O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Niezależność energetyczna tematem szczytu klimatycznego TOGETAIR

togetair

Tegoroczny Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 (20-21-22 kwietnia) to trzy dni wypełnione spotkaniami, trzydzieści debat, a także polscy i zagraniczni eksperci. 

Szczególnie ważnym tematem tegorocznego wydarzenia będzie niezależność energetyczna Polski i Europy w perspektywie polityki klimatycznej. „Musimy przemyśleć podejście do taksonomii i polityki klimatyczno-energetycznej. Obecnie, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne i solidarność państw członkowskich Unii Europejskiej nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego musimy z szerokim gronem ekspertów rozmawiać o transformacji” – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 

Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Ambitne cele ekologiczne, zmiana modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli oraz głęboka transformacja gospodarcza – zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne – powinna przyśpieszyć natychmiast. Procesy te muszą jednak uwzględniać sytuację społeczno-gospodarczą poszczególnych krajów UE. Jest to szczególnie ważne w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie niezbędne zmiany często wymagają więcej czasu i inwestycji.

„Obecna sytuacja zmusza nas do nowej, pogłębionej refleksji nad bezpieczeństwem energetycznym. Jest to trudny i wielowymiarowy temat, o którym musimy rozmawiać i znaleźć najlepsze rozwiązania. Bezpieczeństwo energetyczne ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju i Europy, która potrzebuje konkurencyjnej gospodarki i społecznego rozwoju” – komentuje Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Dziś głównym pytaniem, jakie stoi przed nami, jest: jak miks energetyczny, czyli udział poszczególnych źródeł energii w jej wytwarzaniu, będzie wyglądał w perspektywie średnio- i długoterminowej w przyszłości?

W planach jest, aby jak najwięcej energii było produkowane ze źródeł odnawialnych i rozproszonych, neutralnych klimatycznie, ale w najbliższych latach nie obędzie się bez podstawowych, konwencjonalnych źródeł energii, które stabilizują system.

„Uniwersytet Warszawski podejmuje coraz liczniejsze inicjatywy na rzecz klimatu oraz ochrony środowiska naturalnego. Także poprzez swoją misję i strategię realizowaną w działalności badawczej, dydaktycznej i społecznej UW podjął szereg inicjatyw, programów oraz projektów, które pomagają realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Szkoły wyższe pełnią wyjątkową rolę w kształtowaniu społeczeństwa i otaczającego go świata. Naszym zadaniem jest wyedukowanie jak najliczniejszej grupy odbiorców, także przyszłych decydentów. Nie ma zapasowej Ziemi, mamy jedną szansę − jest o co walczyć” – prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW

„Na Uniwersytecie Warszawskim podjęliśmy działania i inicjatywy mające na celu wprowadzenie pogłębionej edukacji dotyczącej współczesnych zmian klimatu. Jako społeczność akademicka dążymy też do zminimalizowania naszego negatywnego wpływu na środowisko i przeciwdziałania negatywnym skutkom zachodzących zmian. Cele i zadania, które sobie wyznaczyliśmy, będą przez najbliższe lata stymulować działania w obszarach o kluczowym znaczeniu dla naszego kraju” – prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

W świetle polityki energetycznej istotnymi kierunkami będą rozwój technologii jądrowych równolegle ze źródłami odnawialnymi, szczególnie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

„Niemniej jednak z uwagi na obecną sytuację geopolityczną pod znakiem zapytania staje droga, do tej pory w dużej mierze, promowana przez część naszych partnerów w Unii Europejskiej, dotycząca oparcia się w okresie przejściowym o źródła gazowe i rezygnację z atomu. O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas tegorocznej edycji Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, m.in w debacie pt. Bezpieczna przyszłość energetyczna Europy – otwierającej dzień pierwszy” – dodaje Agata Śmieja.

Międzynarodowy szczyt klimatyczny

„Głęboko wierzymy, że procesy transformacji wymagają efektywnego, wielostronnego dialogu między europejskimi państwami członkowskimi, uwzględniającego specyfikę poszczególnych krajów i ich gospodarek. Tylko wzajemne zrozumienie i poszanowanie poglądów zagwarantuje niezbędne wsparcie społeczne i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie” – mówi Artur Beck, producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, prezes Fundacji Pozytywnych Idei.

Trzecia edycja Szczytu Klimatycznego TOGETAIR odbędzie się w dniach 20-21-22 kwietnia. Trzydniowe wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane z telewizyjnego studia, oglądać będzie można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych. Biorąc pod uwagę poprzednie edycje, spodziewana jest widownia, która łącznie osiągnie poziom ok. 30 mln widzów.

W 2022 formuła wydarzenia rozszerzona jest na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska – kraje Trójmorza – Unia Europejska.

„Naszym zdaniem inicjatywa Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz wypracowana w jego ramach metodologia wymiany myśli pomiędzy różnymi środowiskami stwarza nowe możliwości efektywnego dialogu. W perspektywie środkowoeuropejskiej, unijnej i transatlantyckiej może stać się – przy zaangażowaniu innych krajów i regionów europejskich – paneuropejskim i transatlantyckim narzędziem wymiany wiedzy i najlepszych praktyk oraz harmonizacji celów i założeń polityki klimatycznej” – mówi Artur Beck

„W tym roku trzy panele otwierające każdy dzień Szczytu odbędą się z udziałem przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Chcemy, by ten głos i punkt widzenia Europy Środkowej, zwłaszcza dzisiaj, w kontekście tego co dzieje się za naszymi wschodnimi granicami, był wyraźny, był jednoznacznie sformułowany i by wszedł w agendę dyskusji ogólnoeuropejskiej w jeszcze większym stopniu niż do tej pory” – podsumowuje Artur Beck.

Szczyt Klimatyczny tradycyjnie odbędzie się w dniach 20-21-22 kwietnia, tak aby objąć symboliczny 22 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Organizatorzy polskiego Szczytu Klimatycznego zaprosili do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządy w randze marszałków, przedstawicieli spółek skarbu państwa, ale też koncernów międzynarodowych, jak i mniejszych firm. Szereg instytucji merytorycznych w randze uczelni wyższych i instytucji badawczych, a także organizacje pozarządowe oraz media, które będą prowadzić tematyczne debaty.

Czytaj też: Badanie: Za zmiany klimatu odpowiada człowiek. Tak uważa 87% ludzi

PAP/fot. lasy.gov.pl

swiatrolnika.info 2023