Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Michał Rybka 16-12-2021 16:00:00

Firmy kojarzone z węglem szukają nowych biznesów w OZE

OZE

Przedsiębiorstwa związane z węglem, ropą czy innym przemysłem wydobywczym zdecydowały się na dywersyfikację. Rozwój swoich działalności kierują w stronę OZE.

Tak jest w przypadku Famuru, czyli jednego z największych producentów maszyn dla górnictwa. Grupa ogłosiła w maju zielony zwrot w swojej strategii, a w tej chwili skupia się m.in. na realizacji wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych i rozwiązań PV dla segmentu B2B. “Fotowoltaika to pierwszy krok. Zakładamy, że w perspektywie kolejnych miesięcy i kwartałów będziemy dokładać do tego kolejne obszary branżowe, związane np. z kogeneracją, magazynowaniem energii i smart grid” – zapowiedział prezes grupy Mirosław Bendzera.

Fotowoltaiczny rynek ma w sobie duży potencjał

“Porównując Polskę do naszych zachodnich sąsiadów, widać, jak dużo mamy jeszcze do zrobienia chociażby w obszarze fotowoltaiki wielkoskalowej. Aczkolwiek patrząc na skalę i szybkość zmian, widać, że nadganiamy. Jeszcze we wrześniu 2020 roku moc zainstalowana fotowoltaiki oscylowała wokół 2,7 GW, a dosłownie po 12 miesiącach wzrosła już do ponad 6 GW. Ta skala wzrostu pokazuje, jak bardzo dynamiczny jest to rynek. On otwiera mnóstwo możliwości rozwojowych dla firm, które zwiążą z nim swój potencjał i pomysł biznesowy. My staramy się to robić i uważamy, że to jest dobra ścieżka, aby transformować nasz biznes zgodnie z założeniami nowej polityki energetycznej Polski” – mówi agencji Newseria Biznes Mirosław Bendzera, prezes zarządu Grupy Famur. Sprawdź też czy nowe przepisy nie zahamują rozwoju fotowoltaiki w Polsce.OZE2 16.12

Famur to jeden z największych w Polsce producentów maszyn dla górnictwa. Ten sektor jest jednak mało przyszłościowy – polska polityka energetyczna zakłada sukcesywne odchodzenie od węgla. Zgodnie z umową społeczną, którą rząd wypracował z górnikami, ostatnia kopalnia w Polsce ma zostać zamknięta maksymalnie do 2049 roku. Dlatego Famur – podobnie jak wiele innych biznesów związanych z węglem i przemysłem wydobywczym – stawia na rozwój innych gałęzi działalności. Grupa od maja tego roku realizuje strategię transformacji, która ma ją przekształcić w nowoczesny holding inwestujący w zieloną energię. Zgodnie z nią do 2024 roku 70 proc. jej przychodów nie będzie związanych z węglem energetycznym.

W długoterminowej perspektywie OZE daje możliwość rozwoju firmie

“Transformacja energetyczna i rozwój źródeł opartych na OZE staje się akceleratorem wzrostu, który chcielibyśmy wykorzystać w sposób dopasowany do naszego modelu biznesowo-rozwojowego – informuje prezes Grupy Famur.

Jak podkreśla, w średnio i długoterminowej perspektywie to właśnie nowe technologie energetyczne mają stanowić o stabilności spółki. Dlatego w najbliższych kwartałach Famur skupi się m.in. na realizacji wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych i rozwiązań PV dla segmentu B2B.

“Takie działania w naszej grupie już się dzieją. Kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję o zbudowaniu zupełnie nowej nogi biznesowej, zorientowanej na fotowoltaikę wielkoskalową. Żeby móc szybko wykorzystać potencjał wzrostu tego rynku, pozyskaliśmy profesjonalnego partnera w postaci firmy Projekt Solartechnik, która ma ponad 12 lat doświadczenia w budowie tego typu projektów w Europie Zachodniej i Centralnej. Na bazie ich doświadczenia, referencji, możliwości, zaplecza wykonawczo-rozwojowego, dodając do tego nasze kompetencje, umożliwiające skalowanie tego biznesu, zaczęliśmy budowanie zupełnie nowej nogi biznesowej” – wyjaśnia prezes grupy.

