O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-05-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

OZE zyska na szerszej niż dotąd współpracy naukowców

OZE

Współpraca z czołowymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi to dla nas wszystkich szansa na dynamiczny rozwój OZE w Polsce – powiedział we wtorek prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Wojciech Dąbrowski.

Ważne ośrodki naukowe zajmą się OZE

Politechnika Gdańska, Duński Uniwersytet Techniczny, Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały we wtorek memorandum o współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W ramach zawartego porozumienia strony zobowiązały się m.in. do prowadzenia wspólnych działań o szczególnym znaczeniu badawczo-rozwojowym lub naukowym, rozwoju inicjatyw mających na celu poprawę zarządzania, organizacji wspólnych konferencji, spotkań studyjnych, opracowywania wspólnych projektów. Efektem ma być rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Danii.morska energetyka wiatrowa 2

"Współpraca z czołowymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi to dla nas wszystkich szansa na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ważne jest to, aby polskie firmy i uczelnie skorzystały na tym procesie. Porozumienie wesprze rozwój kadry polskich inżynierów. Rozwiniemy nasze kompetencje i możliwości finansowe. Wymiana wiedzy między nami i naszymi partnerami przyczyni się również do budowania kompetencji przyszłości wśród studentów, którzy w kolejnych latach będą mogli znaleźć zatrudnienie w przygotowywanych projektach offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Według rektora PG, zawarcie tego porozumienia to dla wszystkich stron duży krok na przód i możliwość nawiązania jeszcze bliższej i bardziej efektywnej współpracy.

Nauka wychodzi naprzeciw trendom OZE

"Stawiając ten kolejny krok w stronę morza wychodzimy naprzeciw rynkowym trendom i oczekiwaniom. Zamierzamy sprostać wyzwaniu i pracować z całych sił na rzecz dynamicznie rozwijającej się branży offshore" – dodał rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

Dziekan Wydziału Energetyki Wiatrowej DTU Peter Hauge Madsen podkreślił, że Dania potrzebowała 40 lat, aby dojść do momentu, w którym 50 proc. całkowitej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wiatrowych.

Czytaj także: Farmy fotowoltaiczne – duża inwestycja spółki Energa

"Dzisiaj musimy przyspieszyć ten rozwój na arenie międzynarodowej, a kluczem do tego jest połączenie sił, wymiana doświadczeń. Oczekuję, że to porozumienia utoruje drogę do znacznie bliższej współpracy pomiędzy naszymi krajami w zakresie badań, projektów, budowania potencjału edukacyjnego, współpracy akademickiej. Wiele razy byłem w Polsce i zawsze byłem pod wrażeniem szybkiego rozwoju, ale również ludzi - ich zaangażowania, i umiejętności technicznych, dlatego mamy duże oczekiwania, co do naszej współpracy i z niecierpliwością czekamy na jej rozpoczęcie" – zaznaczył.

Dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prof. Jan Kiciński powiedział podczas swojego wystąpienia, że jesteśmy świadkami jakościowych, historycznych przemian. "Nadchodzi czas nowej energetyki, czas głębokiej transformacji. Jesteśmy w punkcie, z którego nie ma już powrotu" – podkreślił.

OZE obniży ceny energii?

Dodał, że ceny energii elektrycznej w Polsce są najdroższe w Europie. "Tak dalej być nie może, ponieważ stracimy konkurencyjność. W polityce energetycznej rządu do 2040 roku przewidujemy budowę dwóch systemów – konwencjonalnego, emisyjnego, a także bezemisyjnego, porównywalnego do tego, który mamy teraz, a więc 40 GW. Wkład offshore wyniesie ok. 8-10 GW. Transformacja będzie nas kosztować około 110 mld euro" – zaznaczył.

"Badania i rozwój technologii w obszarze energetyki odnawialnej są jednym z kluczowych kierunków prac prowadzonych w naszym Instytucie. W świetle intensywnie rozwijającego się w Polsce rynku morskich farm wiatrowych, wykorzystanie potencjału naukowego Instytutu oraz rozwijanych metod badawczych stwarza możliwość współpracy nie tylko w zakresie badań i rozwoju, ale także wzmocnienie oferty dydaktycznej dotyczącej energetyki wiatrowej – powiedział prof. Kiciński.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023