O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Awokado – Tanzania chce zostać głównym eksporterem w Afryce

Awokado

Podczas gdy dziesięć lat temu Tanzania nie eksportowała awokado, dziś eksport szacuje się na około 12 milionów dolarów. Pomimo pandemii koronawirusa kenijskie awokado najprawdopodobniej zaliczyło rekordowy rok pod względem eksportu.

Awokado – Olbrzymi wzrost eksportu w ciągu 5 lat w Tanzanii

Obecnie Tanzania ma ponad 10 000 hodowców awokado, co czyni ten kraj drugim co do wielkości producentem tych owoców w Afryce zaraz po Kenii.

W liczbach eksport owoców wzrósł z 1877 ton wyeksportowanych w 2014 roku do 9000 ton wyeksportowanych w 2019 roku. Co stanowi wyjątkowy wzrost o 380% w ciągu 5 lat. Wartość tego eksportu umożliwiła rolnikom z Tanzanii wygenerowanie obrotów eksportowych w wysokości 12 milionów dolarów.

Dowiadujemy się również od Tanzanian Horticultural Association, że 85% eksportu owoców jest przeznaczone na rynek europejski. Francja prowadzi z 3133 tonami, za nią plasuje się Holandia z 2304 tonami i Wielka Brytania z 1193 tonami.

Czytaj także: Borówki to najlepsze owoce świata! Są niebywale zdrowe

Awokado – rekordowy rok dla kenijskiego eksportu

W Kenii donosi się, że eksportAwokado 02 awokado z tego kraju osiągnął w tym roku rekordowy poziom.

Media w tym kraju podały, że wyeksportowano około 58 400 ton, ale niezależne źródła zauważyły, że oficjalne dane mogą być nieco niższe. W ostatnim czasie produkcja w Kenii wzrosła, a źródła marketingowe podały, że kraj ten zwiększył swój udział w rynku na Bliskim Wschodzie.

Kenijski dziennik Daily Nation podał w tym tygodniu, że eksport tego kraju osiągnął rekordowy poziom w pierwszej połowie 2020 roku.

Około 58 400 ton owoców zostało sprzedanych do 42 krajów pomimo pandemii Covid-19

– czytamy w publikacji.

Dyrektor generalny Towarzystwa Awokado w Kenii, Ernest Muthomi, powiedział gazecie, że podczas pandemii rośnie zapotrzebowanie na te owoce, gdyż są zalecane ze względu na wysoką zawartość zasad.

Holandia, główny ośrodek dystrybucji świeżych produktów w Europie, pozostaje głównym importerem kenijskich owoców z 16,3 miliona kilogramów zakupionych do czerwca” Inni główni importerzy to Hiszpania z 7,5 mln kg, ZEA (5,8 mln kg), Rosja (5,4 mln kg), Francja (4,7 mln kg) i Belgia (4,6 mln kg)

– powiedział Muthomi.

Wysokie wartości eksportu można również przypisać wzrostowi areału awokado i jakości owoców produkowanych przez naszych rolników. Jesteśmy podekscytowani perspektywą wzrostu popytu na owoce

– podkreślił Muthomi.

agrimaroc.ma/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023