Po kilku miesiącach od wejścia na rynek OZE Famur dysponuje w tej chwili portfelem prawie 1,4 GW projektów w różnej fazie rozwoju, z czego prawie 250 MW w projektach dojrzałych i gotowych do realizacji. Odnawialne Źródła Energii są także coraz częściej wybierane przez rolników.

“Kolejne 130 MW to projekty, które już realizujemy, więc widać, że dynamika wzrostu tego rynku jest naprawdę olbrzymia” – stwierdza Mirosław Bendzera.

Famur robi zdecydowany krok w stronę inwestowania w OZE

W końcówce sierpnia umowę na zakup zielonej energii od Famuru podpisała Energa Obrót. Kontrakt obowiązujący do końca 2024 roku obejmuje zakup energii ze 136 farm fotowoltaicznych o mocy ok. 1 MW każda, a roczny wolumen energii, którą Energa Obrót odkupi od Famuru po zakończeniu budowy wszystkich farm, jest szacowany na ok. 150 GWh.OZE3 16.12

“Fotowoltaika to pierwszy krok, który już się dzieje. Jednak zakładamy, że w perspektywie kolejnych miesięcy i kwartałów będziemy dokładać do tego kolejne obszary branżowe, związane np. z kogeneracją, obszarem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, magazynowania energii i smart grid. Docelowo chcemy stworzyć rozwiązania, które pozwolą naszym partnerom biznesowym całościowo zoptymalizować ten komponent energetyczny” – zapowiada prezes Grupy Famur.

Zielony zwrot w strategii spółki widać też w innych działaniach na przestrzeni ostatnich miesięcy. Na początku listopada Famur wyemitował tzw. zielone obligacje przeznaczone na finansowanie projektów prośrodowiskowych i klimatycznych, o łącznej wartości nominalnej 400 mln zł.

“Dzisiejsze wyzwania, przed którym stoi Polska jako kraj przechodzący transformację energetyczną, to przede wszystkim perspektywa wzrostu cen związanego z energią elektryczną i gazem. Dlatego potrzeba optymalizacji wszystkiego, co jest związane z energią, będzie bardzo ważnym elementem budowania łańcucha kosztowego u każdego przedsiębiorcy, który zechce poprawiać swoją efektywność biznesową. My natomiast chcemy dostarczać rozwiązania, które będą pomagały kompleksowo zoptymalizować ten komponent energetyczny, żeby nasi partnerzy biznesowi mogli to przekładać na poprawę efektywności kosztowej swoich własnych biznesów” – mówi Mirosław Bendzera.

Grupa kontynuuje także działalność w sektorze górnictwa węglowego. W I połowie br. sprzedaż eksportowa jej produktów odpowiadała za 36 proc. przychodów. Największy udział miał w tym rynek rosyjski i państw Wspólnoty Niepodległych Państw, ale urządzenia Famuru trafiają też m.in. do Chin i Indonezji, a w 2023 roku, jak zakłada podpisany w sierpniu br. kontrakt, także do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: PKN Orlen chce rozwijać technologię jądrową w Polsce

źródła:newseria.pl/fot.Pixabay

Opublikował:
Author: Michał Rybka
O Autorze
Dziennikarz z zamiłowania i wykształcenia, pochodzący z kolebki polskiego rolnictwa – Wielkopolski. W wolnych chwilach pomaga rodzicom w pracy na roli oraz zgłębia tajniki dziennikarstwa z zakresu przyrody i polityki. Miłośnik pyrek z gzikiem.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Tomasz Racki 20-01-2022 21:14:16

PGE planuje zdobyć z emisji akcji ponad 3 mld zł na m.in. OZE i sieci

Polska Grupa Energetyczna planuje emisję nowej serii akcji i zdobycie 3,2 mld zł na sfinansowanie projektów w obszarze OZE, źródeł niskoemisyjnych i sieci.

