O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-12-2021

Autor: Monika Faber

Bydło galloway – charakterystyczna rasa krów pozbawiona rogów

galloway

Galloway to to rasa bydła mięsnego, która powstała w surowych warunkach południowo-zachodniej Szkocji, w rejonie Galloway (stąd nazwa).

Ta rasa charakteryzuje się brakiem rogów, jest to cecha genetyczna. Ponadto zwierzęta mają spokojny i łagodny temperament, ich zaletą są też dość skromne nawyki żywieniowe. Nazwana jest na cześć regionu w Szkocji, z którego pochodzi. Obecnie występuje w wielu częściach świata. Uważa się, że liczebność ras jest niższa niż 10 000 sztuk bydła na całym świecie, większość z nich w Europie Północnej, a konkretnie w Szkocji. Rasa ta jest „rzadka” w Stanach Zjednoczonych. Cieszyła się powodzeniem w latach 50. XX wieku, ale ustąpiła podczas kryzysu pryszczycy. Dziś rasa przeżywa renesans ze względu na wymagania rynku wołowiny.

Bydło galloway – charakterystyka rasy 

Bydło galloway było hodowane od wieków w Szkocji. Stowarzyszenie Hodowców Bydła Rasy Galloway powstało w roku 1877, natomiast pierwsza księga bydła zarodowego tej rasy została założona w roku 1879.

Rasa hodowana jest w 17 krajach, a najliczniejsza populacja występuje w Kazachstanie.

Bydło tej rasy ma łagodny temperament i duże zdolności adaptacyjne do zmiennych warunków środowiskowych. Zwierzęta te dobrze znoszą trudne warunki bytowania i niedobór pasz, mogą być utrzymywane przez cały rok na wolnym powietrzu. Jest to rasa genetycznie bezroga. Mają charakterystyczny wygląd: tułów masywny, dobrze umięśniony, głowa krótka i szeroka, a klatka piersiowa szeroka i głęboka.

Wysoka jakość otrzymywanego produktu 

Występuje duża zmienność galloway umaszczenia: najbardziej popularne jest czarne, choć bywa też ciemnobrązowe i czerwonobrązowe; do rzadkości należą zwierzęta o białym umaszczeniu z ciemną pigmentacją śluzawicy i strzyków oraz okolic oczu i uszu. Odmianą tej rasy jest belted galloway (galloway siodłaty, galloway paskowany) charakteryzujący się białym, szerokim pasem wokół środka tułowia. Dorosłe krowy mają wysokość w kłębie średnio 125 cm i masę ciała 500-600 kg, a buhaje dorastają do 135 cm i ważą 700-800 kg. Bydło należy do ras wcześnie dojrzewających. Pierwsze zacielenia mają miejsce w wieku 15 miesięcy. Porody są łatwe, a cielęta po urodzeniu ważą 27-29 kg i odznaczają się dużą żywotnością i szybkim tempem wzrostu.

Mięso odznacza się wysokimi walorami smakowymi i dietetycznymi; jest soczyste i delikatne, bogate w korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, czym przewyższa wieprzowinę, a dorównuje mięsu drobiowemu.

Warto dodać, że podobnie łatwe w hodowli jest bydło rasy hereford, które również charakteryzuje się wysokiej jakości surowcem.

Czytaj też: Bydło Highland – czym się charakteryzuje ta oryginalna rasa?

bydlo.com.pl/fot.wikimedia GerardM/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023