PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Zełenski: Projekt Nord Stream 2 musi być całkowicie powstrzymany 

Zełenski: Projekt Nord Stream 2 musi być całkowicie powstrzymany 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-02-24 10:00:00
Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 musi być całkowicie powstrzymany; to broń, która jest już wykorzystywana przeciwko Ukrainie i całej Europie – powiedział Wołodymyr Zełenski.

W Kijowie w środę doszło do spotkania prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy: Andrzeja Dudy, Wołodymyra Zełenskiego i Gitanasa Nausedy po uznaniu przez Rosję samozwańczych republik. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dodał, że liczy na zaostrzenie nacisków na Rosję poprzez sankcje. Mówił również o europejskich i transatlantyckich dążeniach Ukrainy. Podziękował prezydentom Polski i Litwy za wsparcie w tym zakresie.

Zełenski nawołuje do powstrzymania Nord Stream 2 

Zełenski powiedział na konferencji prasowej, że odpowiedź wspólnoty międzynarodowej na działania ze strony Rosji powinna być zdecydowana, natychmiastowa i twarda. Mówił też o decyzjach dotyczących wdrażania nowych sankcji ze strony Kanady, USA, UE. "Liczymy na zaostrzenie tych nacisków poprzez sankcje" – powiedział Zełenski. Zwrócił też uwagę na decyzję Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji dla gazociągu Nord Stream 2.

"Ten projekt musi być powstrzymany całkowicie, który to projekt jest bronią, która jest już wykorzystywana przeciwko Ukrainie, wykorzystywana przeciwko całej Europie" – stwierdził Zełenski.

Przekonywał też, że przyszłość bezpieczeństwa europejskiego jest rozstrzygana obecnie na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy wdzięczny za wsparcie 

Prezydent Ukrainy mówił, że obecnie jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie pełnowymiarowej pracy specjalnej misji monitorującej OBWE na rzecz zapobiegania prowokacjom i ewentualnej eskalacji. "Liczymy na wsparcie polskiej prezydencji w OBWE w tym zakresie" – powiedział prezydent Ukrainy.

Mówił również o europejskich i transatlantyckich dążeniach Ukrainy. Podziękował prezydentom Polski i Litwy za wsparcie w tym zakresie.

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości tzw. Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁGR) Republiki Ludowej, powołanych przez prorosyjskich separatystów na zajmowanych przez nich terenach ukraińskiego Donbasu. Zdecydował też o wysłaniu na ich terytorium rosyjskich wojsk. We wtorek decyzja została ratyfikowana przez rosyjski parlament. Władze w Kijowie i państwa Zachodu zgodnie potępiły tę decyzję, uznając ją za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. 

Czytaj też: Durjasz: Utrudnienia w handlu z Ukrainą nie wpłyną na wzrost gospodarczy

PAP/fot. tt Kancelaria Prezydenta