O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Żubry dla Europy. Spotkanie ministra Szyszki z ambasadorami państw UE

Żubry dla Europy. Spotkanie ministra Szyszki z ambasadorami państw UE

W środę Jan Szyszko spotkał się z ambasadorami krajów UE. Rozmawiano o zasobach przyrodniczych Puszczy Białowieskiej oraz propozycji polskiej pomocy dla krajów europejskich w odtwarzaniu siedlisk i populacji zagrożonych gatunków.

– Chcemy dbać o bioróżnorodność. Żubr to gatunek, który z powodzeniem odtworzyliśmy w Polsce i który chcemy rozpowszechniać w całej Europie – powiedział Jan Szyszko.

 

Minister środowiska zapoznał zgromadzonych z propozycją polskiej pomocy dla krajów UE w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt m.in. żubra. Zauważył, że eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach może znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, w których doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt.

 

– Proponujemy uruchomienie w państwach Unii Europejskiej programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej. Chcemy pomóc państwom UE przy reintrodukcji gatunków, które zaginęły w tych miejscach w przeszłości np. żubra. Polska jest gotowa nie tylko przekazać osobniki z tego gatunku, ale oferuje również pomoc finansową” – podkreślił polski minister.

 

W trakcie spotkania minister Jan Szyszko przedstawił również informacje o stanie ochrony zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej oraz o eksperymencie w niej przeprowadzonym dotyczącym gospodarowania zasobami przyrodniczymi.

 

– Na terenie Puszczy Białowieskiej została przeprowadzona inwentaryzacja mająca na celu oszacowanie obecnego stanu przyrody. Wzięło w niej udział ponad 200 specjalistów, wyznaczono 1400 powierzchni badawczych, a kosztowała ona ponad 5 mln zł. Dzięki temu jest to dokładnie zinwentaryzowany obszar i wiadomo, jaki jest stan zerowy. Stworzono mapy występowania ponad 200 gatunków, wiemy, gdzie dane gatunki występują, gdzie wyginęły – zaznaczył Jan Szyszko.

 

Jednym z głównych założeń planu naprawczego było wyznaczenie 1/3 obszaru puszczy (17 tys. ha), w który nie ingerowałby człowiek w żaden sposób. W tych miejscach prowadzona będzie jedynie ochrona bierna (wyłącznie obserwacja zachodzących procesów). Na pozostałym terenie 2/3 puszczy zostaną podjęte działania ochronne mające na celu ratowanie cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków priorytetowych (dyrektywa ptasia i siedliskowa).

 

– Eksperyment, który uruchomiliśmy w Puszczy Białowieskiej zostanie poddany również analizie ekonomicznej. Chcemy, by Puszcza Białowieska była przykładem dla całego świata, by nie popełniać w przyszłości błędów, które zostały już popełnione. Poprzez uruchomienie eksperymentu chcemy sprawdzić, czy to człowiek poprzez mądre użytkowanie i gospodarowanie zasobami przyrodniczymi przyczynia się do ochrony bioróżnorodności, a do czego będzie prowadziło zaprzestanie jego działalności – powiedział minister.

 

Propozycje omawiane w środę, Jan Szyszko zaprezentował także 17 października 2016 roku na Radzie UE ds. Środowiska w Luksemburgu. Spotkały się ze zrozumieniem europejskich ministrów oraz komisarza Karmena Velli.

 

mos.gov.pl/AZK/Fot. youtube

swiatrolnika.info 2023