Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Emilia Gromczak 04-06-2020 09:15:41

Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Ardanowski: ciągłe ataki ze strony polityków mają głębszy sens

Minister Ardanowski o stadnina koni w Janowie Podlaskim

W ostatnim czasie stadnina koni w Janowie Podlaskim jest na fali krytyki, którą zapoczątkowały posłanki Koalicji Obywatelskiej Dorota Niedziela i Joanna Kluzik-Roztrowska. Stwierdziły bowiem, że konie zostały tragicznie zaniedbane, co przełożyło się na bezargumentacyjne osądy mediów. W ten sam dzień, po wizycie posłanek w stadninie, zjawił się sztab specjalistów i sporządził raport, który jasno stwierdza, że konie są w dobrym stanie, a to na czym trzeba skupić się teraz w stadninie to bioasekuracja.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim na fali krytyki

19 maja posłanki KO Dorota Niedziela i Joanna Kluzik-Roztrowska pojawiły się na interwencji poselskiej w stadninie koni w Janowie, o czym poinformowały na konferencji następnego dnia. Posłanki przez wiele godzin sprawdzały warunki higieniczne w tym miejscu i stwierdziły, że zwierzęta stały w nieposprzątanych boksach po kilka miesięcy, mają zaniedbane kopyta, brakuje im pełnowartościowej paszy, a stadnina znajduje się również w dramatycznej sytuacji pod względem finansowym. Powołały się również na raport KOWR z maja 2019 r., w którym stwierdzono złą sytuację w obiekcie. Stadnina koni w Janowie, jak twierdzą posłanki jest w tragicznym stanie przez byłego prezesa Grzegorza Chochańskiego.

Przyzwyczailiśmy się, że konie z Janowa nie są już czempionami europejskimi, nie osiągają wyników hodowlanych. Ale żadnej z nas nie przyszło do głowy, że poprzedni prezes stadniny dopuści się zbrodni na zwierzętach. Dopuści się tego, że warunki higieniczne i utrzymania zwierząt będą tak dramatyczne. Żądamy odpowiedzialności poprzedniego prezesa (Grzegorza Chochańskiego — przyp.red.)

– powiedziała podczas majowej konferencji Dorota Niedziela.

Stadnina koni pod okiem specjalistów

W ten sam dzień po posłankach w stadninie pojawił się sztab specjalistów, który sporządził raport dot. stanu stadniny i zwierząt. Oceny specjalistów pokazały Konie krwi arabskiejsprawę w całkowicie innym świetle. Stadnina koni w Janowie Podlaskim nie jest w tak tragicznym stanie, jak przedstawiały to posłanki KO. Są tam problemy, które głównie dotyczą budynków i bioasekuracji. Co do jakości siana, na to miała wpływ susza, z czego śmiali się niektórzy politycy. Z kolei pandemia koronawirusa uniemożliwiła zatrudnienie podkuwaczy.

W Janowie są problemy. Należy poszukać nowych rozwiązań dotyczących budynków, w których znajdują się hodowle koni i bydła. Trzeba też hodowle te rozdzielić z uwzględnieniem zasad bioasekuracji. Stadnina i należące do niej budynki to w większości obiekty historyczne, wszystkie poza cielętnikiem wybudowanym w 2013 roku, który na dodatek posiada konstrukcyjną wadę. To prawda, że podczas pandemii koronawirusa nie było podkuwaczy i stan końskich kopyt uległ czasowemu pogorszeniu. Potwierdziło się też, że susza wpłynęła na jakość siana, co wiązałem z pogorszeniem stanu zdrowotnego zwierząt i z czego się w Sejmie po prostu śmiano. Susza ma wpływ bezpośredni na wyniki tego gospodarstwa. Jeśli były lata mokre to miało wpływ na jakość paszy dla tych zwierząt. Ale o tym mogą wiedzieć fachowcy, a nie politycy, którzy próbują udowodnić jakąś tezę

– mówił w trakcie dzisiejszej konferencji minister Jan Krzysztof Ardanowski. 

Raport wskazał, że zwierzęta są ufne i są traktowane prawidłowo. Przede wszystkim nie bytują w dramatycznych warunkach. Natomiast stadnina koni w Janowie pilnie potrzebuje działań na rzecz bioasekuracji. 

