O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Azjatyccy konsumenci w dużym stopniu napędzają unijny eksport jaj

unijny eksport jaj

Od stycznia do września 2021 r. unijny eksport jaj i przetworów jajecznych na rynki krajów trzecich sięgnął 215 tys. ton, o wartości 218,38 mln euro.

W ujęciu ilościowym eksport UE był wyższy o 21,4%, a wartościowo o 23,8%, w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Dla porównania po I półroczu 2021 r. eksport UE był o 19,3% wyższy, a po lipcu skorygowany do 19,8%. W 2021 r. sprzedaż eksportowa UE na całym świecie znacznie wzrosła, zwłaszcza w Azji i regionie MENA. Jeśli chodzi o strukturę geograficzną, w 2021 r. statystyki „pozytywne” zbudowane były na silnym popycie z Azji, a także krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Od początku 2021 r. ożywienie importu z Japonii – największego importera w historii – przyniosło korzyści unijnemu rynkowi jaj. 

Unijny eksport jaj w 2021 roku

Po silnym wzroście w I kwartale 2021 r., w okresie kwiecień-lipiec miesięczny unijny eksport jaj odnotowywał nowy stały poziom, z lekką tendencją wzrostową, jednak od sierpnia sprzedaż zaczęła ponownie „rosnąć”. We wrześniu osiągnięto poziomy zbliżone do rekordu z początku roku. Miesięczne dostawy jaj i produktów przetworzonych z UE były w ubiegłym roku wyższe niż w ostatnich latach (2016 2020).

Rok 2021 charakteryzował się silnym wzrostem popytu w krajach trzecich na jaja w skorupkach z UE i przetworzone produkty jajeczne. Rzeczywiście w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r. skumulowane wartości procentowe wzrostu dla każdego systematycznie analizowanego okresu nie spadły znacznie poniżej 20%. Zdarzały się miesiące, takie jak rekordowe wysyłki z lutego i marca (z powodu zwiększonego zapotrzebowania na albuminę), w których procent rocznego wzrostu eksportu przekraczał 30%. Również w okresie letnim z punktu widzenia sezonowości często charakteryzującej się „stagnacją” rynku, sprzedaż eksportowa UE nadal odradza się – to główne wnioski z analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Unijny eksport jaj napędzany przez Azję

Jeśli chodzi o strukturę geograficzną, w 2021 r. Unijny eksport jaj 02statystyki „pozytywne” zbudowane były na silnym popycie z Azji, a także krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Od początku 2021 r. ożywienie importu z Japonii – największego importera w historii – przyniosło korzyści unijnemu rynkowi jaj. Po wrześniu liczba dostaw wzrosła do 10,9% rok do roku. Śledząc ranking największych unijnych importerów, nie sposób pominąć silnego tempa wzrostu zamówień (w tym samym okresie) z wielu innych kierunków, takich jak Korea, Tajlandia, Tajwan, Singapur i Mauretania. Polscy eksporterzy również odgrywają pewną rolę, na przykład w przypadku Singapuru czy Liberii. Polscy eksporterzy byli w stanie elastycznie reagować na problemy handlowe w UE, jednocześnie odpowiadając na silny popyt poza Starym Kontynentem.

Badając unijny eksport jaj, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoich raportach zwróciła uwagę na problemy branży drobiarskiej w Korei Południowej, które utrzymywały się przez cały miniony rok. Krajowa podaż jaj w tym kraju wciąż nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb rynku krajowego, z powodu strat spowodowanych HPAI. W Korei rząd stara się też ustabilizować sytuację w zakresie presji inflacyjnych, przez które rosną ceny jajek. Od początku 2021 r. Korea importowała jaja w dużych ilościach bez cła, aby uzupełnić braki. Ważną wiadomością dla światowych eksporterów jest decyzja Korei o przedłużeniu bezcłowego importu jaj o kolejne 6 miesięcy, czyli do czerwca 2022 roku. Stawka podatku 0% będzie miała zastosowanie do ilości 100 milionów jaj lub (przetworzonych) produktów jajecznych miesięcznie. Dla porównania poprzednie uprawnienia mieściły się w przedziale 8-30%.

Czytaj też: Ukraiński drób podbije koreańskie rynki? Ambitne plany eksportu

kipdip.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023