O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2021

Autor: Emilia Gromczak

Wołowina Wagyu idealna na steki. Skąd pochodzi?

Wołowina Wagyu idealna na steki

Wołowina Wagyu zawiera wysoki poziom zdrowych tłuszczy. Jej struktura gwarantuje doskonały smak, soczystość i kruchość. To właśnie dlatego wołowina ta idealnie nada się na steki. Nie należy jednak do najtańszych. Rasa pochodzi z Japonii, a słowo „wagyu” oznacz „japońską krowę”. Jest to jedna z najlepszych ras bydła w tym kraju. Jakimi cechami się wyróżnia na tle innych i jakie ma właściwości?

Wołowina Wagyu – właściwości

Wołowina Wagyu zawiera wysoki poziom zdrowych tłuszczy (jednonienasyconych). Układają się one w gęstą sieć, zwaną popularnie marmurkiem. Zawarte w dużej ilości nitki białego tłuszczu w mięsie nadają mu znakomity smak i soczystość. Sprawia to, że wołowina z Japonii idealnie nada się na steka. Ponadto mięso zawiera niewiele cholesterolu i wysoką wartość odżywczą. Zwierzętom nie podaje się syntetycznych hormonów wzrostu, ani stosowanych profilaktycznie antybiotyków.

Przeczytaj także: Mięsni hegemoni zasilają swoim kapitałem obiecujące start-upy

Najdroższa wołowina z Japoniiwołowina wagyu byk

Wołowina Wagyu pochodzi z Japonii, a dokładnie od rodzimego bydła azjatyckiego z Chin i Korei. Sama nazwa oznacza po prostu „japońską krowę”. Za japońską krowę uważa się w tym kraju takie rasy bydła, jak Wagyu: Kuroge Washu, Mukakau Washu, Akage Washu, Nihon Tankaku Washu.. Wszystkie mają wyjątkowa genetykę. Obecnie bydło wagyu wg standardów europejskich jest bydłem o średnim kalibrze i masie ciała. W zależności od typu i miejsca pochodzenia osiąga następujące rozmiary: buhaj 140 cm w kłębie, krowa 125-130 cm w kłębie, masa ciała u buhaja ok. 700-950 kg, u krowy 420-560 kg.

Wołowina Wagyu jest droga, dlatego m.in. Amerykanie zaczęli rozwijać lokalną produkcję. Jednak Japończycy nie chętnie jednak chcą dzielić się genetyką swojego bydła, bowiem uważają wołowinę Wagyu za luksusowy towar. Pozwolenie na eksport tej wołowiny oraz nasienia bydła tej rasy do Europy wydano po raz pierwszy dopiero w 2014 r. Z tego względu w Europie liczba gospodarstw hodowlanych, zajmujących się hodowlą bydła rasy Wagyu, jest o wiele mniejsza.
bbq.pl/bydlo.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023