PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Wody geotermalne ogrzeją placówki w województwie świętokrzyskim

Wody geotermalne ogrzeją placówki w województwie świętokrzyskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-13 16:33:33
Wody geotermalne

Powiat kazimierski realizuje projekt, w którym wody geotermalne będą wykorzystywane jako źródło energii cieplnej przy wsparciu środków unijnych.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o zwiększeniu wartości dofinansowania tego przedsięwzięcia o 1, 862 mln zł. Powiat kazimierski od 2019 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020, realizuje projekt "Budowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych wraz z infrastrukturą do dystrybucji wytworzonej energii". Dzięki wykorzystaniu wód geotermalnych energia cieplna popłynie do kilku placówek na terenie powiatu kazimierskiego.

Wody geotermalne – województwo planuje wielkie przedsięwzięcia

Obradujący w środę Zarząd Województwa podjął decyzję o zwiększeniu wartości unijnego dofinansowania projektu o 1,862 mln zł do kwoty 9,862 mln zł.wodygeotermalne2 13.01

"Geotermia jest bardzo ważna, z punktu widzenia poprawy jakości powietrza oraz rozwoju naszego regionu, przedsięwzięcie, którego efektem ma być ograniczenie emisji pyłów i substancji szkodliwych do atmosfery oraz oparcie zapotrzebowania na energię cieplną na pompach ciepła wykorzystujących wody geotermalne z odwiertu w Cudzynowicach. Realizacja tego projektu wiąże się również z planami utworzenia w Kazimierzy Wielkiej uzdrowiska i budowy tam odkrytych basenów termalnych wypełnionych wodą siarczkową" – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Zakres prac realizowanych w ramach projektu obejmuje m.in. wykonanie odwiertu chłonnego o głębokości 750 metrów w Kazimierzy Wielkiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Powstaje także rurociąg łączący odwierty z pompami tłocznymi. Zaplanowano również zmodernizowanie kotłowni w placówkach objętych projektem, wykonanie przyłączy, modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz zamontowanie na dachach budynków paneli fotowoltaicznych.

Czytaj także: Politechnika Łódzka chce wykorzystać ciepło odpadowe do produkcji energii

źródła: PAP/ fot. pexels, pixabay