O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Alpakoterapia – alpaki i terapia z osobami z niepełnosprawnościami

Alpakoterapia

Alpakoterapia jest jedną ze specjalizacji wspomagania terapii z udziałem zwierząt, która ma na celu poprawę jakości życia osób starszych, ale także wspieranie edukacji różnych grup wiekowych. Alpaki najczęściej z zaciekawieniem podchodzą do ludzi, obwąchują ich lub przedmioty, które trzymają w ręce, np. telefon, aparat fotograficzny etc. Nie wykazują przy tym agresywnego zachowania. Alpaki nie oceniają ludzi, zatem akceptują ich takimi jakimi są. Zdarza się, że alpaki przy jednych osobach zatrzymują się dłużej, a przy innych krócej lub po prostu odchodzą. Nadmierny kontakt z ludźmi jednak je męczy.

Alpakoterapia - na czym polega ta dziedzina terapii?

Alpakoterapia wchodzi w skład terapii z udziałem zwierząt czyli tzw. animaloterapii. Animaloterapia jako podstawowa lub pomocnicza forma leczenia znajduje miejsce we współczesnym lecznictwie od lat 60. XX wieku. Istnieje kilka rodzajów interakcji pacjenta ze zwierzęciem (AAT, animals asissted therapy; AAI, animal assisted interventions), zajęcia z udziałem zwierząt (AAA, animals assisted activities) oraz edukacja z udziałem zwierząt (AAE, animal asissted education). Interakcje ze zwierzętami są bardzo cenne w przypadku różnych zaburzeń psychiatrycznych, mają też pozytywny wpływ na funkcjonowanie osób w podeszłym wieku oraz wspieranie edukacji różnych grup wiekowych.

Alpakoterapia to jedna z dziedzin wspomagania terapii obejmująca zajęcia o treści ruchowej w zakresie wielokierunkowego kształtowania motoryki. Ponadto zawiera wiele specyficznych elementów przydatnych w życiu człowieka, które wynikają z kontaktu ze zwierzęciem m.in. potrzebę miłości czy opieki. Jest jedną z form wspomagania rehabilitacji psychoruchowej, oddziałującej jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie, jak i społecznie na człowieka.

Alpakoterapia to także aktywność fizyczna i edukacyjna. Nauka tej nowej formy wspomagania terapii może się odbyć wyłącznie pod okiem doświadczonego instruktora alpakoterapeuty, który w kompetentny sposób wprowadzi swoją wiedzą i umiejętnościami w świat tych zwierząt. Alpakoterapeuta powinien pamiętać, że proces wspomagania terapii może być długi, dlatego też pośpiech jest niewskazany, a może jedynie uniemożliwić czerpanie pełnej przyjemności z kontaktu z alpakami.

Alpaki najczęściej z zaciekawieniem podchodzą do ludzi, obwąchują ich lub przedmioty, które trzymają w ręce, np. telefon, aparat fotograficzny etc. Nie wykazują przy tym agresywnego zachowania. Alpaki nie oceniają ludzi, zatem akceptują ich takimi jakimi są. Zdarza się, że alpaki przy jednych osobach zatrzymują się dłużej, a przy innych krócej lub po prostu odchodzą. Nadmierny kontakt z ludźmi jednak je męczy.

Spurek chce zakazać terapii dla dzieci chorych i niepełnosprawnych?

Alpakoterapia - jak wpływa na osoby z niepełnosprawnościami?

Kontakt osób z niepełnosprawnościami (niezależnie od deficytu) Alpakoterapia z alpakami ma szczególnie pozytywny wpływ na ich zdrowie. W przypadku tych osób alpaki ułatwiały interakcje społeczne, poprawiały jakość ich życia, relacje z innymi osobami, stały się przyjaciółmi tych, którzy zostali wyobcowani z powodu niepełnosprawności i w ten sposób postrzegały życie bardziej pozytywnie.

Zaobserwowano również, że zwracano większą uwagę na takie osoby, kiedy np. trzymały na smyczy alpakę lub gdy uczestnik terapii mógł nakarmić alpakę z ręki. Alpakoterapia niezależnie od formy aktywności jest niezwykle interesującym doświadczeniem, które umożliwia nawiązanie silnej więzi między alpaką a człowiekiem.

Kontakt z tym niezwykłym zwierzęciem może dostarczyć wielu niezapomnianych przeżyć i przerodzić się we wspaniałe uczucie, które będzie zachęcało do tej formy aktywności.

Alpakoterapia jest bardzo osobliwym, skomplikowanym i czasochłonnym wspomaganiem terapii, ponieważ polega na ścisłej współpracy człowieka i zwierzęcia. Uczy przede wszystkim cierpliwości,spokoju oraz pokory. Alpaki są mistrzami w nauce determinacji, wytrwałości oraz koncentracji, a żeby te cechy mogły przekazać, wymagana jest stabilność emocjonalna osób (terapeutów), którzy z nimi pracują.

Dzięki kontaktom z alpakami człowiek uczy się odczytywania wiadomości bardzo subtelnie przekazywanych przez te zwierzęta za pomocą postawy ciała i położenia uszu i ogona.

Współpraca z alpaką polega na dostarczaniu każdego dnia zupełnie innych doznań i emocji. Chęć kontaktu z tymi niezwykłymi zwierzętami wiąże się z podnoszeniem poziomu zaufania do nich, dzięki czemu osoby korzystające z takich aktywności mogą odczuwać niedosyt oraz potrzebę kolejnego spotkania. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet najlepiej opisane wspomaganie terapii z alpakami nie zastąpi leczenia.

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023