O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Sektor biopaliw: najwięcej osób w UE zatrudnia Polska

Sektor biopaliw

Sektor biopaliw jest drugim po fotowoltaice sektorem z największą liczbą miejsc pracy. W UE krajem, który zatrudnia w nim najwięcej osób jest Polska.

W ciągu ostatniej dekady liczba osób zatrudnionych w sektorze biopaliw stale rosła na całym świecie. Trend ten jest uwarunkowany tempem, jakim urządzenia do energii odnawialnej są produkowane, instalowane i oddawane do użytku. Najwięcej osób w UE zatrudnia Polska. Jesteśmy na ósmym miejscu w globalnym Top10, co daje nam pierwsze miejsce jako kraj europejski. Ranking otwiera Brazylia – 36% wszystkich miejsc pracy. 

Polska w top10 na świecie

Globalnie sektor OZE to 12 mln miejsc pracy w 2020 r. Jest to wzrost o 0,5 mln w stosunku do roku poprzedniego. Sektor biopaliw jest drugim po fotowoltaice sektorem z największą liczbą miejsc pracy. W ubiegłym roku był to wynik równy 2,4 mln etatów (20% globalnego zatrudnienia w OZE). Oznacza to jednak lekki spadek w stosunku do 2019 r., co jest związane z mniejszą produkcją wywołaną mniejszym zapotrzebowaniem na energię w transporcie w ogóle i trudniejszą konkurencją z tanią ropą naftową. Polska jest na ósmym miejscu w globalnym Top10sektor biopaliw fotowoltaika miejsc pracy w sektorze biopaliw. Tym samym daje nam to pierwsze miejsce w Europie. Ranking na świecie otwiera Brazylia – 36% wszystkich miejsc pracy w biopaliwach. 

Sektor biopaliw przyciąga pracowników 

Zatrudnienie w sektorze z roku na rok wzrasta. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej “Renewable Energy and Jobs. Annual Review 2021” czynnikami, które wpływają na zatrudnienie w biopaliwach są: automatyzacja, spadające koszty, praca w rozwoju projektów, praca w operacjach, możliwość uczenia się nowych technologii lub też polityka. Dodatkowo sektor biopaliw wyróżnia się tempem, w jakim urządzenia do energii odnawialnej są produkowane, instalowane i oddawane do użytku. Koszty, zwłaszcza technologii słonecznych i wiatrowych, nadal spadają. Przy stosunkowo stałych rocznych inwestycjach niższe koszty przełożyły się na szersze wdrożenia pracowników. 

Czytaj także: Biometan może pomóc zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

kib.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023