O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-12-2021

Autor: Michał Rybka

Korekcja racic u bydła – wykonaj ten zabieg prawidłowo

Korekcja racic

Krowy powinny pewnie stać na nogach. Problemy związane z racicami mogą przyczynić się do zmniejszonej laktacji. Jak powinna wyglądać prawidłowa korekcja racic?

System utrzymywania zwierząt odpowiada w głównej mierze za częstotliwość wykonywania korekcji racic. W systemie alkierzowym zaleca się korekcję 3-4 razy w roku. Z kolei w systemie alkierzowo-pastwiskowym 2 razy w roku. Bardzo istotny element stanowi tutaj stan fizjologiczny krów. Jeśli jest on dobry, można wtedy dobrać najbardziej optymalny termin zabiegu.

Zabiegi przeprowadza się na początku i końcu laktacji

Pierwsze miesiące laktacji to czas, w którym powinno się regularnie dokonywać korekty racic u zwierząt. Jednakże początki cyklu produkcyjnego nie są jedynymi okresami, bo gdy kończy się czas laktacji, to podnosi się ryzyko wystąpienia infekcji i kulawizn. Przyczyny schorzenia racic są różne. Dlatego specjaliści zalecają profilaktyczne wykonywanie korekty racic tuż przed zasuszeniem. Odradza się natomiast stosować korekcję na 2-3 tygodnie przed spodziewanym terminem wycielenia, co jest praktyką w niektórych gospodarstwach. Zwierzę ma również stres związany z przepędzaniem i umieszczaniem w poskromie. Taki stres może doprowadzić do zbyt dużego wydzielania się kortyzolu, a co za tym idzie do stresu oksydacyjnego. Taki stan może prowadzić do obniżenia bariery immunologicznej organizmu, a tym samym zwiększać podatność na choroby.korekcjaracic1

Ponadto nadmierny stres powoduje niekontrolowane zachowania zwierząt w poskromie. Wtedy może dojść do upadku lub stłuczenia części ciała krowy, a to z kolei doprowadza do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu. Wyjątek tutaj stanowią nagłe uszkodzenia struktury racic. Wtedy stan fizjologiczny zwierzęcia nie ma znaczenie i trzeba przeprowadzić korekcję racic. Optymalnym terminem korekcji racic są 3-4 miesiące po wycieleniu oraz 1-2 miesiące przed zasuszeniem.

Korekcja racic – kto może wykonać zabieg?

Wyspecjalizowane firmy zajmują się korekcją racic. Takie firmy muszą posiadać specjalistyczne narzędzia oraz przygotowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że rolnicy osobiście się tym zajmują. Również muszą posiadać do tego odpowiednie przygotowanie oraz infrastrukturę. Wszyscy zaznaczają, że wiedza oraz dobre przygotowanie jest kluczem do osiągnięcia celu, jakimi są zdrowe racice.

Korekcja racic krok po kroku

Na początku należy dokładnie wyczyścić puszki racicowe z zaschniętego obornika. Później wykonujemy pomiar palców, a w razie konieczności przycinamy je na odpowiednią długość.

Następnie przystępujemy do poziomowania palców, zaczynając od czubka palca wewnętrznego, a kończąc na piętce. Ponadto wycięcie rowka przyśrodkowego pozwoli nam na przywrócenie funkcji racicy. W tym przypadku świeży obornik może się przecisnąć się przez szparę międzypalcową i ją w miarę dokładnie oczyścić.

Ostatnim krokiem jest odtworzenie piętki. Po odtworzeniu piętki musimy pieczołowicie oczyścić oraz wymodelować przyraciczki. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach, gdy chcemy odciążyć uszkodzony palec musimy podkleić tzw. blok racicowy na zdrowym palcu.

Czytaj także: Korekcja racic u bydła – dlaczego ten zabieg jest potrzebny?

źródła:wmodr.pl,fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023