PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / W pierwszym tygodniu szczytu COP26 aresztowano mniej niż 50 osób

W pierwszym tygodniu szczytu COP26 aresztowano mniej niż 50 osób

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-08 20:30:00
COP26

Mniej niż 50 osób aresztowano w pierwszym tygodniu trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 – poinformowała w poniedziałek szkocka policja.

Jak dodała, relacje między protestującymi a funkcjonariuszami są "w dużej mierze bezkonfliktowe".

Manifestacja podczas szczytu COP26

W minionym tygodniu miała miejsce seria niewielkich demonstracji na rzecz powstrzymania zmian klimatu oraz dwa duże marsze - młodzieżowy w piątek oraz ogólny. W tym drugim wzięło udział ok. 100 tys. osób, a policja oceniła, że manifestacja podczas szczytu COP26 była największą manifestacją w Glasgow, odkąd sięgnąć pamięcią.

W czasie sobotniej demonstracji policja aresztowała 22 osoby, z czego 21 to naukowcy z grupy Scientists Rebellion, którzy przykuli się do jednego z mostów w Glasgow w proteście przeciw bezczynności środowiska naukowego wobec kryzysu klimatycznego, jedna osoba to członek jednej z socjalistycznych grup, która spowalniała marsz i nie słuchała poleceń policji.

W poprzednich dniach niewielka liczba aktywistów z grupy Extinction Rebellion została aresztowana w czasie próby wdarcia się do biur firmy energetycznej SSE.

Jak na tak znaczące wydarzenie, dotarcie do końca pierwszego tygodnia z mniej niż 50 aresztowaniami jest świadectwem tego, że relacje między protestującymi a policją są w dużej mierze bezkonfliktowe.

– powiedział zastępca komendanta głównego policji szkockiej Gary Ritchie.

Aktywiści zapowiadają kolejne protesty

Porządku podczas trwającej COP26od 31 października do 12 listopada konferencji pilnuje 10 tys. policjantów, z których część została ściągnięta z innych regionów Szkocji oraz z pozostałej części Wielkiej Brytanii.

W drugim tygodniu COP26 mają się odbyć kolejne protesty aktywistów klimatycznych. Akcję w centrum Glasgow zapowiedziała m.in. organizacja Extinction Rebellion, a naukowcy z powiązanej z nią grupy Scientists Rebellion zamierzają się ponownie przykuć do mostu Jerzego V.

Warto dodać, że 45 krajów zobowiązało się w sobotę na konferencji klimatycznej COP26 do przekazania 4 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się.

Przywódcy chcą, by ich rolnictwo stało się bardziej ekologiczne i odporne na zmiany klimatu, a gospodarka gruntami bardziej zrównoważona.

Czytaj też: Aktywiści aresztowani podczas COP26 w Glasgow

PAP/fot.twitter,Przemek Stefaniak