O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-11-2021

Autor: Michał Rybka

Jak powinna wyglądać hodowla ślimaków w Polsce?

Hodowla ślimaków

W krajach Zachodu, takich jak Francja, Szwajcaria czy Niemcy hodowla ślimaków jak i ich przetwórstwo są bardzo popularne. Jednak czy francuski system hodowli tych mięczaków sprawdzi się w polskich warunkach?

Francuskie hodowle ślimaków są nieduże i rozproszone. W sposób lokalny hodowcy zaopatrują ryneczki, agroturystykę i restauracje. Polski model poszedł w zgoła inną, bardziej intensywną technologię. Dla porównania warto zobrazować, że produkcja jednego hodowcy w Polsce odpowiada kilku lub kilkunastu francuskim hodowcom.

W jakim okresie okresie pracuje się ze ślimakiem?

Pracę z tymi mięczakami rozpoczyna się w marcu, a kończy się wraz z końcem września. Wynika z tego, że cały cykl produkcyjny powinien trwać od 6 do 8 miesięcy. Najbardziej odpowiednia temperatura do hodowli ślimaka wynosi 25 °C. Pasza którą jedzą ślimaki musi pochodzić z wilgotnego podłoża. Więc najbardziej optymalne warunki polowe dla mięczaków to obfite wieczorne opady oraz ciepłe ale nie upalne dni.hodowlaslimakow2

Ślimak hodowlany jest znacznie zdrowszy od ślimaka zbieranego w takich miejscach, jak przydrożne rowy. Warto też unikać zbierania mięczaków w miejscach, gdzie może występować znaczna ilość metali ciężkich i innych pierwiastków, które nie są zdrowe dla człowieka. Ślimak hodowlany jest pozbawiony groźnych środowiskowych zanieczyszczeń. Jeśli chcemy uniknąć ryzyka, powinniśmy je ogrodzić i odizolować. W takich warunkach zwierzęta będą mogły się poruszać swobodnie i bez ryzyka.

Hodowla ślimaków – jak zapewnić zwierzętom odpowiednią wilgoć?

Aby zagwarantować wystarczającą ilość wilgoci podczas upalnych dni, powinno się rozmieścić zraszacze wodne na tej powierzchni, gdzie są one utrzymywane. Na start nie jest potrzebna ogromna infrastruktura. Na niewielkiej przestrzeni można produkować pokaźne ilości ślimaków. Np. na 30 m2 pomieszczenia lub na polu o wymiarach 50 x 40 m, można wyprodukować 10 ton do sprzedaży tuczu ślimaka.

Jeśli zdobędzie wiedzę, to hodowla ślimaków jest niezwykle prostą działalnością. Najważniejsze w branży jest wysoka jakość oraz smak. To dobry pomysł, by spróbować nowej działalności gospodarczej. Warto się nad tym zastanowić, bo technologia jak i zastosowania ślimaków nieustannie się rozrastają.

Czytaj także: Ślimaki – fascynujący świat tych małych i pożytecznych stworzeń!

źródła:odr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023