Spółka podała, że we wtorek jej zarząd podjął decyzję o emisji, zgodę musi jeszcze wydać NWZA. Jak poinformowała spółka, planowana nowa emisja pozwoli na przyspieszenie realizacji projektów w latach 2022-2026 w obszarach sieci dystrybucyjnych, źródeł odnawialnych i dekarbonizacji.

Inwestycje w sieci

W przypadku sieci chodzi m.in. o zwiększenie udziału linii kablowych, przyspieszenie procesu wprowadzania inteligentnych liczników oraz wzrost efektywności procesów przyłączeniowych nowych odbiorców oraz źródeł energii.inwestycja w fotowoltaike 2021 2

OZE zostanie doinwestowane?

PGE planuje przyspieszenie programu rozwoju mocy fotowoltaicznych oraz zdobyć środki na akwizycje projektów lądowych farm wiatrowych oraz farm PV.

W obszarze dekarbonizacji PGE planuje zdobyć pieniądze na sfinansowanie projektu bloku gazowo-parowego w Rybniku oraz dekarbonizację ciepłownictwa w Zgierzu, Kielcach i Bydgoszczy.

"Zależy nam na intensyfikacji realizacji ambitnych celów transformacyjnych, które wyznaczyliśmy w strategii Grupy PGE. Wymaga to dodatkowych środków na rozwój. Pozyskany kapitał przeznaczymy na rozwój kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych. Chcielibyśmy, żeby w ofercie przede wszystkim wzięli udział nasi dotychczasowi najwięksi inwestorzy" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Według firmy proponowane pozyskanie kapitału w formie emisji akcji serii E stanowi najbardziej optymalną formę pozyskania środków finansowych. Proponowana uchwała przewiduje, że obecni akcjonariusze, którzy spełnią określone w uchwale kryteria i na koniec dnia rejestracji na Walne Zgromadzenie będą posiadać więcej niż 0,10 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki, będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa przydziału. Przeprowadzenie emisji akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru może umożliwić zmaksymalizowanie uzyskanych na ten cel środków finansowych, a także ograniczyć koszty zaznaczyła PGE.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma zatwierdzić decyzję o emisji zwołano na 7 marca 2022 r.

PGE przypomniała, że jej długotrwały cel to neutralność klimatyczna do 2050 r., a do 2030 r. wzrost udziału energetyki odnawialnej w portfelu wytwórczym do poziomu 50 proc.

Czytaj także: PGE Energia Odnawialna zbuduje jedną największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Mateusz Chrząszcz 19-01-2022 22:00:21

Współpraca rządów Polski i Litwy w obszarze OZE i projektów offshore

13 stycznia 2022 r. minister klimatu i środowiska A. Moskwa spotkała się z wiceminister energii Litwy. Omówiono współpracę Polski i Litwy w obszarze OZE.

„Litwa, która konsekwentnie realizuje politykę transformacji gospodarki w kierunku niskoemisyjnym, jest ważnym partnerem Polski we wzmacnianiu regionalnego bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z filarów tej transformacji jest energia odnawialna, z dużą rolą offshore, który również dla Polski stanowi ważny element polityki energetycznej” – powiedziała minister Anna Moskwa.

Współpraca przy odnawialnych źródłach energii

Morska energetyka wiatrowa jest kluczowym filarem przyszłego miksu energetycznego Polski, który w ciągu najbliższych dziesięcioleci Polska będzie musiała całkowicie przekształcić, odchodząc od węgla, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie 5,9 GW w 2030 r. i do 11 GW do 2040 r. Stanowi to znacznie ponad 10% całkowitej przewidywanej mocy morskiej energii wiatrowej na Bałtyku do 2050 r., szacowanej na 93 GW.

