PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Rzeszowski MPWiK inwestuje w kolejne instalacje fotowoltaiczne

Rzeszowski MPWiK inwestuje w kolejne instalacje fotowoltaiczne

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-22 06:01:18
MPWiK

Sześć nowych instalacji fotowoltaicznych powstanie na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. To kolejne już tego typu inwestycje rzeszowskiego MPWIK. Do tej pory spółka zaoszczędziła dzięki OZE blisko 3,5 mln zł.

MPWiK wybuduje nowe instalacje fotowoltaiczne

Jak poinformował Mirosław Pięta z MPWiK, nowe instalacje rocznie wyprodukują 87 MWh energii elektrycznej.

To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 66 ton rocznie.

– dodał.

Montaż sześciu nowych instalacji już się rozpoczął. Do tej pory ukończono montaż paneli na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Kolejne nowe instalacje powstają także na terenach hydroforni przy ul.: Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza. Mają być gotowe do 6 listopada 2021 r.; osiągną moc 83 kW.

Koszt sześciu instalacji to ponad 365 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana z budżetu UE.

Budowa nowych instalacji to kontynuacja działań MPWiK w OZE. Rzeszowska spółka pierwszą farmę fotowoltaiczną wybudował w 2016 r. na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a koszt to 4,9 mln zł. Instalacja składająca się z 3220 sztuk paneli fotowoltaicznych została ustawiona na 2 ha powierzchni.

 Nawyki żywieniowe Polaków lepsze dzięki pandemii?

MPWiK inwestuje z OZE

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również odnawialneMPWIK fotowoltaika źródła energii do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego za pomocą kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Oczyszczalnia eksploatuje 3 kogeneratory zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW.

Kolejną farmę fotowoltaiczną MPWiK wybudowało w 2019 r. na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na powierzchni blisko 2,5 hektara. Moc instalacji to 1,2 MW, a składa się na nią 4000 modułów fotowoltaicznych. Instalacje znajdują się na także dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Składają się z 44 modułów. Ich moc to 14,9 kW.

Wszystkie działające obecnie instalacje fotowoltaiczne MPWiK pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie.

Spółka przygotowuje się już do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii rzeszowski MPWiK w 2020 r. zaoszczędził blisko 3,5 mln zł. Natomiast dzięki fotowoltaice i kogeneracji spółka wyprodukowała w 2020 r. 7581 MWh energii elektrycznej.

PAP/fot.pixabay


Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 22:00:00

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 16:30:00

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 10:00:00

BULT SMOGOWICZE