O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ile miodu z ula można zebrać? W rekordowych latach ta ilość zaskakuje!

Ile miodu z ula

Ile miodu z ula można zebrać? Pan Marek Barzyk, opiekun trzech warszawskich pasiek zebrał w rekordowych latach 100 kg z ula. Ten rekord naprawdę zaskakuje. Jednak średnia ilość nie jest tak pokaźna. Przyjmuje się, że z jednego ula rocznie można wyjąć ok. 25 kg miodu.

Zbiory miodu 

Produkcja miodu przez pszczoły jest ściśle związana z porami roku. Gdy dni stają się dłuższe, a dostęp do pokarmu łatwiejszy, pszczela matka rozpoczyna intensywne czerwienie, aile miodu z ula rekord robotnice działają już na rzecz produkcji miodu. Przy dobrej pogodzie pierwsze miodobranie w pasiekach może przypaść już na maj. Trudno jednak dokładnie określić ile miodu z ula można wyjąć. Nie ma jednolitej zasady. Zależy to od rodzaju prowadzonej pasieki oraz czynników pogodowych, które mogą znacząco obniżyć produkcję miodu przez pszczoły. Tak stało się w tym roku w woj. podkarpackim. Zbiory miodu na Podkarpaciu są znacznie niższe niż w poprzednich latach, praktycznie nie ma miodu spadziowego. Przyczyną jest deszczowa i chłodna pogoda w okresie kwitnienia sadów, przez co zbiór miodów wiosennych był słaby.

Ile miodu z ula można zebrać?

Ilość miodu z jednego ula z pasieki wędrownej jest o wiele większa niż w przypadku pasieki stacjonarnej. Mobilne ule należy bowiem przewozić na kolejne tereny, w zależności od pory kwitnienia poszczególnych roślin – rzepaku, akacji, lipy, gryki czy wrzosu. To ile miodu z ula zbierzemy zależy od wielu czynników, ale średnio przyjmuje się, że z jednego ula rocznie można wyjąć ok. 25 kg miodu. Należy pamiętać, że w przypadku wędrownych pasiek i dobrego dla pszczelarzy roku ilość ta spokojnie może wzrosnąć nawet do 40-45 kg, a w gorszych latach spaść na tyle, że trudno będzie uzyskać 10 czy 15 kg.

Sprawdź również: Miód w Polsce silny, mimo problemów. KOWR: Polska wiodącym producentem

Rekord zbiorów może zaskoczyć. Pan Marek Barzyk opiekun trzech warszawskich pasiek zebrał w rekordowych latach 100 kg z ula. Warszawskie pszczoły wytwarzają m.in. wielokwiatowy miód wiosenny, akacjowy, lipowy. W ostatnich latach udało się zebrać także miód spadziowy.

 

expondo.pl/pap.pl.fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023