Konie są w dobrej kondycji, kondycji hodowlanej, a w zakresie bydła mlecznego wskazano na punkty krytyczne w zakresie bioasekuracji

– powiedział dr hab. Grzegorz Tomczyk, profesor Instytutu Weterynaryjnego. 

Niewątpliwie, to co rzuca się w oczy na dzień dzisiejszy to brak, a nawet powiedziałbym wielka niedomoga bioasekuracji tych obiektów. Jeśli stadnina koni w Janowie Podlaskim, mająca swoją wielką materię historyczną i zabytkową ma spełniać dodatkowo oprócz hodowli koni centrum kulturalno-turystyczne, to absolutnie w trybie pilnym należy dokonać rozdziału obszarów w sensie bioasekuracji. Od produkcji bydła, od hodowli koni w odchowie i od tych koni, które są przeznaczone do prezentacji. Wskazaliśmy w raporcie drogi do uzyskania lepszych rezultatów zarówno w obszarze hodowli koni, jak i w bioasekuracji

– tłumaczył prof. Tomczyk.

Już w sierpniu! Zobacz: Pokaz koni arabskich na Pride of Poland 2020 będzie jednym z najbogatszych na świecie!

Troska o zwierzęta to tylko przykrywka

Strona opozycji oskarża o wszelkie zaniedbania byłego już prezesa Grzegorza Chochańkiego i twierdzi, że kiedy prezesem stadniny był Marek Trela, wszystko prosperowało tam bez zarzutów. Przypominamy, że 2016 roku prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim Marek Trela oraz prezes stadniny w Michałowie Jerzy Białoboka zostali odwołani ze swoich funkcji. Przyczyną tego, były m.in. takie zarzuty: brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi i dopuszczenie przez zarządy obu stadnin do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje.

Wyrzucony z hukiem prezes Marek Trela zostawił hodowli 3,5 miliona nadwyżki na koncie. Od tego czasu jego następcy nie utrzymują się zbyt długo "w siodle" a Stadnina zalicza ogromne straty!

– czytamy na facebookowym profilu Platformy Obywatelskiej/9.08.2019 

Nijak ma się to jednak do faktów. Raport CBA z 2016 r. wykazał brak transparentności sprzedaży koni podczas rządów Treli.  Minister Ardanowski również udowadnia, że za czasów prezesowania Marka Treli stadnina koni w Janowie wcale nie prosperowała dobrze. 

Politycy PO, dwie Panie posłanki i również poseł Szczerba i inni próbują przestawić taką oto konstrukcję wydarzeń: Do czasu kiedy prezesem stadniny był Pan Trela, wszystko było tam idealnie. Przyszedł paskudny PiS, minister Jurgiel dokonał zmiany i wszystko się skończyło, zwierzęta w stanie agonalnym. Wysłano kłamliwą opinię w świat, że hodowla koni arabskich w Polsce upadła. Wyniki finansowe Pana Treli nie są za bogate, wyniki 2011 r. — 60 tysięcy, to przy średnim gospodarstwie rolnym, można by było się chwalić. Kłamstwem jest rozpowszechnianie tezy o doskonałych wynikach finansowych, jakie osiągała stadnina koni w Janowie Podlaskim podczas rządów odwołanego prezesa Marka Treli

– tłumaczył minister Ardanowski.

Jak widzimy wcale nie chodzi tutaj o dobro zwierząt i stadniny. Działania opozycji negatywnie wpływają na opinie publiczną dot. hodowli koni w Polsce.

Wydaje mi się, że te ciągłe ataki pojawiające się ze strony przede wszystkim polityków, a nie specjalistów od koni mają głębszy sens. To jest próba pokazania, że od 2015 roku po zwolnieniu przez mojego poprzednika dwóch prezesów kluczowych stadnin, hodowla koni arabskich w Polsce jest w upadku. Te wszystkie ataki na Janów mają tę tezę udowodnić. Pokazać, że ta hodowla jest w stanie schyłkowym, że jest prowadzona w sposób niewłaściwy. Ze tylko powrót Pana Treli i Pana Białoboka może być jakimś remedium, naprawieniem sytuacji. Chodzi o to, żeby przypiąć kolejną łatę rządowi PiS i by przedstawiać kłamliwy wizerunek hodowli koni

– podkreślił minister rolnictwa.

