PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / PSEW: współdzielenie sieci przez wiatraki i PV receptą na ograniczenia sieciowe

PSEW: współdzielenie sieci przez wiatraki i PV receptą na ograniczenia sieciowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-05 07:18:44
PSEW

Tzw. cable pooling, czyli współdzielenie przyłączy do sieci przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne może być receptą na ograniczenia polskiej sieci elektroenergetycznej - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Jest sposób

W ocenie PSEW, problem niewystarczającej przepustowości polskich sieci w warunkach gwałtownie rosnącego zainteresowania źródłami „zielonej” energii w przyszłości może stać się jednym z głównych elementów spowalniających transformację energetyczną.

„Coraz mocniej wybrzmiewa problem rosnących ograniczeń, które dotyczą warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów” - mówi prezes PSEW Janusz Gajowiecki.Rekompensaty dla gmin za zmiane opodatkowania wiatrakow

Cable pooling i inne rozwiązania

Jak wskazuje, rozwiązaniem może stać się tzw. cable pooling, czyli idea współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne. Chodzi m.in. o wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.

„Dzięki niej farmy wiatrowe mogą dostarczać prąd głównie w nocy, jesienią i zimą, a panele słoneczne w bezchmurne, wiosenne i letnie dni. To rozwiązanie sprawdza się już w Danii i Holandii, teraz może przynieść korzyści także w Polsce” – podkreśla Gajowiecki.

Dzięki możliwości wykorzystania źródeł o różnym profilu wytwarzania energii w ramach jednego przyłącza, operatorzy będą mieli zapewnione stabilne dostawy energii przy jednoczesnym, efektywnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieciowej - wskazuje PSEW.

Czytaj także: Badanie: Niemal 80 proc. Polaków chciałoby energii z OZE

„Taki sposób łączenia mocy na jednym przyłączu, może być rozwiązaniem problemu niewystarczającej przepustowości sieci elektroenergetycznej. Korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okazać się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii i dać impuls do jeszcze szybszego rozwoju tej branży” – ocenia prezes Stowarzyszenia.

Jak wskazuje PSEW, cable pooling jest najbardziej efektywny w sytuacjach, gdy elektrownia fotowoltaiczna może być zainstalowana w pobliżu istniejącego parku wiatrowego, korzystając z jego przyłącza.


Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 22:00:00

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 16:30:00

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 10:00:00

BULT SMOGOWICZE