O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-06-2021

Autor: Monika Faber

Zakaz chowu klatkowego od 2027! Komisja Europejska zdecydowała!

Zakaz chowu klatkowego

Jak informuje na Twitterze antyhodowlana organizacja Compassion Polska, Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie chowu klatkowego w UE. Zakaz chowu klatkowego zostanie wprowadzony w 2027 roku na terenie całej Unii Europejskiej! Ta decyzja może poważnie uderzyć w polskie rolnictwo i zniszczyć polskie hodowle.

Zakaz chowu klatkowego od 2027 roku

Aż 558 europosłów poparło w Parlamencie Europejskim rezolucję w sprawie inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej. Teraz zakaz chowu klatkowego i hodowli zwierząt w klatkach został poparty przez Komisję Europejską. Autorem i pomysłodawcą szkodliwej inicjatywy jest międzynarodowa organizacja antyhodowlana Compassion in World Farming ze swoim polskim oddziałem Compassion Polska. Organizacja rozpoczęła formalny proces zmierzający do wprowadzenia zakazu w UE we wrześniu 2018 roku.

ZWYCIĘSTWO: UDAŁO NAM SIĘ! Komisja Europejska odpowiedziała wlaśnie na naszą Europejską Inicjatywę Obywatelską #KoniecEpokiKlatkowej, wyraźnie zobowiązując się do wprowadzenia zakazu stosowania klatek w UE. Co za dzień! Dziękujemy!

– napisała antyhodowlana organizacja na Twitterze.

Wcześniej, podczas kwietniowego przesłuchania w Parlamencie, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił, że Komisja obiecuje intensywnie pracować, aby wprowadzić w życie zakaz chowu klatkowego.

Koniec chowu klatkowego? Sawicki: Lewica tworzy problemy, z którymi walczy

Zakaz chowu klatkowego – ogromny cios w polskie rolnictwo

Co taki zakaz oznacza w praktyce? Zakaz chowu klatkowego Ogromne straty dla hodowców i kolejny cios w polskie rolnictwo. Koniec chowu klatkowego dla polskich rolników oznacza również wzmocnienie konkurencji z krajów spoza UE, które importują swoje produkty na nasz rynek. Kraje te nie będą musiały przestrzegać przepisów, nad którymi obecnie dyskutuje Komisja Europejska. Zakaz chowu klatkowego w Europie i innych państwach rozwiniętych nie zmniejszy światowego pogłowia kur nieśnych, które znoszą w ten sposób jaja. Stanowiska klatkowe eliminowane w krajach bogatszych natychmiast zostaną zastąpione instalacjami w krajach biedniejszych.

Zakaz chowu klatkowego spowoduje drastyczną podwyżkę cen żywności, która nieunikniona będzie ze względu na ogromne podniesienie kosztów produkcji. Europejskie mięso przestałoby być konkurencyjne, czego niechybną konsekwencją będzie wzrost importu z krajów pozaunijnych. Tu powracają stare już demony takie jak zwiększający się eksport z terenów Ukrainy czy negocjowana przez Komisję Europejską umowa na linii UE-Mercosur. Te zagrożenia, w połączeniu z takimi inicjatywami jak Podatek od mięsa czy Europejski Zielony Ład, mogą postawić opłacalność europejskiej produkcji rolnej pod znakiem zapytania.

Co warte uwagi także branża produkcji roślinnej odczuje silnie zmiany rynkowe w sytuacji, gdy inicjatywa Koniec Epoki Klatkowej weszłaby w życie. Większość zbóż uprawianych w Unii Europejskiej przeznaczona jest do skarmiania zwierząt gospodarskich. Nieuniknioną konsekwencją wejścia w życie inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej jest ograniczenie skali produkcji zwierzęcej. Co za tym idzie, sektor ten potrzebować będzie mniej surowca paszowego, co uniemożliwi zbyt wielu producentom branży roślinnej.

onet.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023