PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Lightsource BP zainwestuje w polską fotowoltaikę pół miliarda euro?!

Lightsource BP zainwestuje w polską fotowoltaikę pół miliarda euro?!

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-19 16:47:30
BP

Lightsource BP, największy europejski gracz na rynku energii fotowoltaicznej, zadeklarował zainwestowanie w Polsce 500 mln euro. Docelowo mają powstać farmy słoneczne o mocy 2 GW – czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Duże inwestycja firmy Lightsource BP

Według gazety to konsekwencja ogłoszonych we wrześniu kolejnych planów ekspansji tej firmy. Będąca spółką celową Lightsource Renewable Energy i koncernu naftowo-energetycznego BP, Lightsource BP zabezpieczyła linię kredytową w wysokości 1,8 mld dolarów w celu budowy kolejnych elektrowni fotowoltaicznych.

Umowa ta pokazuje zmiany na dynamicznym rynku energetycznym w Polsce w miarę przyspieszania kraju w kierunku odnawialnych źródeł energii i odchodzenia od węgla. Całkowity nakład inwestycyjny na realizację całego rurociągu może sięgnąć 500 milionów euro. Firma Lightsource bp dokładnie sprawdziła portfolio, dostarczając cennego wglądu w potencjał projektów i polski rynek fotowoltaiczny. Około połowa projektów może być gotowa do budowy w 2022 roku. 

 – ogłasza koncern w komunikacie prasowym

Fotowoltaika dla rolnika – przegląd dofinansowań

Dziewięć farm fotowoltaicznych w Polsce już niedługo?

W projektach fotowoltaicznych w woj. lubuskim, BPdolnośląskim i zachodniopomorskim Lightsource zbuduje dziewięć farm fotowoltaicznych. Ich moce w 2025 r. mają sięgnąć docelowo 2 GW. Połowa z tych projektów ma być zrealizowana do 2022 roku. O skali niech świadczy fakt, że moc zainstalowana w dużych instalacjach PV na koniec 2020 r. wynosiła ledwie 887 MW. Lightsource BP chce zrealizować ten projekt w partnerstwie lokalnym z jedną z obecnych już na polskim rynku firm

 – pisze dziennik.

Lightsource BP jest największym producentem energii słonecznej w Europie i trzecim co do wielkości na świecie poza Chinami. Lightsource BP rozwija projekty fotowoltaiczne od 2010 roku. Współpracuje z firmami i społecznościami na całym świecie, aby tworzyć niskoemisyjne projekty energii słonecznej. Firma skupia się na innowacyjnych postępach technologicznych, zwiększaniu bioróżnorodności i ochronie pszczół.

PAP/fot.lightsourcebp