O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Dobrostan koni w praktyce. Podstawowe wymagania i zalecenia

Dobrostan koni

Odpowiednio utrzymany dobrostan koni jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tych zwierząt. Wymogi w tej kwestii odnoszą się przede wszystkim do higieny i środowiska koni. 

Oceniając dobrostan pod uwagę bierze się takie kryteria, jak stały dostęp do wody, minimalne wymiary stanowisk i powierzchni kojców, prawidłowe wykonanie wentylacji i odpowiednie oświetlenie, a także właściwe gromadzenie, przechowywanie i zagospodarowanie odchodów. Ważne, aby konie w pomieszczeniach inwentarskich powinny być utrzymywane na ściółce.

Konie w pomieszczeniach inwentarskich

W pomieszczeniach inwentarskich konie powinny być utrzymywane na ściółce. Zalecana powierzchnia w boksach dla konia dorosłego lub źrebaka powinna wynieść co najmniej 10 m2. Z kolei dla klaczy ze źrebięciem powierzchnia powinna wynosić co najmniej 12 m2. Z kolei na stanowiskach na uwięzi zalecane wymiary w przypadku utrzymywania koni dorosłych odobrostan koni zasady wysokości w kłębie od 147 cm muszą wyglądać następująco: szerokość co najmniej 1,6 m i długość co najmniej 2,1 m; powyżej 147 cm: szerokość co najmniej 1,8 m i długość co najmniej 3,1 m. Pamiętajmy również o tym, że ogiery i klacze powyżej 1 roku życia utrzymuje się oddzielnie.

Odpowiedni dobrostan koni to również zapewnienie im odpowiedniego mikroklimatu w budynkach inwentarskich. Ważne jest to, aby stężenie dwutlenku węgla nie przekraczało 3 000 ppm, a koncentracja amoniaku 20 ppm. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%, ruch powietrza do 0,3 m/s, a temperatura w stajni powinna wynosić pow. 5°C. Jeśli chodzi o oświetlenie, to tutaj wymagania są różne. Zależy od wieku koni. Stosunek okien do podłogi dla koni starszych powinien wynieść 1:15, a dla koni hodowlanych i młodych do 1 roku 1:10.

Dobrostan koni – dodatkowe zalecenia

Konie lubią ruch i go potrzebują. Dla dorosłego konia wymagany jest wybieg 20-50 m2,  a przy wypasie ok. 0,5 ha pastwiska. Jako zwierzęta dnia długiego, potrzebują dużo światła oraz czystego powietrza. Z tego względu stajnie powinny być wysokie, dobrze oświetlone i posiadać dobrą wentylację. Drzwi do stajni powinny być czterodzielne, aby górna część była jak najczęściej otwarta. Boksy powinny otwierać się na zewnątrz o 180 stopni. Każdy z nich musi być wyposażony w żłób i poidło, które umieszcza się na wysokości 0,8-1,0 m od poziomu podłogi.

Sprawdź: Kto właściwie udomowił konie?

odr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023