Więcej o koniach tutaj: Fizjoterapia koni ma korzystny wpływ na ich zdrowie i siłę

 EG/gov.pl/farmer.pl/fot.gov.pl/pixabay.com

Opublikował:
Emilia Gromczak
Author: Emilia Gromczak
O Autorze
Dziennikarz "Świata Rolnika BIZNES", swiatrolnika.info i tojesttorun.pl; praktykant Telewizji TRWAM, studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, góralka ciałem i sercem
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Michał Rybka 09-01-2022 22:00:10

Dowiedz się czym są stereotypie i wyeliminuj je ze swojej hodowli

Według naukowców stereotypie to powtarzane i zrytualizowane czynności, które są bezsensowne i nie prowadzą do zaspokojenia fizjologicznych potrzeb u zwierząt.

Innymi słowy stereotypiami nazywa się odniegające czynności przy tych normalnych, które zostały przyjęte za ogólny wzorzec dla wybranego gatunku zwierzęcia. Cznności te moga mieć charakter stały albo nawracający. Specjaliści nazywają je również działaniami skierowanymi na obiekty normalnie nieinteresujące, np. u świń to może być gryzienie krat kojca czy też działania autodestrukcyjne jak np. obgryzanie się. Nietypowe zachowania zwierząt biorą się głównie z niedostatecznej powierzchni i przestrzenią życiowej (chów bezściołowy, duża koncentracja zwierząt, produkcja w reżimie technologicznym). Określa się je mianem chorób cywilizacyjnych zwierząt. Jak zatem im zaradzić?

Rodzaje oraz źródła pochodzenia stereotypii

Przyjmuje się, że sterotypie najprawdopodobniej są mechanizmami, które zabezpieczają zwierzęta przed potencjalnymi chorobami psychosomatycznymi. Źródłem psychosomatycznych chorób może być np. źle zbilansowana dieta albo zła konstrukcja urządzeń do zadawania pasz.stereotypie2

Te niekonwencjonalne zachowania to patologie behawioralne. Powstają one z braku możliwości adaptacji zwierzęcia do otoczenia. Dzięki stereotypiom zwierzęta okazują swoje stany emocjonalne (agresja, złość, wściekłość), bo nagromadzone złe emocje nie mają innej drogi ujścia, jak tylko poprzez niekonwencjonalne zachowania.

Stereotypie mogą mieć charakter motoryczny lub oralny. Do pierwszych zaliczamy takie czynności jak rycie w podłożu, niesutanne chodzenie w kółko po kojcu czy uderzanie łbem o ogordzenie. Z kolei do oralnych stereotypii można przypisać ogryzanie brzegów żłobów, lizanie ścian czy żucie drewna z legowisk. Centralny układ nerwowy odpowiada za powstawanie jak i utrwalanie stereotypii. Natomiast utrata gęstości komórek nerwowych dendrytów to oznaka rozwoju tej choroby. Ważnym jest fakt, że metody chowu intensywnego potrafią spowodować wystąpienie stereotypii u całego stada.

Stereotypie najczęściej można zaobserwować u psów. Objawia się to w takich czynnościach jak np. bieganie w koło i próby złapania własnego ogona, skakanie w miejscu, bezruch czy natrętne kiwanie się. Z kolei oralnymi objawami mogą być żucie, wylizywanie kończyn, wzmożone łaknienie i pragnienie, gryzienie własnych kończyn czy warczenie na widok tylnych łap.

Stereotypie u bydła

Bydło należy do zwierząt krepuskularnych dwuszczytowych (łac. crepusculum, pol. ciemność). Wspomniana dwuszczytowość to wzmożona aktywność w czasie brzasku i zmierzchu. Bydło wypasa się na pastwisku, a z kolei w oborze podchodzi do koryta i pobiera paszę.

