PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Fotowoltaika i jej szybki rozwój przyciągają zagranicznych inwestorów

Fotowoltaika i jej szybki rozwój przyciągają zagranicznych inwestorów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-20 11:04:54
Fotowoltaika

Fotowoltaika w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Plasujemy się w unijnej czołówce pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Według Solar Power Europe wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania.

2020 rekordowym rokiem dla fotowoltaiki

Ubiegły rok był rekordowy dla polskiego sektora fotowoltaiki – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym. Potencjał tego rynku dostrzegł Lightsource BP – jeden z globalnych liderów energetyki słonecznej. Brytyjska firma, należąca w 50 procent do giganta paliwowego BP, wkracza do Polski, gdzie zrealizuje dziewięć projektów o łącznej mocy prawie 760 MW.

Ta przełomowa inwestycja będzie stanowić istotny wkład w przejście Polski na czyste źródła energii, takich jak fotowoltaika.

– podkreśla Anna Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

Lightsource bp to deweloper farm fotowoltaicznych i jeden z globalnych liderów tego rynku. Jest aktywny na rynkach fotowoltaicznych w kilkunastu krajach Europy oraz m.in. w USA, Indiach, Brazylii i Australii. Prowadzi szybką ekspansję. Teraz Lightsource bp potwierdza, że wkracza również do Polski, gdzie zrealizuje dziewięć projektów o łącznej mocy prawie 760 MW. Będą to jedne z największych projektów fotowoltaicznych na polskim rynku.

Fotowoltaika w Polsce rozwija się coraz szybciej

Obecnie są potwierdzone inwestycje o mocy 757 MW.fotowoltaika 02 Taka ilość energii wystarczy do zasilenia ponad 360 tys. domów. Portfolio obejmuje łącznie dziewięć projektów w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Fotowoltaika i jej rynek rozwijają się w Polsce jako jedna z najszybszych w Europie. . Na koniec 2020 roku moc zainstalowana PV przekroczyła 3,9 GW (z czego 75 proc. to mikroinstalacje, ale w Polsce coraz dynamiczniej rozwijają się też duże projekty), co oznaczało wzrost o prawie 2,5 GW r/r. Tym samym moc zainstalowana w fotowoltaice w ubiegłym roku wzrosła aż o 200 proc. Jak podają Polskie Sieci Energetyczne, na koniec czerwca br. moc zainstalowana PV w polskim systemie przekroczyła 5,2 GW. Według przytaczanych przez IEO danych Solar Power Europe tempo przyrostu mocy plasuje Polskę w unijnej czołówce, a wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania.

W raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że na koniec 2021 roku moc zainstalowana w PV w Polsce może przekroczyć 6 GW. To przyciąga do kraju zagranicznych inwestorów.

Czytaj także: Fotowoltaika dla rolnika – które dofinansowanie wybrać?

Fotowoltaika i inwestorzy z Wielkiej Brytanii podbijają polski rynek

Wielka Brytania stała się głównym inwestorem w polski sektor PV. Przedsiębiorstwa brytyjskie odpowiadają za prawie 1,1 GW mocy fotowoltaicznej w Polsce na różnych etapach rozwoju. Obejmuje to dużą część istniejących i planowanych instalacji fotowoltaicznych w kraju. To dodatkowo wzmacnia pozycję Wielkiej Brytanii jako jednego z największych zagranicznych inwestorów w Polsce. Brytyjskie firmy zainwestowały tu prawie 7 mld funtów brytyjskich, tworząc miejsca pracy, wspierając transfer wiedzy i rozwój kompetencji.

– mówi Anna Clunes.

Jak podkreśla, przewagą brytyjskich firm jest duże doświadczenie i know-how w obszarze energii odnawialnej.

Wielka Brytania obrała własną drogę do osiągnięcia większego udziału energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Osiągnęliśmy to, znacznie poszerzając zdolność produkcyjną farm wiatrowych oraz innych źródeł odnawialnych. W zeszłym roku wytworzyły one 43 proc. energii elektrycznej w UK. Ta zmiana ma też pozytywny wpływ na zatrudnienie – niskoemisyjne gałęzie przemysłu zapewniają około 400 tys. wysokiej jakości miejsc pracy

– podkreśla ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Jesteśmy dumni z naszej specjalistycznej wiedzy na temat innowacji w zakresie czystej energii i finansowania ekologicznych projektów. Jesteśmy również dumni z partnerstwa z Polską i cieszę się, że będziemy je rozwijać w dziedzinie fotowoltaiki. To nie tylko korzystne dla środowiska, lecz także dla gospodarki.

– dodaje ambasador.

Fotowoltaika dla BP to jedna z głównych inwestycji

Większe zaangażowanie w odnawialne źródła energii kosztem wydobycia ropy naftowej i gazu to jedno z głównych strategicznych założeń koncernu BP. Zgodnie z nową strategią paliwowy gigant do 2030 roku zmniejszy wydobycie paliw kopalnych o 40 proc., ograniczając przy tym swoje emisje o około 1/3. W tym samym czasie 10-krotnie zwiększy też wydatki na inwestycje w OZE i technologie niskoemisyjne, przeznaczając na nie co najmniej 5 mld dol. rocznie.

Zmienia się nasz styl życia, więcej podróżujemy, zwiększa się wymiana towarowa itd., dlatego będzie nam potrzeba coraz więcej energii, ale jednocześnie musi ona być pozyskiwana w sposób zrównoważony. Właśnie na tym opiera się nowa globalna strategia bp, która jest realizowana od zeszłego roku i która zakłada, że w intensywny, kompleksowy sposób będziemy przechodzić na niskoemisyjne źródła energii.

– mówi prezes BP w Polsce.

Źródło: PAP/fot. Pixabay


Rynek fotowoltaiki od 1 lipca. Ważna zmiana systemu rozliczeń

Autor: Tomasz Racki 2022-06-30 18:11:00

Koszt przyłączenia biogazowni do sieci. Kto ma go ponieść?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 14:08:00

Jacek Sasin: Będziemy dalej inwestować w kierunku OZE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:00:00

BULT SMOGOWICZE