Ponadto w trakcie spotkania strona litewska wyraziła chęć współpracy z Polską w zakresie rozwoju wodoru, w tym wymiany doświadczeń i wiedzy.OZE 01

„Mamy podobne cele w obszarze wodorowym, udana współpraca w sektorze gazu ziemnego czy zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego związane z wykorzystaniem energii jako środka nacisku geopolitycznego stanowią istotne podstawy do prowadzenia wspólnych prac nad rozwojem gospodarek wodorowych. Polska może podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie ze stroną litewską” – mówiła minister Moskwa w temacie OZE.

Zgoda KE na wydłużenie systemu aukcyjnego OZE

Systemy aukcyjne OZE zostały przedłużone do końca grudnia 2027 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało we wtorek, że Komisja Europejskiego zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do końca grudnia 2027 r. Dodano, że maksymalne wsparcie państwa w trakcie trwania programu może wynieść blisko 43,85 mld zł.

Ministerstwo wyjaśniło, że decyzja KE zostanie wkrótce opublikowana pod numerem SA.64713. Będzie ona stanowić podstawę do przedłużenia funkcjonowania niniejszego programu na okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2027 roku. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ s zeszłym roku resort klimatu pracował nad możliwością przedłużenia o 5 lat okresu wsparcia w ramach systemu aukcyjnego OZE.

„Decyzja została wydana w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw” – wskazano.

Czytaj również: Aukcje OZE: Prezes Urząd Regulacji Energetyki ogłasza kolejną turę

Gov.pl /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 19-01-2022 07:00:31

OZE zbyt drogą inwestycją dla 63 procent Polaków – wyniki badań

Ponad 63 procent Polaków, którzy wzięli udział w badaniu uznało, że wysokie koszty inwestycji w urządzenia OZE są barierą korzystania ze źródeł odnawialnych.

Według badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu kluczową barierą zwiększania zakresu korzystania ze źródeł odnawialnej energii w naszym kraju są przede wszystkim wysokie koszty inwestycji w urządzenia umożliwiające korzystanie z OZE. Zadeklarowało tak 63 proc. respondentów.

Badania realizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny

Według badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu kluczową barierą zwiększania zakresu korzystania ze źródeł odnawialnej energii w naszym kraju są przede wszystkim wysokie koszty inwestycji w urządzenia umożliwiające korzystanie z OZE. Zadeklarowało tak 63 proc. respondentów.

Na niewystarczająceOZE 03 wsparcie ze strony państw wskazało 52 proc. ankietowanych; a na bariery techniczne związane z przyłączeniem nowych źródeł energii (OZE) – 37 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: bariery biurokratyczne (34 proc.), zbyt mało informacji o ofercie (31 proc.), brak zainteresowania ludzi energią odnawialną (29 proc.), niedostateczna edukacja konsumencka (28 proc.).

OZE niepewną inwestycją dla Polaków

Z kolei co czwarty badany Polak (26 proc.) nie jest przekonany, że korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych (OZE) przyczyni się do rozwiązania globalnych problemów związanych z klimatem. "Ci, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na możliwe oszczędności" – wskazano we wtorkowej informacji ARC Rynek i Opinia.

"Wdrażanie modelu zrównoważonej konsumpcji staje się szczególnie istotne w kontekście tego, iż udział w nadmiernym zużyciu surowców naturalnych mają nie tylko różnego typu przedsiębiorstwa, ale również konsumenci" – wskazała cytowana w informacji dr Sobocińska. Według niej zrównoważona konsumpcja związana m.in. z kształtowaniem się odpowiedzialnego społeczeństwa, "stanowi odpowiedź na nadkonsumpcję".

Badanie zrealizował na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. firma ARC Rynek i Opinia metodą CAWI wśród 1020 Polaków w wieku 18-65 lat. Objęło próbę reprezentatywną pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

Czytaj również: Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej Choszczno II

PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.