U bydła można doszukiwać się stereotypii w ssaniu, nadmiernym wylizywaniu się, pseudoprzeżuwanii, piciu moczu czy siedzeniu w pozycji psa. Należy pamiętać, że nadmierne wylizywanie może być skutkiem złet diety paszowej lub jej niedostatkiem albo brakiem w pokarmie dodatków mineralno-witaminowych.

Stereotypią może być także przykładanie czoła lub nasady nosa do innego zwierzęcia ze stada albo elementów wyposażenia budynku. Takie opieranie się to znak, że zwierzę cierpi albo jest sfrustrowane.

Cielaki też mają swoje stereotypie. Mogą nimi być np. lizanie i ssanie wystających elementów boksu, żuchwy, uszu, moszny, ale też ludzkich palcy. Najczęściej widać to u cieląt pojonych za pomocą wiadra.

Nietypowe zachowania wśród świń

Industrializacja środowiska jest przczyną takich zachowań u świń. Wiązane lochy mogą wykazywać stereotypie oralne, które znikały, gdy ich kojce zaścielono. Wskazuje to na wpływ braku w środowisku elementów behawioralnych je wzbogacających, a nie na niedostatki żywieniowe. Świnie najczęściej żują uwiązy, ogryzają pręty w kojcach, wylizują drewno z legowisk albo liżą ściany. Świnie to inteligentne zwierzęta, które łatwo mogą popaść w autonarkotyzm. Dzieje się tak, ponieważ kojarzą one różne fakty np. uderzanie głową w ścianę lub przegrodę. Dzięki tym czynnościom ranią się i to powoduje u nich wyrzut endorfin, a wyrzut endorfin sprawia, że obniżają tym samym stopień narażenia systemów fizjologicznych na uszkodzenia.

W badaniach stwierdzono, że 80% przypadków zapalenia gruczołu mlekowego, zapalenia błony śluzowej macicy i bezmlecznośći powstaje na skutek wadliwego utrzymywania loch. Natomiast kulawizny, zwichnięcia, skręcenia stawów i złamania, do których dochodzi w chlewniach to najcześciej spotykana przyczyna brakownia loch, a najrzadsza to problemy w rozrodzie.

Świnie to dobry dowód na istnienie kanibalizmu wśród zwierząt. Występuje on u zwierząt o masie ciała powyżej 30 kg, a czynnikami ryzyka są rasa, wiek, płeć i stan zdrowia. Kanibalizm u świń przejawia się w obgryzaniu uszu, ogonów, wygryzaniu boków ciała i okolic sromu, a nawet zagryzaniu prosiąt przez lochę. Zaburzenie to jest związane z utrzymaniem bezściołowym świń na podłogach rusztowych, złym mikroklimatem chlewni lub ubogim środowiskiem niezaspokajającym potrzeb behawioralnych ruchu..Poszczególni hodowcy twierdzą, że można tej stereotypii zapobiec. Według nich wystarczy do mieszanki treściwej, np. dla warchlaków dodać objętościowo 10% śruty jęczmiennej.

Sterotypie u drobiu

Naturalne zachowania drobiu grzebiącego to: wysiadywania w gnieździe, siadanie na grzędzie, dziobanie, stroszenie piór, kąpiele piaskowe i słoneczne, poszukiwanie i pobieranie pokarmu, rozpościeranie i trzepotanie skrzydłami.stereotypie3

Ciekawostką jest, że pierwszym instynktem, jakiego pozbyto się u kur było kwoczenie. Natomiast do stereotypii u ptaków mogą należeć: chodzenie po klatce, poruszanie piórami ogona, imitowanie kąpieli pisakowej, kanibalizm. Ważnym jest, żeby kur nie pozbawić gniazdowania. W innym przypdku wywołuje to u nich niepokój i cierpienie psychiczne, co jest ich ważniejszym problemem behawioralnym.

Te kury nioski, które były w większej grupie, wykazywału tendencje do zachować patologicznych. To może tłumaczyć ich wcześniejsze utrzymywanie w środowisku naturalnym i w niewielkich grupach. W badaniach okazało się, że długość fali grzebienia i jego barwa (żółto-czerwona) u kur mogą być przyczyną zachowań dominacyjnych. Zachowania agresywne pojawiają się też po pojawieniu się w stadzie nowej lub długo nieobecnej kury, a także utrzymywanie kur wspólnie z kogutami.

