie. Również koty i psy mogą być zagrożone zakażeniem, jednakże by wykluczyć chorobę musimy oddać kał pupila do analizy. Jest wiele czynników, które wspomagają roznoszenie się choroby i są to:

  • stres,
  • zbyt duże zagęszczenie,
  • mieszanie ze sobą różnych grup wiekowych i technologicznych i ich przenoszenie

Zachorowalność jest bardzo duża i może wynosić nawet 90 proc. Umieralność najczęściej wynosi około 3 proc, ale może wynosić nawet 30 proc.

Dezynteria świń – jak leczyć?

Dezynteria świń to różne objawy, w tym głównie biegunka objawiająca się jako jasny kał, spadek masy ciała, zapadnięte boki, brak apetytu. Z rozwojem choroby może pojawić się krew w kale, odwodnienie i zapadnięte oczy.

Samo leczenie odbywa się przy pomocy tiamuliny, walnemuliny, czy też tylwaozyny. Te specyfiki podaje się razem z wodą do picia. Efekty możemy zobaczyć po około 4-5 dniach od rozpoczęcia leczenia. Jednakże, najbardziej skutecznym, ale najostrzejszym sposobem na zniszczenie choroby jest depopulacja – jeśli badania laboratoryjne potwierdzą obecność krętka. Wtedy najlepiej przeprowadzić latem depopulację, deratyzację i dokładne zdezynfekowanie wszystkich powierzchni.

Czytaj również: Pasterelloza – groźna choroba występująca u świń

3trzy3.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023