Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 03-12-2021 16:30:00

Ptasia grypa w Rosji: Krajowy związek rekomenduje szczepienie drobiu

Ptasia grypa

Rozprzestrzeniająca się w Rosji ptasia grypa doprowadziła w tym roku do likwidacji ponad 4,5 mln sztuk drobiu. Krajowy związek proponuje dopuszczenie szczepień drobiu.

Weterynarze twierdzą, że produkty z zaszczepionego drobiu nie są szkodliwe dla ludzi. Jednak w wielu krajach nie podziela się tego stanowiska, więc odmowa szczepień jest często ważnym warunkiem dostępu do rynków zagranicznych. W efekcie rosyjski sektor drobiarski jest zagrożony spadkiem eksportu.

Ptasia grypa może pozbawić rosyjski sektor stada hodowlanego

Na spotkaniu 30 listopada w Ministerstwie Rolnictwa Rospitsesoyuz zaproponował, aby przedsiębiorstwa przemysłowe mogły szczepić stada hodowlane, reproduktory pierwszego i drugiego rzędu przeciwko wysoce zjadliwej ptasiej grypie.

“Reproduktory drugiego rzędu to stada rodzicielskie, które produkują jaja wylęgowe do komercyjnego karmienia brojlerów lub niosek do produkcji jaj” – wyjaśnia Albert Davleev, prezes Agrifood Strategies. Reproduktory pierwszego rzędu dostarczają drób do ferm macierzystych.

Obecnie szczepienie jest dozwolone tylko na osobistych działkach pomocniczych (LPH), podczas gdy same regiony decydują, czy je przeprowadzić, czy nie.

W 2022 r. dziesięć regionów ogłosiło plany szczepień – poinformowano na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa. Jednocześnie uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na niską skuteczność szczepień, gdyż niemożliwe jest zapewnienie stuprocentowego szczepienia całego inwentarza żywego na prywatnych działkach przydomowych.

Według Rosselchoznadzoru w 2021 r. w przedsiębiorstwach drobiarskich ptasia grypa została wykryta w pięciu ogniskach, co doprowadziło do likwidacji 4,5 miliona ptaków.

Według danych Rosptitsesoyuz za pierwsze dziesięć miesięcy 2021 roku produkcja drobiu spadła o 1,4 procenta, do poziomu 4,07 miliona ton.

Albert Davleev dodaje, że istnieje ryzyko pozostawienia rosyjskiego przemysłu drobiarskiego bez stada hodowlanego: wcześniej ptasia grypa sprawiła, że przemysł stracił część rezerw selekcyjnych i genetycznych do produkcji mięsa drobiowego:

“Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, uzależnienie od importowanych jaj wylęgowych będzie tylko rosło”.

Zaszczepienie drobiu może ograniczyć dostęp do części rynków

Szczepienie stada hodowlanego pozwoli szybko przywrócićPtasia grypa czlowiek 02 cykl produkcyjny po wybuchu choroby – mówi Oksana Velichko, dyrektor Prodo Tyumensky Broiler (część grupy Prodo). Propozycję popiera również Trust-Poultry Assets (zarządzający fermami drobiu Grupy Firm Zdorovaya Ferma). Wiceprezes „Damate” Andrij Grigoraschenko mówi, że szczepienie jest potrzebne, ale decyzja powinna pozostać w gestii właścicieli firm.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zna propozycję: zostanie ona opracowana z uczestnikami rynku i Rosselchoznadzorem. Wyjaśniono, że dziś główną metodą profilaktyki jest „zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego przedsiębiorstw”.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa wątpi w przyjęcie propozycji, gdyż może to ograniczyć eksport rosyjskich produktów. Rosptitsesoyuz szacuje eksport w okresie od stycznia do września 2021 roku na 248 tysięcy ton.

„Szczepienie drobiu przeciwko ptasiej grypie nie wpływa na jakość produktów, a jego spożywanie nie szkodzi ludziom” – wyjaśnia Eduard Dżawadow, dyrektor Centrum Badań Naukowych i Diagnostyki Drobiu FGBOU VO SPbGAVM.

Jednak według jednego ze źródeł zakaz szczepień jest często wskazywany w świadectwach weterynaryjnych jako warunek dostępu do rynku zagranicznego.

Obecnie ptasia grypa może pustoszyć stada w rosyjskich przedsiębiorstwach, ponieważ szczepienie jest w nich zabronione.

Źródło podkreśla, że ​​zakaz eksportu doprowadzi do nadpodaży na rynku krajowym i presji na ceny krajowe.