Rywalizacja wśród ptaków może prowadzić do ich frustracji, a w wyniku walk mogą powstawać obrażenia ciała, a niekiedy nawet ich śmierć. Częściej od kur konkurują ze sobą koguty. Zjawisko to wykorzystuje się w walkach kogutów zabronionych w wielu krajach ze względów etycznych. Walki kogutów mają miejsce głównie w Ameryce Południowej.

Duże zagęszczenie kur w budynku, przy jednocześnie małej wilgotności i intensywnym oświetleniu często prowadzi do występowania wśród nich kanibalizmu.

Sposoby leczenia stereotypii

Niestety ciężko jest zdiagnowzować stereotypie. Naukowcy cały czas je poznają i badają. Jednkaże przychodzi nam z pomocą profilaktyka. Tzreba upewnić się, czy jakieś nietypowe zachowanie jest stereotypią, żeby mieć pewność, że nie wywołał go jakiś inny czynnik. Tutaj podaje się przykłady schorzeń somatycznych układu nerwowego.

Wszystkie ww. zachowania mogą być spowodowane zatruciami, np. ołowiem, ale także guzami nowotworowymi, zakrzepami w mózgu, urazami mechanicznymi. Hodowca musi znać swoje zwierzęta na wylot, a od weterynarza wymaga się dużej wiedzy z zakresu behawioryzmu zwierzęcego. Ponadto zaleca sie, aby zwierzętom ograniczyć samotność i nudę do minimum oraz zmniejszyć bodźce stresowe. Ogromnym niebezpieczeństwem jest karanie zwierząt za okazywanie stereotypi. Tego nie wolno robić pod żadnym pozorem.

Stereotypie są leczone poprzez metody chirurgiczne, farmakologiczne i psychologiczne. Pomocna jest też modulacja zwierzęcej psychiki. Jedno jest pewne. Wszelakie rodzaje stereotypii są wyznacznikiem poziomu gospodarstwa oraz jego dobrostanu.

 Czytaj też: Pasze dla świń – jakie wybierać dla poszczególnych grup zwierząt?

źródła: kpodr.pl/ fot. pexels.com


Autor: Mateusz Chrząszcz 13-12-2021 16:18:07

Spis zwierząt jest corocznym obowiązkiem. Nie przegap terminu

Spis zwierząt jest obowiązkowy. Każdy kto posiada owce, kozy i świnie musi dokonać ich spisu najpóźniej do 31 grudnia.

W celu zastosowania ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. dotyczącej systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy właściciel owcy, kozy lub świni powinien to zrobić co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż do 31 grudnia. w siedzibie stada.

Spis zwierząt obowiązkowy

Informacja o liczbie zwierząt jest wpisywana do ewidencji stada danego gatunku. W przypadku trzody chlewnej dane te należy dodatkowo przekazać kierownikowi biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie później niż 7 dni od daty sporządzenia. Do sporządzenia listy zaleca się skorzystanie z aplikacji Portal IRZplus i przesłanie jej do Agencji w formie elektronicznej.

W wyjątkowych przypadkach wykaz można złożyć w formie papierowejSpis zwierząt 13 we właściwym urzędzie pod adresem wskazanym w rejestrze producenta lub pocztą. Formularze dostępne są w starostwach powiatowych oraz na stronie ARiMR w zakładce: „Formularze identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich”.

Spis zwierząt dotyczy owiec, kóz i świń

Obowiązkowy spis zwierząt obejmy owce, kozy oraz świnie. Owce, kozy i świnie spisuje się raz na dwanaście miesięcy (nie później niż 31 grudnia). W przypadku owiec i kóz ustaloną liczbę zwierząt umieszcza się w księdze rejestracji stada danego gatunku. Z kolei liczbę świń umieszcza się w księdze rejestracji stada oraz przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu. Spis świń może odbyć się drogą elektronicznej za pośrednictwem aplikacji Portal IRZplus. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szczególnie rekomenduje taki sposób składania spisu.

