O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Obora – jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję?

Obora dezynfekcja

Obora przez stałą obecność zwierząt w ciągu wszystkich zimnych dni w roku narażona jest na występowanie wielu zanieczyszczeń, które rodzić mogą różnego rodzaju choroby, dlatego systematyczna dezynfekcja jest nieodzownym elementem prac gospodarczych. Najlepszym okresem do jej przeprowadzenia jest wiosna lub jesień kiedy to zwierząt przebywają na pastwisku.

Obora – dlaczego należy ją dezynfekować?

Dezynfekcja, deratyzacja i dezynsekcja, to trzy najważniejsze czynności przeprowadzane przez gospodarza regularnie. Zabieg mający na celu niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych poprawia zdrowie i wydajność zwierząt. Wiosna, ze względu na temperatury i brak obecności bydła jest idealną porą roku na przeprowadzenie dezynfekcji. Preparat ma odpowiednią długość czasu na wchłonięcie i zadziałanie oraz idealną i jakże ważną temperaturę oraz wilgotność by zadziałać prawidłowo zgodnie ze swoim silnym działaniem biobójczym. Obora jest idealnym źródłem chorób grzybowych, drobnoustrojów i odchodów zwierząt stąd tak duży nacisk kładzie się na jej dezynfekcję. Ponadto częste przeprowadzanie owego procesu oraz mycie pomieszczeń gospodarstwa zabija larwy much i hamuje ich rozprzestrzenianie.

Czytaj także: Obora – zadbana obora wpłynie wydajność Twojego bydła

Obora – jak przygotować ją do dezynfekcji?

obora 11Podstawowymi działaniami przygotowującymi pomieszczenie do dezynfekcji jest posprzątanie go i umycie. Obora powinna być pusta, dlatego termin wiosny i jesieni jest najlepszy, ponieważ zwierzęta swobodnie pasą się na polu, ponadto należy wystawić cały sprzęt ruchomy. Jeżeli jakiś sprzętu musi pozostać wewnątrz budynku należy go wyłączyć, tak samo należy postąpić z wentylacją. Poza gruntownym i dokładnym sprzątaniem każdej powierzchni w tym ścian, sufitu, podłogi i wszystkich elementów stałych, w tym szczotkowanie na sucho zaschniętego brudu, należy również pozbyć się gnojowicy. Po umyciu budynku odpowiednim preparatem należy dokładnie go spłukać i osuszyć budynek przed dezynfekcją.

Obora – jak ją skutecznie zdezynfekować?

Dezynfekcję należy przeprowadzić na czystym, wysuszonym i pustym budynku. Najlepiej dokonać jej za pomocą myjek wysokociśnieniowych wyposażonych w system podgrzewania wody. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest użycie do tego specjalistycznych preparatów zawierających, którąś z ośmiu grup związków chemicznych: czwartorzędowe sole amonowe, związki jodu, fenole, alkohole, aldehydy, chlorheksydyna, związki utleniające, związki chloru. By obora była w pełni zdezynfekowana, a my pewność, że sprzęt i zwierzęta mogą wrócić na swoje miejsca należy przeprowadzić ją zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu co do stężenia, którego należy użyć, temperatury i stopnia wilgotności oraz informacji co do późniejszego jego spłukania. Systematyczne mycie i czyszczenie obory pozwala aż w 80% pozbyć się drobnoustrojów, dlatego skutecznie i zgodnie z wytycznymi dezynfekcja to gwarantowany sukces.

swiatrolnika.info 2023