Biorąc pod uwagę niską rentowność w branży drobiarskiej, w tej sytuacji wiele przedsiębiorstw może nie wytrzymać spadku cen – przewiduje Oksana Velichko.

Natomiast Albert Davleev uważa, że ​​odmowa szczepień zneutralizuje program zrekompensowania kosztów budowy reproduktorów pierwszego i drugiego rzędu, uruchomiony przez Ministerstwo Rolnictwa w celu zmniejszenia uzależnienia od importu jaj wylęgowych.

Warto przypomnieć, że rozprzestrzeniająca się po Europie ptasia grypa sprawiła, że Czechy wprowadzają zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Grypa ptaków objęła francuskie gospodarstwa mimo silnych obostrzeń

meatinfo.ru/fot.Pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Kamila Ciężka 28-01-2022 20:01:50

Damate zwiększył produkcję indyków o 33% w 2021 r.    

Grupa firm Damate zwiększyła produkcję indyków o 33% do 200 tys. ton w wadze uboju (lub 238 tys. ton w wadze żywej) w 2021 roku.

Dodatnia dynamika wzrostu wolumenów produkcji wynikała z systematycznej realizacji przez spółkę projektów hodowli indyków w rejonie Penza i Rostowa, podał serwis prasowy Grupy. Należy zauważyć, że w ubiegłym roku w obwodzie rostowskim firma osiągnęła 100% samowystarczalność w zakresie jaj wylęgowych. Plany firmy na bieżący rok to kontynuacja realizacji projektów w dwóch regionach i osiągnięcie produkcji na poziomie 230 tys. ton mięsa indyczego rocznie.

Damate zwiększył produkcję indyków

W regionie Penza firma Damate wyprodukowała Damate 024158 000 ton indyka. To efekt trwającej realizacji projektu rozbudowy kompleksu drobiowego do 207 tys. ton rocznie. Projekt obejmuje budowę 128 plantatorów i tuczników oraz zaawansowanej technologicznie infrastruktury do 2023 roku. W regionie latem ubiegłego roku firma otworzyła największy w Europie zakład głębokiego przetwarzania indyka o wydajności 303 ton dziennie. Zakład produkuje kiełbasy suszone na sucho, szynki, parzone i wędliny, wyroby kulinarne sous-vide, a także gotowe do spożycia półprodukty.

W obwodzie rostowskim produkcja indyków wzrosła 19-krotnie w porównaniu do 2020 r. i wyniosła 42 000 ton masy tuszy. Znaczący wzrost związany jest z ponownym uruchomieniem największego kompleksu hodowli indyków w obwodzie rostowskim o wydajności 85 tys. ton mięsa rocznie. Firma szybko przywróciła pracę 167 obiektów i uruchomiła pełny cykl produkcyjny. Ważnym krokiem było otwarcie zakładu uboju i przetwórstwa, dzięki któremu rozpoczęto produkcję wyrobów i ich dostawę do sieci federalnych i lokalnych. W 2021 r. Damate stopniowo zwiększał moce produkcyjne do planowanych celów.

Należy zauważyć, że w ubiegłym roku w obwodzie rostowskim firma osiągnęła 100% samowystarczalność w zakresie jaj wylęgowych. Damate jest jedynym producentem indyków w Rosji, który tworzy własne przemysłowe stada macierzyste. To znacznie zmniejszy zależność drobiu firmy od importu materiału genetycznego, zmniejszy zagrożenia biologiczne i zwiększy wskaźniki jakości jaj dzięki krótszemu okresowi przydatności do spożycia i optymalizacji logistyki.

Czytaj też: Damate – obroty eksportowe grupy przekroczyły 2 mld rubli

meatinfo.ru/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak 28-01-2022 09:00:38

Ptasia grypa zbiera swoje żniwo we Francji. Trwa masowy ubój drobiu

Ptasia grypa zbiera wielkie żniwo we Francji. Francuskie władze nakazały masowe uboje drobiu w południowo – zachodniej części kraju. 

Francja nadal zmaga się ptasią grypą. W ubiegłym roku (sezonie występowania HPAI) Francuzi zlikwidowali 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek. W zeszły czwartek władze nakazały przeprowadzenie masowego uboje drobiu w południowo – zachodniej części kraju. Akcja likwidacji ptaków różnego gatunku ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Akcja likwidacyjna drobiu w południowo-zachodniej części krajuptasia grypa Francja

Choć francuskie służby weterynaryjne robią wszystko w swojej mocy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, to jednak ptasia grypa nie daje za wygraną. Zgodnie z wydanym we czwartek (20.01 br.) rozporządzeniem w południowo-zachodniej części kraju przez trzy najbliższe tygodnie ma trwać akcja likwidacji ptaków różnego gatunku. Już teraz straty powstałe w wyniku zakazu szacuje się na około miliona sztuk drobiu. 

