O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Kurczak brojler – temperatura i ściółka są ważne w ich chowie

Kurczak brojler

Kurczak brojler zawojował polski rynek drobiarski. Jest to hodowla opłacalna i z tradycjami na polskim rynku. Szacuje się, że produkcja brojlerów w Polsce w około 80 procentach odbywa się w systemie zamkniętym na odpowiednio przygotowanej ściółce. Poza ściółka niezwykle ważna jest także właściwa temperatura.

Kurczak brojler – jak dbać o temperaturę?

Kwestia temperatury zdaje się kluczowa szczególnie w upalnym okresie, w którym się znajdujemy. Temperatura poza kurnikiem w połączeniu z ciepłota ciała kurczak brojler 2ptaków i nagrzaną ściółką może okazać się niebezpieczna. Trzeba też pamiętać, że jeśli kurczak brojler utrzymywany jest w temperaturze np. 35 stopni Celsjusza, temperatura przy samej ściółce, czyli ta właściwie odczuwana przez ptaki może być nawet o 8 stopni wyższa. Stosuje się tu dwie metody – obie skuteczne. Po pierwsze ważne jest zapewnienie przepływu powietrza, czyli wykorzystanie tak zwanej metody konwekcyjnej. Po drugie stosuje się tu także zamgławianie wodą, które często okazuje się równie skuteczne.

Czytaj także: Zbiory zbóż wyniosą 27,9 mln ton, czyli o 11 proc. więcej niż przed rokiem

Kurczak brojler, a ściółka

Ściółką, w której kurczak brojler może być chowany, mogą być słoma, piasek, torf, czy nawet trociny i wióry drzewne. Najważniejsze jest jednak, aby ściółka zapewniała ptakom odpowiedni dobrostan. Wpłynie do pozytywnie zarówno na zachowanie i zdrowotność brojlerów jak i na późniejsze wyniki ekonomiczne gospodarstwa. Chów ściółkowy stosowany jest nie tylko w przypadku brojlerów, ale także w chowie młodych kur czy stad nieśnych.

Dlaczego chów ściółkowy jest najczęstszym sposobem wykorzystywanym w kurnikach? Ponieważ w największym stopniu zbliżony jest on do naturalnego środowiska bytowego drobiu. Dobór ściółki jest istotny, ponieważ wpływa on na warunki bytowe. Oczywistym jest, że ptaki muszą być chowane na ściółce czystej i suchej, ale dbać należy także o to, aby byłą ona wolna od zanieczyszczeń mechanicznych i mikrobiologicznych. Ważne jest także, aby ściółka nie cechowała się obecnością obcych zapachów. Dobra ściółka powinna być sypka oraz wykazywać znaczne możliwości higroskopijne. Jej wilgotność nie powinna być także wyższa niż 18 procent – wówczas wystąpić może bowiem zagrożenie kokcydiozą lub pasożytami.

Improfarm/fot. wikimedia/pixabay

swiatrolnika.info 2023