O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kura karmazyn to popularna rasa kury domowej. Jakie są jej cechy?

Kura karmazyn

Kura karmazyn to tak naprawdę rasa Rhode Island Red. Należy do typu nieśnego średnio-ciężkiego, nazywanego też ogólnoużytkowym. Ta amerykańska rasa, świetnie przystosowana do chowu ekstensywnego, szybko zdobyła popularność na całym świecie. Rhodelandy to doskonały wybór dla hodowców amatorów, który decyduje się na utrzymywanie stadka kur w celu zaopatrywania gospodarstwa w jaja i mięso.

Pochodzeniekura karmazyn pochodzenie

Kura karmazyn pochodzi z amerykańskiego stanu Rhode Island. Jej przodkowie to różne rasy kur malajskich, dominikańskich i włoskich. Jeśli chodzi o Polskę, to właśnie tutaj rhodelandy zyskały sobie przydomek karmazynów ze względu na intensywną, mahoniową barwę upierzenia. Pióra o metalicznym połysku mogą przyjmować różne odcienie kolorystyczne, od ciemnoczerwonego do niemal czarnego. Ptaki mają pojedyncze, dość małe grzebienie, czerwone zausznice i żółte skoki. Kury w 20. tygodniu życia ważą 1,7-1,9 kg, koguty zaś – 2,0-2,5 kg. Jak przystało na typ mieszany nieśno-mięsny, kura karmazyn cechuje się mocną budową ciała – zarówno części piersiowe, jak i brzuszne tułowia są dobrze rozwinięte. Karmazyny mają żywy temperament, są ciekawskie i mało płochliwe. Najlepiej czują się na przestronnym wybiegu, porośniętym zieloną roślinnością, gdzie mogą do woli grzebać. 

Kura karmazyn – jak ją żywić? 

Kury tej rasy karmi  karmi się zazwyczaj mieszankami zbóż. Najwartościowszym z nich jest kukurydza, która w porównaniu do innych materiałów paszowych ma bardzo wysoką wartość energetyczną, a jednocześnie zawiera stosunkowo niewiele włókna surowego. Spośród tańszych krajowych zbóż warto wybierać przede wszystkim pszenicę (20-40% mieszanki), wskazany jest też dodatek owsa (10-30%) i jęczmienia (20-30%). Unikajmy skarmiania żyta, którego istotną wadą jest wysoka zawartość polisacharydów nieskrobiowych. Związki te zwiększają wytwarzanie śluzu w przewodzie pokarmowym, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych i wody – jest to zjawisko szkodliwe zwłaszcza dla młodych ptaków. Kura karmazyn może być także karmiona nasionami roślin strączkowych. Należy podawać je jednak w niewielkich ilościach. Dodatkowo kondycja i nieśność kur są warunkowane przez równowagę mikro- i makroelementów w ich diecie. Szczególnie ważne jest przy tym utrzymanie właściwego stosunku wapnia i fosforu. 

Sprawdź: Izraelski startup zamienia koguty w kury! Jak działa ta technologia?!

rynek-rolny.pl/fot.pixabay.com/org.wikipedia.pl

swiatrolnika.info 2023