W południowo-zachodniej części Francji znajduje się zagłębie produkcyjne, które jest wyspecjalizowane w przemyśle foie gras, czyli gospodarstw utrzymujących kaczki w południowo-zachodniej części kraju. Tutaj również od zeszłego roku trwa wybijanie drobiu. W konsekwencji cierpi cały przemysł foie gras.

Ptasia grypa we Francji 

Ptasia grypa poważnie wpływa na całe francuskie drobiarstwo. Od listopada 2021 r. z powodu zakażenia HPAI zabito w tym kraju około 1,2 miliona ptaków. Jak wskazują eksperci, w sumie pogłowie drobiu we Francji zmniejszy się aż o około 2,5 miliona sztuk. 

Według danych Ministerstwa Rolnictwa obecnej zimy we Francji stwierdzono 216 ognisk grypy ptaków. W ubiegłym roku (sezonie występowania HPAI) Francuzi zlikwidowali 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek.

Sprawdź również: Grypa ptaków – Francja ostrzega przed wirusem i podnosi ocenę ryzyka

kipdip.org.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 25-01-2022 15:00:00

Nowe warianty ptasiej grypy zwiększają ryzyko zakażeń u ludzi

Ze względu nowe warianty ptasiej grypy, obecna fala wirusa obserwowana w Azji i Europie ma większe ryzyko rozprzestrzenienia się na ludzi – ostrzega OIE.

Rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej ptasiej grypy wzbudziło zaniepokojenie Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, ponieważ ogniska wirusa prowadzą do uboju dziesiątek milionów ptaków, ograniczeń w handlu oraz zakłóceń na rynkach. W Europie krajami najbardziej dotkniętymi przez rozprzestrzeniającą się ptasią grypę są: Włochy, Wielka Brytania, Polska, Holandia oraz Rosja. 

Nowe warianty ptasiej grypy mogą być zagrożeniem dla ludzi

Dyrektor generalna Światowej Organizacji ZdrowiaNowe warianty ptasiej grypy 02 Zwierząt, Monique Eloit, powiedziała Reuterowi w niedawnym wywiadzie:

„Tym razem sytuacja jest trudniejsza i bardziej ryzykowna, ponieważ nowe warianty, utrudniają śledzenie rozprzestrzeniania się choroby”. Dodała, że ​​istnieje ryzyko mutacji wirusa lub zmieszania się z ludzkim wirusem grypy, który może być przenoszony między ludźmi.

„Nowe warianty ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości zostały zgłoszone przez ponad 40 krajów w ciągu ostatnich 6 miesięcy” – donosił OIE w listopadzie, a na początku tego miesiąca, zauważając, że 15 krajów zgłosiło ogniska ptasiej grypy u drobiu między październikiem a końcem grudnia, głównie szczep H5N1.

Stwierdzono, że Włochy były najbardziej dotkniętym krajem w Europie, z 285 ogniskami i prawie 4 milionami ubitych ptaków. Inne kraje, które zgłosiły wybuchy ptasiej grypy w ostatnich miesiącach, to Wielka Brytania, w której doszło do największej epidemii ptasiej grypy oraz Polska, Holandia i Rosja.

Wirusem do tej pory zaraziło się około 850 osób

W ostatnich latach nowe warianty ptasiej grypy krążyły w zróżnicowanych populacjach na dużą skalę geograficzną. W szczególności w 2021 roku u ptaków odnotowano bezprecedensową zmienność genetyczną podtypów, tworząc w ten sposób krajobraz stanowiący wyzwanie epidemiologiczne.

“H5N1, H5N3, H5N4, H5N5, H5N6 lub H5N8 to podtypy krążące obecnie w populacjach drobiu i dzikiego ptactwa na całym świecie” – donosi OIE.

OIE poinformowało, że w sumie około 850 osób zostało zarażonych szczepem H5N1, z czego połowa zmarła. Eloit podkreśliła jednak, że większość krajów umie już powstrzymywać epidemię, a przenoszenie na ludzi będzie sporadyczne, ponieważ ptasia grypa jest zwykle przenoszona przez bliski kontakt.

Czytaj też: Ptasia grypa szaleje. Europa na skraju największej epidemii w historii

poultryworld.net/fot.Flickr/Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.