O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Unijna produkcja żywności ekologiczne pod dobra kontrolą

Unijna produkcja żywności ekologiczne pod dobra kontrolą

W ocenie Copa – Cogeca wnioski zostały wyciągnięte.


Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły informację o pozytywnej ocenie systemu kontroli produktów ekologicznych, którą przygotował Europejski Trybunał Obrachunkowy.
Zdaniem tych największych rolniczych organizacji związkowych w Unii Europejskiej utrzymanie silnego systemu kontroli ma ogromne znaczenie dla dynamicznego i szybko zmieniającego się europejskiego sektora produkcji ekologicznej.

W ciągu ostatnich 10 lat, na ternie UE obszary przeznaczone pod uprawy ekologiczne zwiększyły się o 70%, a wartość sprzedanych produktów ekologicznych przekroczyła w 2017 roku poziom 34 miliardów euro.

Nawiązując do pierwszego sprawozdania z 2012 roku, Europejski Trybunał Obrachunkowy potwierdził w tegorocznym   raporcie , że wnioski zostały wyciągnięte i obecnie system kontroli europejskich produktów ekologicznych jest efektywny.

Wciąż jednak  można go udoskonalić w zakresie kontroli ekologicznych produktów pochodzących z importu. Najważniejszą rzeczą, którą należy zapamiętać z opublikowanego  kilka dni temu sprawozdania jest to, że system kontroli produktów ekologicznych poprawiał się nieustannie od 2012 roku.

Jest to , jak zaznacza Copa – Cogeca potwierdzeniem, że Komisja i pozostałe podmioty pracowały skutecznie, aby stworzyć silny system kontroli, który wzbudza zaufanie konsumentów. Wszystkie zalecenia przedstawione przez Europejski Trybunał Obrachunkowy w 2012 roku zostały wdrożone we właściwie pełnym brzmieniu, a nowe przepisy w zakresie rolnictwa ekologicznego (wejdą w życie w 2021 roku) mają za zadanie sprawić, aby system kontroli był szybszy i jeszcze skuteczniejszy.


Kees Van Zelderen, przewodniczący grupy roboczej Copa i Cogeca „Rolnictwo ekologiczne” uważa, że wnioski zawarte w sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego pokazują, że sektor rolnictwa ekologicznego w Europie rozwija się dobrze i zdrowo.


"Według nas rolnictwo ekologiczne będzie mogło nadal tak się rozwijać, jeśli będziemy dbać o wiarygodność i troszczyć się o to, aby konsumenci nie przestawali nam ufać. Możemy to osiągnąć jedynie za pomocą skutecznego systemu kontroli oraz certyfikacji produktów ekologicznych"

 

– mówi Kees Van Zelderen.

 

Sprawozdanie zostało opublikowane w doskonałym momencie, tj. wtedy, kiedy Komisja i państwa członkowskie rozmawiają o nowych zasadach kontroli. W związku z tym będziemy działać aktywnie na rzecz przyjęcia jeszcze lepiej zharmonizowanego i skutecznego prawodawstwa wtórnego.

Choć zdecydowana większość produktów ekologicznych spożywanych w UE jest produkowana lokalnie, to część popytu jest zaspokajana towarami z importu. W 2018 roku sprowadzono 3,3 miliona ton żywności ekologicznej. Pochodziła ona z ponad 100 różnych państw trzecich.

W ocenie Copa – Cogeca   ten import stanowi znacznie większe wyzwanie dla systemu kontroli. Według sprawozdania, to na tym polu można najwięcej poprawić. Dlatego Komisja Europejska powinna wzmocnić nadzór nad krajami wpisanymi na listę równoważnych w produkcji ekologicznej.

"Aby możliwie najskuteczniej nadzorować import produktów ekologicznych, Komisja powinna nadal pracować nad rozwijaniem synergii między kompetentnymi organami władzy działającymi na rynkach, z których pochodzą importowane towary (tj. USA, Kanada, Chile, Szwajcaria, Japonia czy Korea Południowa)"

 

– informuje Biuro Prasowe Copa – Cogeca.

 

Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023