O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Specustawa o ASF nie działa? Producenci niezadowoleni

Specustawa o ASF nie działa? Producenci niezadowoleni

Według producentów trzody chlewnej tzw. pierwsza specustawa o ASF nie działa, a w strefach zagrożenia wirusem rolnicy wciąż mają problemy ze sprzedażą tuczników.

Na mocy wprowadzonych przez rząd regulacji prowadzony jest specjalny skup świń z obszarów zagrożonych obecnością wirusa ASF. Zwierzęta skupuje jednak zaledwie jeden zakład w Kosowie Lackim i to tylko trzy dni w tygodniu, czyli ok. 1500 sztuk tygodniowo. Świnie są bite na konserwy.

 

"Ponieważ puszek z ministerialnymi konserwami nigdzie nie widać, zakład będzie prawdopodobnie skupował i bił zwierzęta do pełnego zapełnienia chłodni. W praktyce oznacza to, że nadwyżka tuczników w strefach niebieskich praktycznie nigdy nie będzie zdjęta. Za mało jest podmiotów dokonujących uboju, a tusz nikt nie odbiera" – czytamy na portalu topagrar.pl.

 

– Wydaje się, że moce do uboju i chętne zakłady by się znalazły. Trzeba tylko wskazać mroźnie, do których te zakłady miałyby półtusze wozić. Wtedy zamrożone półtusze trafią na konserwy w dowolnym innym czasie – stwierdza Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.



To, że mięso, które mogłoby być obecnie spożywane jako świeże lub w formie innych wyrobów, jest pakowane w konserwy, jest zdaniem Związku marnotrawstwem. Praktycznie żaden zakład nie kwapi się do zakupu świń z zagrożonych stref i to pomimo braku zakazu kupowania tego mięsa. Skupować można pod jednym warunkiem – mięso to musi zostać w kraju.

 

– Bez pomocy rządu ten problem nigdy nie będzie rozwiązany, ale przecież ASF dzików i świń to choroba zwalczana z urzędu i urzędy powinny się tym tematem i skutkami jego zwalczania zająć – przekonuje Dargiewicz. 




Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uspokaja jednak, że "żadnego problemu nie ma".

 

– Instytucje, które mają skupować, muszą dokonywać przetargów zgodnie z tą ustawą, którą wprowadziliśmy. Ona daje pewne ułatwienia firmom, które mają kupować, ale nie ma czegoś takiego, że nie ma przetargów. Ta specyfikacja miała uwzględniać sytuację wynikające z stref ochronnych i może to się przesunęło. Ale ja takiego problemu nie widzę. Według mnie problem jest rozwiązany, choć oczywiście mogą się zdarzyć przypadki, które trzeba rozwiązywać – powiedział szef resortu na zeszłotygodniowej konferencji prasowej.

 

topagrar.pl/McD/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023