O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Kryzys żywnościowy spowodowany pandemią dotknie 27 krajów świata!

Kryzys żywnościowy

ONZ ostrzega, że skutkiem obecnej pandemii koronawirusa może być światowy kryzys żywnościowy. W swoim raporcie wskazali na 27 krajów, w których koronawirus nasilił już i tak mocne problemy z bezpieczeństwem żywności. Zdaniem ekspertów, jeśli nic z tym nie zrobimy, to sytuacja może być dramatyczna.

Kryzys żywnościowy – ONZ ostrzega

Nowy raport FAO ONZ ostrzega, że obecna pandemia koronawirusa może przekształcić się w globalny kryzys żywnościowy w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Nowa analiza opublikowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywnościowy (WFP) wskazuje 27 krajów, które będą zmagać się z kryzysem żywnościowym spowodowanym przez COVID-19, ponieważ skutki uboczne pandemii nasilają wcześniej istniejące negatywne czynniki, mające wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe tych krajów.

Żaden region świata nie jest odporny na to zagrożenie: od Afganistanu i Bangladeszu w Azji po Haiti, Wenezuelę i Amerykę Środkową, Irak, Liban, Sudan i Syrię na Bliskim Wschodzie, Burkina Faso, Kamerun, Liberię, Mali, Niger, Nigerię, Mozambik , Sierra Leone i Zimbabwe w Afryce.

Jak powiedział dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, kraje te zmagały się już z wysokim poziomem braku bezpieczeństwa żywnościowego i silnym głodem jeszcze przed COVID-19 z powodu wcześniejszych wstrząsów, takich jak kryzysy gospodarcze, niestabilność i brak bezpieczeństwa, ekstremalne zdarzenia klimatyczne oraz szkodniki roślin i choroby zwierząt. Teraz jednak koronawirus tylko dopełnił całości i na horyzoncie pojawił się kryzys żywnościowy.

Teraz odczują niszczycielski wpływ COVID-19 na systemy żywnościowe. Nie powinniśmy myśleć o tym jako o ryzyku, które kiedyś się pojawi. Nie możemy tego postrzegać jako problemu jutra. Musimy zrobić więcej, aby chronić systemy żywnościowe i kraje z najbardziej narażonymi populacjami już teraz.

– powiedział.

Glifosat – amerykański sąd zmienia wyrok w sprawie firmy Bayer

Kryzys żywnościowy przez pandemię

Z ankiety badającej kryzys żywnościowyKryzys zywnosciowy i wpływ pandemii na bezpieczeństwo żywności w wyżej wymienionych krajach wynika, że ankietowani rolnicy zgłaszają liczne problemy z dostępem do nasion, prowadzące do zmniejszenia plonów. Na Haiti 90% respondentów spodziewa się znacznego spadku produkcji zbóż. W Kolumbii ponad połowa badanych pasterzy zgłasza trudności z dostępem do paszy, a w Sudanie Południowym dwie trzecie respondentów twierdzi, że bezskutecznie próbuje uzyskać dostęp do rządowego wsparcia w zakresie zdrowia zwierząt.

Ta dynamika prawdopodobnie doprowadzi do błędnego koła malejącej produkcji, ograniczonych możliwości ekspansji rolnictwa i wyższych cen żywności, a także dalszego pogorszenia bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego w tych krajach. W efekcie zaś wywoła w nich kryzys żywnościowy.

meatinfo.ru/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023