O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o paszach może zrujnować polskich rolników. Czas ją znowelizować!

Ustawa o paszach

Izba Zbożowo-Paszowa ponawia apel o pilną nowelizację dokumentu jakim jest ustawa o paszach. W piśmie przekazanym we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego, Izba zawraca uwagę, że bez zmiany przepisów, od 1 stycznia nie będzie można karmić zwierząt genetycznie modyfikowaną śrutą sojową. Śruta sojowa jest podstawowym komponentem pasz dla drobiu i trzody chlewnej. Wykorzystywana śruta sojowa stanowi ponad 63 proc. wysokobiałkowych surowców paszowych, a krajowe rośliny strączkowe stanowią jedynie 7 proc.

Ustawa o paszach do pilnej nowelizacji

"w związku z kończącym się moratorium na stosowanie w paszach komponentów białkowych opartych o rośliny GMO, zwracamy się z apelem o pilną nowelizację ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach w zakresie usunięcia wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego" – czytamy w piśmie.

Izba zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zakaz zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r.pasza dla bydla jaka 2

"Polscy rolnicy, przedsiębiorcy, przemysł paszowy oraz firmy zajmujące się obrotem pasz już teraz muszą podejmować decyzje o zakupach środków do produkcji rolnej, w tym konkretnym przypadku śruty sojowej na rok 2021, co związane jest chociażby z zawieraniem umów handlowych i logistyką. To niezwykle ważne, w szczególności w tak trudnym okresie dla wszystkich przedsiębiorców, jakim jest pandemia COVID-19" – wyjaśnia Izba.

Czytaj także: Rekompensata za chryzantemy! Jest rozporządzanie. Podajemy kwoty

Ustawa o paszach zrujnuje rolników

W ocenie Izby, "skutki społeczno-gospodarcze wejścia w życie zakazu będą katastrofalne zarówno dla hodowców drobiu, trzody chlewnej, bydła jak i podmiotów gospodarczych zajmujących się produkcją pasz, logistyką, ubojem, produkcją wędlin, a także pracowników zatrudnionych w tej gałęzi polskiej gospodarki. Wprowadzenie zakazu będzie oznaczać redukcję miejsc pracy nie tylko w podmiotach odpowiedzialnych za produkcję pasz oraz chów i hodowlę zwierząt, ale także w podmiotach z branż okołorolniczych (transportowej, ubezpieczeniowej, logistycznej). Negatywne efekty mogą dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy pracowników".

Zdaniem Izby, wejście zakazu w życie doprowadzi do wzrostu kosztów wytwarzania pasz, których udział w kosztach chowu wynosi nawet 70 - 80 proc. W efekcie zmiany doprowadzą do bardzo odczuwalnego dla wszystkich konsumentów wzrostu cen żywności. Ponadto wprowadzony zakaz pogorszy sytuację polskich rolników. Produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich jest silnie powiązania z uprawą zbóż na cele paszowe.

Ustawa o paszach – po co wybijać się przed szereg?

Branża zbożowo-paszowa zauważa, że wejście w życie zakazu zmniejszy konkurencyjność tego sektora, w szczególności, że żadne państwo Unii Europejskiej nie wprowadza podobnego zakazu. Dotyczy to zwłaszcza produkcji drobiu, którego wartość eksportu w 2019 r. przekroczyła 12 mld zł a wolumen produkcji – 3 mln ton.

"Pragniemy podkreślić, że na te długofalowe nieodwracalne skutki społeczno-gospodarcze nakłada się dodatkowo pandemia COVID-19, która w znacznym stopniu ograniczyła funkcjonowanie polskiej gospodarki i podmiotów z branż rolno-spożywczych. Ponadto kondycję polskiego rolnictwa mocno osłabia występujący w coraz większej skali wirus ASF, a także widmo możliwego wystąpienia w tym sezonie grypy ptaków wśród drobiu" – napisano w piśmie.

Ustawa o paszach i rola śruty sojowej

Śruta sojowa jest podstawowym komponentem pasz dla drobiu i trzody chlewnej. Wykorzystywana śruta sojowa stanowi ponad 63 proc. wysokobiałkowych surowców paszowych, a krajowe rośliny strączkowe stanowią jedynie 7 proc.

Izba wnioskuje także do premiera o powołanie pod auspicjami ministra rolnictwa zespołu, który zajmie się przygotowaniem kompleksowych rozwiązań dla rozwoju produkcji i przerobu rodzimych roślin strączkowych w Polsce.

"Apelując o powołanie Zespołu, deklarujemy pełną otwartość na dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i gotowość do współpracy na rzecz wypracowania długofalowych mechanizmów wsparcia tego rozwoju produkcji, które tym samym przyczynią się do trwałego rozwoju polskich gospodarstw rolnych, zapewnią dalszą konkurencyjność na rynkach międzynarodowych oraz umożliwią stabilne funkcjonowanie podmiotów działających na rzecz rolnictwa" – czytamy.

PAP/jac/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023