PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Straż Leśna razem z policją czuwają nad bezpieczeństwem turystów

Straż Leśna razem z policją czuwają nad bezpieczeństwem turystów

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-06-04 20:00:00
Straż Leśna

Straż Leśna z Nadleśnictwa Nowy Targ (RDLP w Krakowie) połączyła siły z policją i wspólnie organizują patrole w miejscach, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych rajdów motocyklowych po lesie. Na wzmożoną aktywność crossów i quadów coraz częściej uskarżają się mieszkańcy i turyści przemierzający górskie szlaki.

Straż leśna walczy z nielegalnymi wjazdami do lasów

Kolejny raz Straż leśna z NadleśnictwaStraz Lesna 02 Nowy Targ prowadzi działania mające na celu ograniczenie liczby przypadków nielegalnego wjazdu quadami i motorami crossowymi na tereny leśne. Zwłaszcza w weekendy można zaobserwować, jak miłośnicy off-roadu czynią duże szkody w środowisku leśnym, infrastrukturze leśnej i turystycznej (drogi leśne i szlaki turystyczne) oraz zakłócają spokój w lesie. Ponadto crossy i quady poruszające się po leśnych ścieżkach, hałasują i utrudniają turystom aktywny wypoczynek, stanowiąc dla nich także potencjalne zagrożenie.

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, w rejonie schroniska turystycznego na Luboniu Wielkim oraz w Gorcach, Straż Leśna wspólnie z rabczańskimi i nowotarskimi policjantami połączyli siły. Łącznie zatrzymano ośmiu motocyklistów i kierowcę samochodu terenowego, wszyscy zostali ukarani mandatami.

Celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa osób odpoczywających w górach, a także reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby niestosujące się do zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych

– informuje Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Czytaj też: Quady to poważny problem w polskich lasach czy niegroźna zabawa?

Straż Leśna wraz z policją wypisują mandaty za rozjeżdżanie lasu

W dotychczasowych akcjach (w maju) zatrzymano i ukarano mandatami aż 14 kierowców, którzy rozjeżdżali lasy. W ramach prowadzonych działań nałożono również 15 pouczeń za wjazd i parkowanie w miejscach niedozwolonych oraz pouczenie dotyczące palenia ogniska w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Choć lasy zostały otwarte, przepisy zakazujące wjazdu do lasu quadami i motorami crossowymi nadal obowiązują. Przypominamy, że art. 29 ustawy o lasach określa zasady wjazdu do lasu. Ruch pojazdem silnikowym - samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym i motorowerem dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. Drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Straż Leśna i policja podczas wspólnych patroli potwierdziły, że nieuprawnione wjazdy do lasów jest w dalszym ciągu bardzo intensywne. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. Należy pamiętać, że nie zastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem, za które może być nałożona kara grzywny.

lasy.gov.pl/fot.Wikipedia, MOs810/Pixabay, photography404


Rak błotny wróci na Śląsk. Założono stado podstawowe

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-07 06:51:01

Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-06 15:49:48

Grzyby – czy naprawdę jest to sama woda? Obalamy mity!

Autor: Adam Szewczyk 2020-12-06 14:41:55

BULT SMOGOWICZE