Jednak w wyjątkowych sytuacjach spis zwierząt można złożyć w formie papierowej w biurze powiatowym właściwym dla adresu wskazanego w ewidencji producentów lub przekazać pocztą. Formularze papierowe dostępne są w biurach powiatowych, a wersja do samodzielnego wydruku dostępna jest w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Czytaj również: Spis zwierząt to coroczny obowiązek. Nie przegap tego terminu

Źródło: KRIR.pl /fot.pixaba


Autor: Mateusz Chrząszcz 29-11-2021 12:00:08

Polski Związek Pszczelarski wraz z rządem o przyszłości pszczelarstwa

Polski Związek Pszczelarski wraz z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa spotkali się by omówić kwestie inwestycji.

Podczas spotkania poruszony został temat specjalistów chorób pszczół, którzy mogą pełnić rolę wspierającą i pomocniczą w badaniu weterynaryjnym. Wicepremier i wiceminister zostali również zaproszeni do udziału w XXXIII pielgrzymce polskich pszczelarzy do klasztoru na Jasnej Górze.

Tematy poruszone na spotkaniu

Najważniejszym zagadnieniem spotkania było omówienie zapisów znajdujących się w III wersji Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 odnoszących się do pszczelarstwa i interwencji sektorowych. Przedstawiciele PZP poruszyli szereg kwestii nurtujących pszczelarzy oraz organizacje pszczelarskie. Zarówno wicepremier Kowalczyk, jak i wiceminister Bartosik wykazali się znajomością tematyki pszczelarskiej oraz podeszli z pełnym zrozumieniem dla przedstawianych postulatów.

Podczas spotkania sekretarz stanu Ryszard Bartosik zapewnił, iż część postulatów Związku została już wprowadzona do III wersji Planu Strategicznego np. propozycja PZP dot. dopisania przy „pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół” możliwości tworzenia pakietów i odkładów przez producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, a także propozycja utrzymania w tej samej interwencji kosztów dodatkowych dla organizacji pszczelarskich (na koszty administracyjne). Z uwagi na wagę przedstawianych problemów postanowiono omówić szczegóły poszczególnych interwencji kolejnego dnia podczas roboczego spotkania.

Podczas trwania spotkania wyjaśnione zostały kwestie nurtujące pszczelarzy i wojewódzkie/regionalne związki pszczelarzy. W przypadku interwencji związanych ze wspieraniem poziomu wiedzy pszczelarskiej otrzymaliśmy informację, iż nie wpisano tam zapisu związanego z kosztami dodatkowymi, ponieważ wszystkie koszty ponoszone na organizację szkoleń będą kwalifikować się do rozliczenia (jako podstawowe).

Część uwag PZP będzie uszczegółowionaPolski Związek Pszczelarski 02 dopiero na poziomie wytycznych do poszczególnych interwencji sektorowych i niestety nie można ich zapisać w Planie Strategicznym, ale już dziś obiecano wziąć je pod uwagę. Uznano, że są to bardzo ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę i – jak zauważono – będą one omawiane w późniejszym okresie również z PZP.

Polski Związek Pszczelarstwa stawia na inwestycje

Polski Związek Pszczelarski wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem oraz sekretarzem stanu Ryszardem Bartosikiem omówili kwestie inwestycji, wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych w części „forma i wysokość wsparcia” w przypadku kosztów dodatkowych przewidzianych do 7% podniesiony został limit kwoty przypadającej na pszczelarza do 65 zł. Podczas spotkania temat dyskusji zszedł na wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi – w części „forma i wysokość wsparcia” w przypadku kosztów dodatkowych przewidzianych do 7% podniesiony został limit kwoty przypadającej na pszczelarza do 30 zł,

Kolejnym tematem była pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół – wpisano możliwość tworzenia pakietów i odkładów przez producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, a także uwzględniono możliwość ponoszenia kosztów dodatkowych przez organizacje do 7% do limitu 30 zł w przeliczeniu na pszczelarza.
Sekretarz stanu Ryszard Bartosik zapewnił Prezydenta PZP, że jest otwarty na uwagi i sugestie, także liczy na dalszą dobrą współpracę z Polskim Związkiem Pszczelarskim.

Czytaj również: Koronawirus w rolnictwie – liczne sektory dotknięte pandemią

gov.pl/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.